Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

  1. ANO - výborné 3902
  2. ANO 2803
  3. NEVÍM 2800
  4. NE 2541
  5. NE - strašné 2643


Kalendář akcí

Kontakt

WWW adresa:

www.salmanovice.cz

E-mail:

info@salmanovice.cz

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecký spolek
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

ReklamaŠalmanovická májka 2018

Středověký rituál - pálení čarodějnic

30. duben je dnem, kdy se od pradávna na vesnicích i ve městech staví máje a zapalují ohně. Trochu netradičně se odehrálo letošní stavění v Šalmanovicích. V podvečer se místní parta chlapů postarala o přípravu májky, děti a ženy fáborky ozdobily vršek a věnec.  S večerem šla májka vzhůru. Jak jsem již na začátku nastínila, ta letošní májka se přece jen v něčem lišila od toho každoročního stereotypu.

Hlavním bodem magického večera byla ukázka středověkého rituálu pálení čarodějnic – inkvizice. Režisér, scénárista a inkvizitor v jedné osobě Láďa Koranda nejprve všem přítomným poutavě osvětlil historii stavění májek a upalování čarodějnic. Připomněl, jak se lidé bránili proti magii, čarodějnictví a jaká zběsilá opatření pro ochranu svých stavení chystávali. Ze spousty nástrah však bylo nejjistější čarodějnici upálit!

Místním občanům se tak poprvé v historii naskytla možnost shlédnout zmíněný středověký rituál. Do rolí odsouzených čarodějnic byly obsazeny místní malé a dospívající slečny. Všemi očekávaný obřad započal pro čarovný efekt až po západu slunce. Soudce všechny přítomné seznámil s nelehkým odchytem osmi černých duší, které se svými nadpřirozenými schopnostmi provinily, byly obviněny z čarodějnictví a odsouzeny k trestu upálením. Na popraviště byly předvedeny dvěma svalnatými katy, svázány extra silným lanem, aby se ještě náhodou nevypařily. Z úst soudce zazněl rozsudek: dvě nemilosrdně upálit hned a pro zbylé slouží vynesený rozsudek jako varování před čarováním s odkladem na jeden rok. Dvě nejstarší byly mistry katy přivázány ke kůlům. Následovalo zapálení ohňů a vykonání trestu upálením. Obřad byl podbarven skladbou Two Steps From Hell – Protectors of the Earth, která rituálu dotvářela jedinečnou magickou atmosféru. „Šalmanovická inkvizice“ tajuplně otevřela nadcházející Filipojakubskou noc. Noc plnou nejrůznějších pověr a magie, jejichž nejdůležitějším symbolem je pálení ohňů. Ať už na její kouzlo věříte či nevěříte je jen a jen na vás.

Po skončení rituálu se u ohně opékaly špekáčky, klábosilo, zpívalo, popíjelo, ale hlavně se hlídala májka před zákeřnými a nežádoucími hosty z okolních vesnic, kteří by ji přijeli nečekaně podříznout. K tanci, poslechu a pro dobrou náladu pod pergolou vyhrávala oblíbená Regionální kapela. Nejvytrvalejší hlídači vyčkali prvního kohoutího kokrhání a s rozedněním si popřáli krásnou dobrou noc.

Martina Korandová

Nepomucká májka 2018

Nepomucká májka aneb když se sejde celá osada

Když otočíme pár stránek do minulosti, zjistíme, že stavění májky se traduje již celá staletí. Tuto tradici drží malé vesničky, obce ale i některá města. Základem stavění májky bylo vítání jara, ale také mládí a lásky. Málo věcí zůstává, tak jak to bývávalo, ale když zavítáte na stavění májky do Nepomuku, zjistíte, že se tady v tento den pozastavil čas a všechno plyne tak nějak pomaleji a ve stejném duchu jako v letech předešlých. V podvečer posledního dubnového dne, kdy už jaro ukazuje veškerou svou krásu, se místní začnou scházet na nepomuckou náves. Kdo by ji hledal, asi by ji jen tak nenašel. Místo pro stavění májky je napolovic cesty Nepomukem na příkopě u lesa.                                          

Vždycky to začíná stejně, ale nikdy to není nuda.  A ne jinak tomu bylo i letos. Barevnými krepovými papíry se zdobí každý rok ten nejkrásnější strom, který chlapi přivezou. Váže se a pentluje, dokud špička májky, nehýří všemi barvami. Děti pobíhají kolem a mávají vyrobenými duhovými mávátky.  Když přijde na stavění májky, chlapi seberou veškerou svou sílu a řádně májku upevní. Pár ran a májka krásně zdobí naši vesničku. A pak vždycky přichází to nejlepší, rozdělá se oheň a všichni si posedají na lavice okolo něj. Na moment vzniknou hoňky kvůli „opejkákům“, ale když už se dostane na všechny a každý ukusuje ten svůj opečený buřtík, je rázem pohoda, klídek, tabáček.                           Letos, ač je to k nevíře, se u nepomucké májky sešlo nad padesát lidí + dvě čarodějnice. Ale ty do toho vlastně počítat nemohu, protože než odbila půlnoc, proměnily se v prach. Plameny si je vzaly do svých spárů.

 Není nad posezení u lesa se svými sousedy, známými, kamarády, rodinou a přáteli. Když se pak rozezní struny kytary, do kterých se vždycky s vervou a nadšením opře Janča Špačková, zavládne v Nepomuku příjemný vzruch a rázem je všechno ještě veselejší. To samé platí i o nejlepších hitech, které svým umem na heligonku vždy předvede Štěpán Král st.

  Tak zase za rok. A už teď se těšíme.

                                                                                                          Lucka Králová

Nepomucká májka 2016

Nepomucká májka

 

Tam kde dávají lišky dobrou noc,

v poslední dubnový den zasáhla vyšší moc.

Jako když proutkem někdo mávnul,

v okolí nevídaný klid vládnul.

 

Nepomukem náhle roznesla se zpráva,

že kolem krouží malá a velká ježibába,

u lesa se zatím nenápadně schovávaly,

měly hlad, něco k snědku by si daly.

 

Byli jsme však všichni bez obav,

na náves k májce se sešel velký dav.

Každý se chopil nějaké užitečné práce,

a užili jsme si při tom spoustu legrace.

 

Také nás přiletěl navštívit vzácný milý host,

čarodějka Pavla, co z obličeje trčel jí velký nos.

Pavouka na hrudi a šaty černé měla

vlna smíchu se radostí rozezněla.

 

Za chvíli na nové májce, 

plápolaly fáborky v dálce.

Sirkou škrtli a oheň vzplál,

každý si pak k jídlu něco dal.

 

Ve vzduchu byl cítit nenadálý strach,

když oheň zažehl, ježibáby se změnily v prach.

Pak už bylo slyšel jen veselení,

nad upřímný smích a radování není.

 

A co víc jsme si mohli ještě přát,

když Janča a „strejda“ Štěpán začali hrát?

Nescházelo nám vůbec nic.

Jen jsme se bavili a zpívali z plných plic.

                                               Lucka Králová

Májka 2015 Nepomuk

Nepomucká májka aneb jak jsme si užili čarodějnickou noc

Není mnoho příležitostí, aby se v Nepomuku mohlo posedět se svými sousedy, přáteli a známými. Avšak je tu jeden den v roce, kdy to na „návsi“ v Nepomuku ožívá. Tím dnem je poslední duben a těší se na něj snad každý „nepomučák“.

Jinak zachmuřelý a propršený den se v odpoledních hodinách proměnil v krásný a slunečný. Mraky se rozestoupily a nechaly místo jen pro sluníčko, potom pro hvězdy a měsíc.

Kolem šesté hodiny se vesničkou rozeznívaly známé hlasy, ať už dětí nebo dospělých. Každý se chopil nějaké činnosti. Děti přivazovaly barevné fáborky na špičku májky, ženy zdobily věnce a muži pak májku postavili. Když bylo vše hotovo, rozdělal se oheň, připravily se lavičky na posezeníčko a každý si přinesl něco dobrého na zub. Po chvíli se všude kolem linula příjemná vůně opékaných buřtů. Všem se sbíhaly sliny a chuťové buňky byly v rauši. Nezbylo nic jiného než se do takových dobrot zakousnout.

Tentokrát jsme u májky nebyli sami. Zpovzdálí nás pozorovaly dvě ošklivé čarodějnice, které přiletěly na koštěti. A abychom ochránili naši vesničku před zlem a naopak, aby panovalo všude dobro, klid a mír, hodili jsme malou čarodějku a divou babici na rozžhavenou hranici. To byla ale podívaná. V tu chvílí začaly bujaré oslavy.

Úsměv na obličeji všem vykouzlily překrásné tóny vycházející z heligonky, na kterou nám vždy s vervou hraje Štěpán Král st.. Avšak letos poprvé, jak u správného táboráku má vždy být, zahrála na kytaru Janča Špačková. Její hra a zpěv nám taktéž vyrazily dech. A aby toho potěšení nebylo málo, přišli za námi kamarádi ze Šalmanovic. Z této milé návštěvy jsme měli ohromnou radost. Veselí se tím pádem ještě zdvojnásobilo.

Byla to opravdu magická noc. Podařilo se spojit na chvilku několik lidí, kteří se na moment zastavili a užívali si ten krásný večer, okamžik a společný čas.

            Ještě nikdy, jako v ten den a noc, nebylo na návsi tolik radosti. Je skvělé, že se v Nepomuku dokáží sejít nejen nepomučtí, ale i lidi ze Šalmanovic, Jiterní Vsi, Českých Budějovic, Trhových Svinů a okolí.

A když už byl první máj brzo ráno nebo pozdě večer, hlasy na návsi začaly utichat. Vsí se rozeznívaly tóny kuňkajících žab a někteří dokonce zaslechli hlasité žblunknutí …to asi vodník v místní tůni se chtěl vykoupat J. Ráno, tam po něm zůstala už jen čepice.

Lucka Králová

Májka 2011 v obrazech

01.05.2011

Byla to velká premiéra, každý si snad našel svou zábavu, od stavění máje, hudby, hokeje, opékání  špekáčků či jen tak posezení u ohně.

Májka 2011 v obrazech ZDE

Májka 2011 v běžících obrazech ZDE

Májka 2010

16.05.2010

Jako každý rok, tak i letošní, se 30. dubna sešla na návsi parta šalmanovických lidiček, kteří společně ozdobili Májku a pálili čarodejnice. Jak to vypadalo, se můžete přesvědčit v nabízené fotogalerii.

Fotogalerie I.

Fotogalerie II.

Májka 2009

Fotogalerie ZDE.

Májka 2005-2008

Archivní fotogalerie ZDE

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek