Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

  1. ANO - výborné 4092
  2. ANO 2957
  3. NEVÍM 2971
  4. NE 2708
  5. NE - strašné 2833


Kalendář akcí

Pytlácký flám

2.7.2024

13.července 2024

Pytlácký flám a večerní mejdan

Kontakt

WWW adresa:

www.salmanovice.cz

E-mail:

info@salmanovice.cz

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecký spolek
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

ReklamaRozsvícení vánočního stromku 2023

Rozsvícení vánočního stromku v Šalmanovicích aneb jak andělíčci a čertiska popletli dárečky

Lopaty, hrabla, traktor, radlice, ruce plné práce, kapající pot z čel. Takové bylo ráno v Šalmanovicích na první adventní neděli. Ale ten pohled na sníh byl božský. Téměř v půl metrové bílé sněhové pokrývce začaly přípravy na každoroční akci rozsvícení vánočního stromku, kterou pořádá SDH Šalmanovice. Okolím se ozývaly zvuky traktorů, chvílemi zas křičící motorová pila a za nedlouho již na návsi stál v celé své kráse vánoční strom. Místní na něj navěsili třpytivé ozdoby a světýlka a pod něj dali spoustu barevně zabalených vánočních dárečků. Advent mohl konečně začít.

Kolem čtvrté hodiny odpoledne bylo v Šalmanovicích nezvykle rušno. Ke stromku se scházeli místní, ale přijížděli i z okolních vesnic. Obloha byla zbarvená dočervena a všude kolem vládla pohádkově sněhová říše. Děti pobíhaly sem a tam, koulovaly se a skákaly do hromady sněhu. Ten pohled byl ohromující. Mráz sice štípal do tváří, ruce zábly a chlad zalézal pod kabát, přesto se přítomní dokázali zahřát nejen lahodným punčem od rodiny Fučíků, ale i začínající vánoční atmosférou.

Po přivítání všech zúčastněných starostou SDH Šalmanovice, Ladislavem Korandou, přišly na řadu koledy v podání Miriánky Janíkové, která svou excelentní hrou na flétnu vykouzlila spoustu radostných úsměvů na tváři. Pak už následovalo vystoupení místních i přespolních dětiček různého věkového rozpětí. Vznikla úžasná parta mladých nadšenců pro hraní. Každý se skvěle ujal své role. Všude se najednou vyrojila spousta andělíčků a čertíků. Ti přispěchali na pomoc Ježíškovi při balení dárků. A tam to všechno začalo. Na scéně se také objevil Mrazík s Marfušou, Popelka s macechou a nevlastní sestrou a nechybělo ani tolik známé lití olova do lavoru z filmu Pelíšky. Dětičky byly veselé a rozjařené. Za své herecké výkony sklidily obrovský potlesk z řad diváků.

Na stolech bylo pro přítomné připraveno vánoční cukroví od žen, které upekly neskutečné dobroty. Sladké pokušení lákalo nejen výtečnou chutí, ale také na pohled.               Dítka po vystoupení dostala do rukou dlouhatánské zapálené prskavky. Pohybující se světýlka podtrhla adventní náladu. Za doprovodu těch nejkrásnějších vánočních koled v podání Michala Tröstla, který svou hrou na harmoniku ohromil všechny přítomné, byl rozsvícen vánoční stromek.

            V jeden okamžik se nečekaně zpoza obchodu objevil krásně vzrostlý kůň Vilda se sympatickým pošťákem v sedle, ten zodpovědně a svědomitě vybral od dětí všechny dopisy pro Ježíška.

Je fajn, že předvánoční čas, jde trávit také jinak než shony a stresem. Starosti hodit za hlavu a užívat si ty chvilky pohody a veselení, které s sebou tato akce nese. Není nic příjemnějšího než kolem sebe vnímat šťastné a spokojené výrazy ve tváři.                             SDH Šalmanovice děkuje všem, kteří přišli podpořit advent v Šalmanovicích, a kteří se podíleli na přípravách a věnovali tak svůj čas této akci. Obrovské poděkování patří vystupujícím dětičkám. Není nad to, když takto úžasná skupina mladých talentů, dokáže rozdávat tolik radosti.

V letošním roce se rozsvícení vánočního stromku v Šalmanovicích bude konat opět na první adventní neděli, tj. 1. 12. 2024 od 16 hodin a SDH Šalmanovice vás už nyní srdečně zve.

                                                                                                                      Lucie Králová

Rozsvícení vánočního stromku 2018

Rozsvícení vánočního stromku aneb jak v Šalmanovicích řádili roztomilí andělíčci

Ač už se nyní všichni díváme dopředu a těšíme se na první jarní a hlavně slunečné dny, ráda se vrátím na chvilinku zpět k vánočnímu času a připomenu krásný předvánoční den, který nám zpříjemnil jindy tak chaotickou a uspěchanou náladu, která občas nastane během posledního měsíce v roce. První prosincovou adventní neděli se do Šalmanovic přímo z nebe snesli malí andělíčci a přišli potěšit všechny zúčastněné na rozsvícení vánočního stromku, který se již tradičně rozsvěcuje na začátku adventu.

Počasí si z nás v ten den trochu vystřelilo. Místo pořádné ladovské zimy nás navštívil spíše sám pan Apríl. Sníh vystřídal vítr a pak začalo dokonce i pršet. Ale to nás nemohlo v žádném případě odradit od parádně rozjeté akce. Stromek jsme ze všech stran nazdobili, navěsili dárečky a připnuli světýlka. Starou studnu zdobil ohromný adventní věnec, který čekal, až se na něm zapálí první svíčka. Všude kolem voněly výborné perníčky, vánoční cukroví a lahodný punč. Vše bylo krásně připravené, jen a jen začít.         

Úvodním slovem všechny příchozí přivítal Ladislav Koranda a vtáhl tak všechny do přichystané akce. Na scénu přilétli malí andělíčci, snesli se nebeskou branou až k nám na náves do Šalmanovic a přinesli s sebou spoustu krásných básniček, písniček a povídání. To byla ale pěkná podívaná. Zleva, zprava, všude byli a radostí nás pohltili. Dětičky svým andělským vystoupením ohromily opravdu všechny, a tak se dočkaly hlasitého bouřlivého potlesku a spousty dojatých pohledů nejedné maminky, babičky, tety, ale i tatínků, strýců a všech ostatních.

Volné chvilky nám zpříjemnili kluci Tröstlů, kteří opět báječně zahráli vánoční koledy na housle a kytaru. A pak přišla ta chvíle. Na návsi se diamantově rozzářil vánoční strom a jeho odrazy se přítomným proměnily v malé jiskřičky v očích. Kouzelná vánoční chvíle jako z pohádky. Na známou tóninu „Jede, jede, poštovský panáček“ pak přilákal Štěpán Král st. vánočního pošťáka. Ten si to namířil se svým koněm a velkou brašnou přímo za dětmi. Děti se na něj sesypaly jak včely na med. Každé dítko chtělo ten svůj dopis pro Ježíška hodit do brašny jako první. Když byla pošta odevzdána, poštovský panáček začal pomalu mizet v dáli. Musel chvátat, aby stihl včas doručit Ježíškovi všechna ta tajná přání. Co říkáte děti? Našly jste pod stromkem to, co jste si přáli? Pod šalmanovickým stromem na všechny dětičky čekaly malé dárečky. Taková malá příprava na Štědrý večer. Na konci kluci odpálili ohňostroj a kouzelné Vánoce v Šalmanovicích začaly.

            A co dodat na konec? Samozřejmě poděkování. Za SDH Šalmanovice velice děkujeme všem místním dětičkám, ale také sousedním dětičkám z Jílovic, které se podílely na vánočním vystoupení, které bylo naprosto božské, tedy andělské. Mám velkou radost z toho, jak nadšeně s vtipem a s tím jejich nespoutaným šibalstvím se do toho pustily. Velké díky patří také klukům Tröstlů, bez kterých si rozsvícení stromku v Šalmanovicích už asi ani neumíme představit. A v neposlední řadě také děkujeme všem ženám i mužům, kteří pomáhali s přípravami, se zajišťováním a se spoustou těch dalších věcí okolo. Díky, díky, díky. Ale teď už obraťme list. A přivítejme s tou nejlepší náladou JARO.

                                                                                                                                 Lucka Králová

Rozsvícení vánočního stromku Šalmanovice 2017

Rozsvícení vánočního stromu v Šalmanovicích, aneb když jsou v hlavní roli Vánoce

            Na rozsvícení vánočního stromku se vždy Šalmanovice zahalí do pohádkové vánoční atmosféry. Ne jinak tomu bylo i první adventní neděli 3. 12. 2017. Sníh náves lehce pocukroval, přesně tak jak to známe z vánočního cukroví.

            Když se mírně sešeřilo, Šalmanovicemi se začaly ozývat známé lidové vánoční tóny. To kluci Tröstlů rozezněli struny u jejich houslí a kytary. A spustili tak scénář ke krátké ale příjemné a radostné šalmanovické pohádce. To už všude na návsi postávali lidé z vesnice a okolí. Stromkem ladně pohupoval vítr a vánoční ozdoby se točily a diamantově se třpytily. Na studni ležel ohromný adventní věnec, myslím, že kdybychom ho navrhli na zápis do Guinessovy knihy rekordů, tak by mohl určitě konkurovat. Opodál vše pozorovali papíroví sněhuláci. Nechyběly ani zapálené svíčky, jmelí, lucerna anebo staré sáňky. Kdo chtěl uspokojit své chuťové buňky, ten si mohl dojít pro nejlahodnější punč, který každoročně připravuje paní Fučíková. Kdo neochutnal, ten neví, oč přichází. A kdo chtěl mlsat a okusit ještě před Vánocemi vánoční cukroví, mohl si vybrat z několika druhů, co místní ženy napekly.

            Celou vánoční akci zahájil milými slůvky místostarosta Ladislav Koranda a starosta Jiří Witzany. A pak následovalo vystoupení dětiček a mladých slečen, jestli dovolíte, tak „pubinek“. Tentokrát předvedly scénku o královně zimy, která uvízla v šalmanovických blatech a jak to tak bývá v pohádkách, dobro zvítězilo nad zlem. Královnu před starým a mrzutým mrazem ochránila a ze zajetí vysvobodila zvířátka, která žila v lese, společně se sněhovými vločkami a s vánočním stromkem, který měl kouzelnou moc. Scénka se vydařila a představení tak získalo obrovský aplaus. Není divu, když to dětem a mladým slečnám tak šlo.

            Po vystoupení se rozezněly zase vánoční koledy. Moment překvapení a za chvilku se i rozsvítil vánoční stromek. Děti dostaly do rukou zapálené prskavky a pobíhaly sem a tam. Oči jim zářily radostí a štěstím a ne jen dětem. Vánoční veselení přerušily, na moment, tóny známé písničky Jede, jede, poštovský panáček a bacha, on opravdu přijel. Na koníkovi si to přiklusal pošťák, jak má být. Na hlavě měl čepici, byl zachumlaný do pláště a hlavně v ruce měl brašnu, do které schoval všechny ty dopisy pro Ježíška, které mu děti přinesly. Skoro se tam ta psaníčka nemohla vejít. Ale dostalo se na všechny, neboť se po Vánocích nedostavila žádná reklamace.

            Po odevzdání dopisů byly děti obdarovány drobnými dárky, které věstily příchod Vánoc. Na závěr celé akce všichni pohlédli vzhůru k nebi, kde právě ohňostroj kreslil slavnostní překrásné třpytivé obrazce. A zazvonil zvonec a pohádky byl konec...

            Ba ne, ještě něco chybí. A to poděkování dětem, pubinkám, rodičům a všem, kteří se na přípravách akce podíleli. Rozsvícení vánočního stromku již neodmyslitelně patří k šalmanovickému zahájení adventního času a ne jinak tomu bude zase letos před Vánoci.

                                                                                                                                  Lucka Králová

Rozsvícení vánočního stromku Šalmanovice 2016

29.11.2016

Krásná vánoční atmosféra dnes zavládla v té naší vesnicčce. Stromek stojí, svítí a zdobí nám krásně tu naši malou náves 

Vánoční atmosféra navštívila i Šalmanovice 2015

Vánoční atmosféra navštívila i Šalmanovice 2015

            I když už máme po Vánocích a téměř většina se těší na jaro, vrátím se na chvilku zpět v předvánoční čas. Je již několikaletým zvykem, že na začátku Adventu, pořádá SDH Šalmanovice rozsvícení vánočního stromku. Jinak tomu ani nebylo první adventní neděli.

            Ve vzduchu lehce poletovaly sněhové vločky, návsí zněly známé tóny koled a vynikající cukroví s horkým punčem dotvořilo vánoční atmosféru. Přicházející zvídavě pokukovali po ohromném dárku s obrovskou mašlí, který stál hned vedle stromku. To bylo překvapení, když z něj začaly vycházet dětičky zpívající koledy nebo recitující vánoční básně. Z obřího daru se rázem staly malé krásné dárečky v podobě dětí, které svým vystoupením obdarovaly všechny přítomné štěstím a skvělou náladou.

            Měsíc je za mraky, dějí se zázraky...ano, i tato slova zazněla v písni Ladův betlém v podání Lenči Korandové, Šárky Bohdalové a Báry Králové. Toto dívčí trio mělo však ještě jeden schovaný trumf v rukávu v podobě krátkého humorného vystoupení s vtipně podaným mixem koled. Holky několik dní předem nacvičovaly poctivě, proto sklidily obrovský potlesk.

            Chvilka napětí, doprovázená vánoční melodií za zvuku houslí a kytary, kterou jako vždy moc hezky vykouzlili kluci Tröstlů, a už svítil i stromek, ozdobený ručně vyrobenými keramickými ozdobami, bílými koulemi a zlatavými smrkovými šiškami. Ve starém lavoru pluly zapálené svíčky, na studni se pyšnily starožitné malé sáně a právě v ten okamžik, zazněla známá pošťácká hymna, kterou Štěpán Král st. vyloudil ze své borlice. Pak už bylo jen slyšet: „vrz, skříp, ufff“, pošťák s brašnou přes rameno na starém kole si to štrádoval přímo k vyčkávajícímu davu. Děti s nádherným pocitem plným očekávání na vánoční čas vhodily své dopisy pro Ježíška do brašny. A aby na své vysněné dárky nemusely tak dlouho čekat, svou ručkou stiskly malý připravený balíček, který se pro ně schovával pod rozsvíceným stromečkem. Ti, kteří, vystupovali, dostali za svůj úžasný výkon o trošku větší odměnu. Náhle se rozsvítila obloha, omámeni ohňostrojem všichni společně zírali k nebi a v očích se jim odrážely jiskřičky. Možná, že to byl odraz rachejtlí, ale možná také ne. Mohla to být totiž vyzařující skrytá radost.

            K Vánocům patří děti, děti zase k rodičům a rodiče jeden druhému. V téhle sestavě v malé vesničce se podařilo na okamžik se sejít. A tak to má být.

Lucka Králová  

Rrozsvícení vánočního stromku - Šalmanovický advent 2015

SDH ŠALMANOVICE VÁS SRDEČNĚ ZVE NA ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMKU dne 29. 11. 2015 od 16:00 hodin na náves v Šalmanovicích

Těšit se můžete na vánoční koledy a recitaci básní místních dětiček. Přijďte ochutnat lahodný punč a smlsnout si na vánočním cukroví. Přijede pošťák, přineste dopis pro Ježíška! Pro děti jsou připravené malé dárečky pod stromeček. Advent pomalu začíná, tak neváhejte a přijďte se naladit na vánoční čas.

Lucie Králová

Rozsvícení vánočního stromu 2014

Rozsvícení vánočního stromu

O první adventní neděli, tak jako ve většině měst a vesnic v okolí, se i u nás v Šalmanovicích konalo slavnostní nasvícení vánočního stromku. Osiřelé prostranství vedle hasičárny se během nedělního dopoledne proměnilo v útulný, vánočně vyzdobený plácek čekající na místní občany. Kromě nazdobeného stromku, hořících dřevěných loučí, stánku s voňavým punčem a stolku s vánočním cukrovím, lidé obdivovali obří adventní věnec, na kterém se právě rozhořela první adventní svíčka. 

Před 16 hodinou se náves zaplnila dětmi a dospělými a všichni v mrazivém odpoledni netrpělivě očekávali slavnostní okamžik. Vánoční program zahájili Ladislav Koranda a starosta Jiří Witzany. Než se rozsvítil vánoční strom, vystoupily místní děti a formou humorných scének připomněly přihlížejícím vánoční zvyky a tradice. Krájelo se jablíčko, házel střevíc, líbalo pod jmelím, pouštěly lodičky, voňavé uzeniny a zlaté prasátko symbolizovalo půst. Jednu z tradic však děti z bezpečnostních důvodů svěřily do rukou dospělákům. Vyzbrojeni ochrannými pomůckami se do lití olova pustili Láďa Koranda a Štěpán Král. Zdařilou scénku ještě okořenili slavnou filmovou hláškou z Pelíšků …(jistě víte jakou!?).  Bratři Tröstlové zahráli vánoční písně a koledy a celému podvečeru dodali pravou vánoční atmosféru. Na znamení místního trubače se děti přesunuly k silnici. Ve zmrzlých ručkách mačkaly nadepsané obálky adresované Ježíškovi a se zatajeným dechem netrpělivě očekávaly příjezd pošťáka. Dříve než vidět, byl slyšet „kočár“, který ho na náves přivezl. Všechny děti se kolem seběhly a do pošťácké mošny dychtivě vhazovaly své dopisy. Když i poslední děcko odevzdalo své psaníčko, pošťák nasedl zpátky do kočáru a v oblaku dýmu zmizel ve tmě. To už ale nadešla očekávána chvíle a krásně nazdobený symbol Vánoc se poprvé rozzářil do tmy. Pod ním čekalo na všechny děti překvapení v podobě malých balíčků s ovocem, perníčky a bonbonky. Z hořících loučí se zapálily prskavky, popíjel vánoční punč a ochutnávalo cukroví. A všichni si na šalmanovické návsi užívali kouzelnou první adventní neděli.  

Zvláštní poděkování patří všem, kteří si přes všechen ten rodinný vánoční shon, najdou čas, chuť a náladu a přichystat příjemné setkání i ostatním spoluobčanům. Vždyť jsme se na návsi sešli již popáté! Děkuji.

Martina Korandová

Předvánoční vystoupení dětiček aneb příběh o narození Ježíška 2013

26.08.2014

Předvánoční vystoupení dětiček aneb příběh o narození Ježíška

            Samé shony, samé spěchy, pečení, uklízení a nákup dárků? Z posledních dnů před vánočními svátky se někdy stane úplná noční můra. A kde jsou ty svátky klidu, míru, pohody a zábavy? Ještě naštěstí nikam nezmizely, i když to někdy tak úplně nevypadá. Někdy si ještě najdeme chvilku, abychom se zastavili a trochu si užili té zábavy. Proto, když nám paní starostka Věra Jindrová nabídla, že můžeme s šalmanovickými dětičkami přijet do Jílovic a vystoupit s příběhem o narození Ježíška, který potěšil mnoho lidí již při akci u rozsvícení vánočního stromku, vůbec jsme neváhali a rozhodli se tam s dětmi vyrazit.

            Když přišel onen den, dětičky byly na vystoupení vzorně připraveny a měly skvělou výbavu. Každý si doma nachystal převlek, který se hodil k jeho roli. Konvičky, pecen chleba, vánočka, kožičky, truhlice plná zlatých dukátů a dalších spoustu věcí nesmělo samozřejmě chybět. Hromadně jsme se přemístili ze Šalmanovic k jílovickému kostelu. 

            Schylovalo se k pozdnímu odpoledni a u kostela se začaly dělat hloučky lidí. Pak se rozezněly známé tóny vánočních koled a vánoční příběh konečně mohl začít. Za doprovodu vypravěče, Martiny Korandové, se s vervou dětičky pustily do akce.

            Nejdříve se představil Josef s Marií (Lucinka a Barunka), kteří se spolu vydali do Betléma. Tam se usadili ve chlévě a narodil se jim Ježíšek (Štěpánka, která byla v této roli naprosto úžasně statečná). Nedaleko pásli pastýři (ostatní dětičky) ovce. Náhle se před nimi zjevil anděl (Zuzka) a řekl jim o narozeném Ježíškovi. Poutníci přinesli pecen chleba, mléko a kožičky. Poté se k obdarování přidali také tří králové (Šárka, Míša a Lenička). A pak se všichni těšili a radovali a na šťastný konec si zazpívali koledy.

            A tak to všechno skončilo. A dopadlo to krásně! Po tomto vystoupení se ještě spoustu z nás šlo potěšit do kostela, kde měly vystoupení další dětičky ze Základní školy v Jílovicích. Bylo to příjemné zakončení večera. A tak jsme si nakonec ten předvánoční čas přece jen užili.

            Děkujeme moc všem dětičkám, které se účastnily vystoupení: Šárce a Markétce Bohdalů, Lucince, Verunce a Kačence Smetanů, Barunce, Anetce a Štěpánce Králů, Leničce Korandové, Míše a Amálce Pecánků, Evičce a Pepince Kameníků. Poděkování patří také muzikantům: rodině Tröstlů, Zuzce Čutkové, Katce Zemanové a v neposlední řadě také Martině Korandové za skvělou funkci vypravěče.

Lucka Králová

Rozsvícení vánočního stromku 2013

26.08.2014

Rozsvícení vánočního stromku

Advent právě začínal. Stromek se tyčil vzhůru k bílošedým mračnům, ze kterých pozvolna poletovaly sněhové vločky. A právě ke stromku, z mnoha symbolů vánočního času, se začali pomalu scházet místní obyvatelé, ale i lidičky z celého okolí, aby se podívali na ono očekávané rozsvícení vánočního stromku.

Několika milými slovy přivítal Štěpán Král ml. všechny přítomné. A vsí se rozezněly příjemné vánoční koledy, o které se postarali naši perfektní muzikanti. Zuzka Čutková a Katka Zemanová okouzlily svými flétnami, Míša Korandová zazářila hraním na klávesy, Vašík Tröstl ohromil hrou na housle a Michal Tröstl zase předvedl báječné souznění s basou. A kdo do té doby ještě nepocítil adventní čas, tímto kouzlo Vánoc ovládlo zajisté všechny zúčastněné.

Po několika koledách přišel na řadu vánoční příběh. A povím vám, že bylo opravdu na co se dívat. Všechno ztichlo. Místní dětičky, převlečené do starého šatstva, vyšly na scénu. Krásný dřevěný betlém obklopovala namalovaná zvířátka, nad betlémem zazářila jasná hvězda a vypravěč přívětivým, ale důrazným hlasem započal vyprávět příběh o narození Ježíška. Vystoupení zaujalo nemálo přítomných a sklidilo obrovský potlesk.

Abychom do dění ale zapojili i ostatní mrňousky, rozdali jsme jim papírové ozdoby a každý z nich si mohl tu svou ozdobičku na již rozsvícený stromeček pověsit. Zapálené prskavky se rozzářily po okolí, všude voněl lahodný vánoční punč paní Fučíkové, každý si mohl ochutnat vánočku, perníčky, linecké a různé vánoční cukroví, které upekly místní ženy. Abychom si pojistili štěstí, vypustili jsme do nebes balónky štěstí, ze kterých se ve chvíli staly ohnivé hvězdičky na nebi. Do této spokojené atmosféry se najednou vloudil třeštivý zvuk. Burácení a rachot přinutil, aby se všichni ohlédli. Avšak i když mnozí očekávali to nejhorší, zjevil se před námi pošťák na své vánoční rikše.  Děti se na něj sesypaly jako včely na med. Každé mu chtělo předat ten svůj dopis, aby se Ježíškovi dostal co nejdříve.

Za doprovodu dalších známých vánočních melodií si dětičky rozbalily předčasný malý dáreček, který byl ukryt pod stromečkem. V jejich očích se objevily jiskřičky a my byli rádi, že jsou spokojené a radostné.

Myslím, že akce se velice vydařila a všem, kteří se jakkoliv na této akci a přípravách podíleli, moc děkujeme a vážíme si jejich pomoci a ochoty.

Lucka Králová

Příjezd pošťáka v ohrožení - advent 2012

14.12.2012

Příjezd pošťáka v ohrožení

V listopadovém čísle Zpravodaje jsem naše čtenáře seznámila s podzimními akcemi konanými v Šalmanovicích. Nyní, když už jaro pomalu klepe na dveře, bych se ráda poohlédla do času vánočního a v krátkosti zavzpomínala na to, jak advent zahájili šalmanovičtí občané a děti.

 Loňská příprava rozsvícení vánočního stromu byla vskutku hektická a bylo nutno hodně improvizovat. Z důvodu nemoci nám pouhý den před akcí odřekl účast kočí s bryčkou, který měl přivést pošťáka, a dostal nás tak do svízelné situace. Organizátoři však dali hlavy dohromady a náhradní varianta byla záhy na světě.

Nastala první adventní neděle a hodina „H“ se přiblížila. Náves se zaplnila místními i přespolními. Po úvodním přivítání následoval slavnostní program, věnovaný krásnému adventnímu času. Vánoční písně a koledy hrané na elektronické klávesy a flétny dodaly svátečnímu podvečeru tu pravou atmosféru Vánoc. Děti školkou i školou povinné zarecitovaly připravené básničky s vánoční a zimní tématikou. Netrpělivě však po očku vyhlížely, kdy už se rozsvítí strom a přijede pošťák.

Po odtroubení známé poštovní znělky a k údivu všech přítomných se ze tmy nevynořilo koňské spřežení, jako tomu bylo vloni, nýbrž chvojím nazdobená rikša, s dobově oděným řidičem. Pár koní sice měla, ale pod kapotou. Hlavně, že přivezla tolik očekávaného pošťáka. Všechny děti se k němu rázem nahrnuly a postupně do brašny odevzdávaly dopisy pro Ježíška. Když v mošně bylo i to poslední přáníčko, rozloučil se, nasedl do okukovaného kočáru, a zmizel v oblaku dýmu. Na návsi po něm zůstala jen vůně benzínu. Netradiční příjezd pošťáka vzbudil u všech úsměv na tváři, a bylo vidmo, že to byl nápad, vskutku znamenitý. Po odjezdu pošťáka bylo každé dítko odměněno malým dárečkem, který byl ukryt pod svítícím stromem. Následovalo prskání prskavek, vypuštění balónků štěstí a malý ohňostroj. Po celou dobu slavnostního programu byla pro všechny účastníky připravena ochutnávka vánočního cukroví, vánočky a perníčků, kterou přichystaly místní ženy.   Nechyběl ani lahodný vánoční punč a teplý čaj, který v mrazivém podvečeru opravdu bodl. Tak takové bylo v pořadí již třetí rozsvícení vánočního stromu v Šalmanovicích.

Závěrem bych se s vámi rozloučila slavnou Werichovou větou, která do puntíku vystihuje loňské zahájení adventu: „Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc!“

                                                                                                           Martina Korandová

 


Fotogalerie

Rozsvícení vánočního stromu v Šalmanovicích 2011

31.12.2011

V první adventní neděli, 27. prosince 2011, se sešli občané Šalmanovic na návsi, aby opět po roce zahájili adventní čas rozsvícením vánočního stromu. V 16. hodin všechny přítomné slavnostně přivítal zástupce obce pan Štěpán Král ml. Poté následovalo vystoupení dětí ze Šalmanovic a Nepomuku. Básničky s vánoční tématikou přednesly Verunka Smetanová, Barunka Králová, Anetka Králová, Evička Kameníková a Lenička Mejdrechová. Koledy na flétnu zahrály Šárka Bohdalová a Lucinka Smetanová. Koledu „Pásli ovce valaši“ zazpívaly a zatancovaly Michalka a Amálka Pecánkovi.

Po dětském vystoupení byl rozsvícen vánoční strom. Ten je letos vyzdoben řetězem z bambusu a červenými mašlemi. Děti ho dozdobily zavěšením papírových andílků. Se soumrakem následoval příjezd pošťáka. Ten přijel na chvojím vyzdobené bryčce taženou koněm. I kůň byl slavnostně ustrojen. Děti předaly své dopisy pro Ježíška pošťákovi a za odměnu se svezly na bryčce po vsi. Pravou vánoční atmosféru navodily koledy na flétnu, které zahrály Zuzka Čutková, Katka Zemanová a Martina Korandová. Na housle doprovázel Vašek Tröstl. Ani letos jsme nezapomněli vypustit balónky štěstí. Během slavnostního programu bylo možno ochutnat cukroví, které pro tuto příležitost napekly místní ženy. Vánoční výborný punč připravila již tradičně rodina Fučíků. Nakonec byly všechny děti obdarovány drobným dárkem a slavnostní program byl ukončen ohňostrojem.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě adventního programu, a popřát krásné prožití vánočních svátků.

                                                                                                                      Martina Korandová

Fotogalerie

Advent v Šalmanovicích 2011

13.11.2011

Srdečně Vás zveme na zahájení adventního času do Šalmanovic, které se koná v neděli 27.listopadu 2011 od 16 hodin na návsi.

Přijďte ochutnat vánoční cukroví a punč, shlédnout vánoční vystoupení dětí.

Bude následovat nasvícení vánočního stromu a příjezd vánoční pošty.

Nezapomeňte si vzít sebou dopis pro Ježíška a odevzdat pošťákovi.

Těší se na Vás organizátoři akce.

Slavnostní nasvícení vánočního stromu v Šalmanovicích

24.11.2010

V neděli 28.listopadu 2010 od 16 hodin se koná na návsi v Šalmanovicích slavnostní nasvícení vánočního stromu.

Předpokládaný program:

- úvodní slovo
- zpěv, básničky, hra na flétnu
- povídání o vánočních zvycích
- vypouštění balónku štěstí
- rozsvícení stromku
- zpěv, básničky, hra na flétnu
- ohňostroj
- závěrečné slovo

Fotogalerie - Slavnostní nasvícení vánočního stromu

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek