Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

  1. ANO - výborné 3593
  2. ANO 2532
  3. NEVÍM 2516
  4. NE 2264
  5. NE - strašné 2349


Kalendář akcí

Kontakt

WWW adresa:

www.salmanovice.cz

E-mail:

info@salmanovice.cz

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecký spolek
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

ReklamaČerti se vrátili s nepořízenou 2011

28.12.2011

5. prosince 2011 se po roce opět otevřely brány pekelné. Kníže pekel ze svých řad do Šalmanovic povolal dva čerty a dvě čertice. Z nebeské brány přiletěl jeden anděl. Nezbednému průvodu velel svatý Mikuláš. Po setmění se čertovský průvod vydal na náročnou obchůzku. V Nepomuku Mikuláš se svou družinou zavítal do dvou stavení a v Šalmanovicích do šesti. V každé chalupě byl již netrpělivě očekáván. Vystrašené děti třaslavým hlasem recitovaly připravené básničky a zpívaly písničky. Některým se leskly oči, jiným ukápla i slzička strachu. Čertům horlivě slibovaly, jak budou hodné a už nebudou zlobit. Starší děti čertice vyzkoušela i z násobilky. Za odměnu je Mikuláš a anděl obdaroval připravenými balíčky od rodičů a příbuzných. Za to malinké zlobení dostalo každé dítě od čertů bramboru a uhlí.

Po vesnické obchůzce se průvod přesunul do šalmanovické hospody. Mikuláš s družinou nezapomněl ani na šenkýře, šenkýřku a místní štamgasty. To už byly básničky a písničky z trochu jiného soudku – dokonce s „hvězdičkou“. A kdo nic neřekl? Šup s ním do pytle. Prostě s čerty nejsou žerty! A zvláště ne v šalmanovickém hospodě.

Na čertovské listině nakonec nebylo napsáno ani jedno zlobivé dítě, ani jedna hříšná duše, a tak se čerti do pekla vrátili s nepořízenou.

Na závěr zbývá už jen poděkovat těm, kteří v Šalmanovicích tuto tradici udržují. Letos to byli: Láďa Koranda a Honza Čutka – čerti, Lucka Králová a Martina Korandová – čertice, Zuzka Čutková – anděl a Jitka Čutková – Mikuláš.                           

                                                                                                      Martina Korandová 

Fotogalerie

Čertovská obchůzka 2010

Fotogalerie ZDE

Čertovská obchůzka 2009

16.01.2010

Dne 5. prosince 2009 se v Šalmanovicích konala čertovská obchůzka. Mikuláše doprovázel anděl, dva čerti a dvě čertice. Po setmění se Mikuláš se svou družinou vydal na cestu nejprve za těmi, co na něj věří, za malými dětmi. Básničku nebo písničku vystrašené děti přednesly či zazpívaly a poté následovala bohatá sladká nadílka, kterou jim jejich rodiče přichystaly. Čertice nezapomněla každému dítěti nadělit bramboru nebo kousek uhlí, to proto aby si připomnělo, že jistě i trochu zlobilo.

Jakmile byly děti obdarovány, zamířil Mikuláš s doprovodem mezi bezvěrce do místního hostince. Také tady se recitovalo, přednášelo a zpívalo. Jako první zpíval šenkýř Jaroslav Fučík. Trémou mu však vypadl text a i když pohotově použil tahák, vyzpíval si akorát uhlí a bramboru. Také místní štamgasti zamakali na hlavu a recitovali jak za mlada. Jeden z nich však skončil v čertovském pytli, čerti k vzhledem jeho objemu ihned odletěli do pekla odesypat - neznalost básničky či písničky prostě v tento večer neomlouvá. Kdo nevěří, ať tam běží, ještě tam v tom pekle sedí.

Ve večerních hodinách zatroubil Mikuláš k ústupu a s chodícími členy pekelné party se přesunul do bažantnice v Oboře u Třeboně, kde v tento den honili bažanty šalmanovičtí myslivci. Mikulášská návštěva "uhoněné" myslivce velice potěšila a zpívalo a tančilo se až do pozdních nočních hodin.

Závěrem bych chtěla poděkovat Jitce, Lucce, Zuzce, Honzovi a Peťovi za udržení tradice mikulášského průvodu v naší obci.

Fotogalerie - Čertovská obchůzka po vsi

Fotogalerie - Mikuláš se svou družinou v Oboře u Třeboně

Martina Korandová

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek