Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

  1. ANO - výborné 3965
  2. ANO 2841
  3. NEVÍM 2856
  4. NE 2584
  5. NE - strašné 2699


Kalendář akcí

Kontakt

WWW adresa:

www.salmanovice.cz

E-mail:

info@salmanovice.cz

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecký spolek
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

ReklamaPouťový fotbálek 2019

Kopaná zpestřila pouťový víkend

Před psaním tohoto článku jsem zapátrala ve sportovní historii vesnice a zjistila, že fotbalový zápas se na šalmanovické hřiště po letité odmlce vrátil v roce 2012. Vrátil, se tak úplně říci nedá, ale jedno jediné utkání v roce se na místním fotbalovém hřišti hraje vždy v neděli o pouti. Po ukončení éry Dynama Šalmanovice hrávali ve vsi ženatí proti svobodným. Takový „mančaft“ už vesnice asi dohromady nedá. Z doby „znovuzrození fotbalu“ Pavlem Pekařem to byly týmy Sever a Jih a letos se na hřišti sešli fotbaloví nadšenci z řad Šalmaňáků, chalupářů a kamarádů z okolních vesnic, kteří si mezi sebou rozdělili žluté a modré dresy.

Pouťový fotbálek se hrál pouze 2x 20 minut, což bylo i tak velmi náročné. Parné letní odpoledne a pouťové obžerství se odráželo na výkonech trénovaných sportovců, ale daleko hůře vedro a plné žaludky snášeli „pouťoví“ fotbalisté. I přes obě jmenované indispozice se hráči postarali o pěknou fotbalovou podívanou. V průběhu zápasu mohli diváci obdivovat vynikající práci s míčem a herní taktiky, které předváděli hráči z vyšších fotbalových tříd. Nechyběli ani úsměvné momenty a gesta od amatérských hráčů. Zápas byl okořeněn řadou gólových šancí na obou stranách. Při vypjatých situacích se často diváci drželi za hlavu. Štěstěna stála na straně žlutého týmu. Za zády modrého gólmana skončily tři góly, zatímco na straně druhé pouze jeden. Celé utkání se obešlo bez vážného zranění a hlavní rozhodčí hrající bos netasil ani jednou žlutou kartu, natož červenou. Nepostradatelnou součástí fotbálku byla samozřejmě místní šenkýřka, která se výborně chlazenými nápoji starala o dodržování pitného režimu všech hráčů a diváků.

Řekla bych, že vůbec nezáleží na tom, ať už v Šalmanovicích hraje pouťový fotbálek profík nebo amatér, Šalmaňák nebo přespolňák, vždyť jde přece o „přátelskou kopanou“ pro radost a zábavu.

Martina Korandová

Pouťový fotbálek 2015

Nealko pouťový fotbálek 2015

Šalmanovické fotbalové hřiště se opět po roce stalo dějištěm vesnické kopané. Nedělní pouťové odpoledne je totiž jediným dnem v roce, kdy chlapci a chlapi ze vsi opráší letité kopačky a s vervou se vrhají na hřiště.

Na sluncem seškvařeném trávníku se proti sobě postavily staré známé týmy Sever a Jih. (Rozdělení hráčů do týmu je určeno bydlištěm hráče, kdy pomyslnou dělicí čarou je hospoda. Tak, jak to před čtyřmi lety zavedl zakladatel pouťového fotbálku v Šalmanovicích Pavel Pekař.) Od prvních vteřin zápasu hráči statečně bojovali a fotbálek si náležitě užívali. Mezi hráči panovala přátelská fotbalová atmosféra a pravidla? Ta se dodržovala, no taková ta vesnická.  Fotbalisté amatéři se divákům postarali o zábavnou podívanou a hráči – „posily“ z vyšších fotbalových tříd zase dychtivým fanouškům předvedli různorodé taktiky a vynikající práci s míčem. Sever i Jih měl za svými zády vynikající oporu. Oba brankáři bravurně vychytali a s nadhledem zlikvidovali řadu gólových situací. Diváci tak shlédli velmi vyrovnané přátelské utkání, které skončilo remízou 3:3. Na závěr si ještě hráči při penaltovém rozstřelu vyzkoušeli obratnost obou brankářů. Pouťový fotbálek se letos utkal s jediným nešvarem. Nedopatřením, ke kterému dochází u nás na vsi jednou za tři sta let. Chyběl totiž šenkýř se sklenicí oroseného zlatavého moku, která by ve třicetistupňovém vedru bodla jak vyprahlým hráčům, tak žíznivým fanouškům. Se zaťatými zuby přicházeli tak na chuť obyčejné „kohoutí“ vodě. Výstižný výraz v jejich tváři dával patřičně najevo, že nealko fotbálek není na vsi to pravé ořechové. Po skončení zápasu se všichni blesku rychle přesunuli do hospody, aby napravili, co během odpoledne zanedbali. Doplnit chybějící minerály.

Jó, chlapi, příště se musíte lépe domluvit! Takový byl, i když neplánovaný, nealko pouťový fotbálek.

Martina Korandová  

Pouťový fotbálek 2014

Sever proti Jihu

Už se v Šalmanovicích stává tradicí, kdy se o pouti hraje fotbal. A tak jako předchozí roky, se i letos v neděli na Jílovickou pouť rozdělily Šalmanovice na sever a jih. Pomyslná dělící hranice byla hospoda. Kolem druhé odpolední hodiny, posilněni pouťovými řízky, se na hřišti začali scházet první hráči. Přestěhoval se tam i hospodský s výčepem, který dohlížel na dodržování pitného režimu. Kolem patnácté hodiny již byla obě mužstva v kompletní sestavě a to doslova, protože nezbyl nikdo na střídání. Ani fanoušci se nenechali zahanbit. Divácká účast byla lepší než na okresním přeboru a nechyběla ani vuvuzela. První minuty utkání vypadal zápas vyrovnaně, ale pak byla převaha na straně Jihu. Na hřišti byly k vidění dobré fotbalové akce, kuriózní situace a nebyla nouze ani o dramatické okamžiky. Zápas nakonec skončil vítězstvím Jihu, ale dobrý pocit ze hry si odnesl snad každý. Na závěr si všichni hráči zakopali penalty a šlo se na pivo. Můžete to brát i jako návod, jak se vypořádat s pouťovou „žranicí“. Tak za rok opět na hřišti.

Ladislav Koranda

Pouťový fotbálek 2013

17.09.2013

Pouťový fotbálek

            Nedělní pouťové odpoledne přilákalo na fotbalové hřiště do Šalmanovic příznivce vesnické kopané. Loňská premiéra návratu fotbalových zápasů do vsi se setkala s obrovským ohlasem jak u hráčů, tak u fanoušků. V odvetném utkání se proti sobě postavili hráči týmů Východ proti Západu letos Sever proti Jihu.

Rtuť teploměru se šplhala k 40 °C, a tak pravidla zápasu neodpovídala těm klasickým. V moři potu se hráči topili dvakrát třicet minut. Kvůli panující tropické teplotě následovala každých deset minut vyčerpávající hry povinná přestávka. V té se splavení hráči polévali studenou vodou z barelů, které byly k tomuto účelu přichystány u středové čáry. Současně doplnili i ztráty tekutin a hurá zpátky na hřiště. Bez jednoho jediného tréninku hráči skandujícím fanouškům nabídli pestrý herní styl a atraktivní útočný fotbal, který naplnil očekávání všech fandících diváků. Bez újmy na zdraví zvítězil 7:5 tým Jihu.

V šalmanovické lize tedy vede tým Jihu 2:0 na zápasy.

Sportu zdar a fotbalu zvlášť!

Martina Korandová

 

Pouťový fotbálek 2012

09.09.2012

Pouťový fotbálek

Tradice fotbalových zápasů se vrací do Šalmanovic. Již naši tátové pořádali přátelská utkání na místním hřišti. Založili fotbalové družstvo Dynamo Šalmanovice, které úspěšně fungovalo řadu let. Za mého dětství se každoročně konala utkání ženatých proti svobodným a občasné turnaje mezi okolními vesnicemi. Posledního turnaje, který se hrál v roce 2004, se zúčastnila čtyři družstva. Poté fotbalové hřiště v Šalmanovicích na dlouhý čas osiřelo.

Bláznivý nápad, zahrát si zase jednou kopanou, se zrodil v hlavě Pavlovi Pekařů. A tak 28. července 2012, v sobotu před jílovickou poutí, se občané a přátelé fotbalu dočkali nevídaného mače. Nebyl to žádný turnaj ani zápas ženatých chlapů proti svobodným. Hráče z vesnice Pavel rozdělil na západ a východ. Pomyslnou lajnou rozdělení se stala hospoda.  

Úvodní hvizd zazněl ve 14. hodin, kdy se proti sobě postavily týmy Šalmanovice Východ proti Západu. Za úporného tropického vedra se hrálo netradičních dvakrát třicet minut. Východ od samého začátku přebral otěže zápasu do svých rukou. Kontroloval hru a diktoval tempo zápasu. Během zápasu si hráči východu vytvořili mnoho slibných příležitostí, ale z toho pouze dvě skončily gólem. Západ se sice po většinu zápasu bránil útokům soupeře, ale ten jen těžko hledal mezírky v dobře organizované obraně. Když už nějakou skulinu hráči Východu našli, likvidoval jejich šance spolehlivě brankář Láďa Tetour. Západ hrozil především svými rychlými protiútoky do otevřené obrany soupeře, které nakonec rozhodly o vítězství Západu poměrem 5:2. U postraní čáry byl pro hráče přichystán barel se studenou vodou, kde se vyčerpaní fotbalisté ochlazovali. Velmi důležité bylo též dodržování pitného režimu jak u hráčů, tak u přihlížejícího obecenstva. Této blahodárné funkce se jako obvykle ujala rodina místního šenkýře. Při vyčerpávajícím fotbalovém zápase také pořádně vyhládlo. Grilované klobásky a pikadory všem zúčastněným přišly vhod.  

 Závěrečného zhodnocení utkání se zhostil, právě ten, jehož nápad šalmaňáci s nadšením uvítali – Pavel Pekař. Nejlepším hráčem Východu byl vyhlášen Petr Komberec jr. a Západu brankář Láďa Tetour. Nesmím také zapomenout na diváky a hlavně fanynky, které svým „fotbalovým idolům“ fandily až do ochraptění hlasivek.

Stanou se pouťové fotbálky šalmanovickou tradicí? Východe a Západe: odveta za rok v sobotu před jílovickou poutí! Sportu zdar!

                                                                                                           Martina Korandová


Fotogalerie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek