Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

  1. ANO - výborné 3965
  2. ANO 2841
  3. NEVÍM 2856
  4. NE 2584
  5. NE - strašné 2700


Kalendář akcí

Kontakt

WWW adresa:

www.salmanovice.cz

E-mail:

info@salmanovice.cz

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecký spolek
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

ReklamaMyslivecký spolek Šalmanovice - Nepomuk

Pytlácký flám 2019

Pytlácké flámování již po deváté

V polovině července, kdy prázdniny nabíraly na obrátkách, se vesnice na Jílovicku doslova předháněly s letními akcemi pro dospělé, ale hlavně pro rodiny s dětmi. U nás v Šalmanovicích myslivecký spolek uspořádal velmi oblíbený a již úspěšně zajetý Pytlácký flám.

            Dvacátého července se šalmanovické hřiště zaplnilo dětmi všech věkových kategorií. Jako každoročně u připravených stanovišť plnily úkoly, které pro ně myslivci připravili. Jeden úkol vyžadoval zapojení lidských smyslů – zraku, čichu a hmatu, druhý prověřil jejich fyzickou stránku, třetí trpělivost, čtvrtý zručnost, pátý dovednost, šestý třeba vnímavost atd. Účelem soutěží na každém flámu je rozdávat dětem poznatky, rozšiřovat a zdokonalovat jejich vědomosti z oboru myslivosti, kynologie a jak se správně chovat k přírodě. Oprášit dosavadní znalosti bylo zapotřebí při vyplňování mysliveckého kvízu, který zvládly buď samy, nebo mohly o radu požádat nějakého člena MS.   

Letošní top disciplína byla čekaná na pojízdné kazatelně. Na ní si děti pomocí dalekohledu vyzkoušely pozorovat zvěř v nedalekém lesíku. Fronta jak na maso signalizovala velký zájem o něco neznámého a lákavého. Samozřejmě, že v panujícím rámusu nevytáhla z lesa paty ani myš, ale k tomuto účelu posloužily „vycpaniny“ divočáka, lišky a dravců ze sbírky členů mysliveckého spolku. Za každý splněný úkol obdržely děti razítko do karty a po ukončení byly odměněny hodnotným dárkem.

Vzhledem k panující tropické teplotě byl pro děti přichystán velký bazén, kde se děti mohly během celého odpoledne schladit. Řádění v bazénu přerušila místní chovatelka koní Jana, která na hřiště zavítala se dvěma koňmi a dvěma již zkušenými jezdkyněmi. Pod odborným dohledem se děti mohly na koních svézt. Zájem o jízdu malých i velkých byl nevídaný. Následovala ještě balónková válka, která se každoročně setkává s obrovskou oblibou. Jen kdyby ty balónky více vydržely…Než se připraví a napustí, tak jich polovina praskne nebo vyteče do lavorů. Tak byla nakonec alespoň pořádná várka vody z lavorů.

Všichni jistě víte, že Pytlácký flám není určen jenom dětem.  Pro všechny návštěvníky byla v doprovodném programu připravena ukázka sokolnictví a výcvik loveckých psů. Ve stínu pod vzrostlými břízami si mohli malí i velcí poslechnout zajímavé a poutavé vyprávění o chovu a výcviku dravců. Vzhledem k vedru bylo upuštěno od ukázky lovu. Z jiného soudku byla druhá ukázka. Členové ze sousedního spolku předvedli ukázku výcviku věkově rozdílných loveckých psů a ras. Dita a Lukáš pohovořili o výcviku, poslušnosti a souhře myslivce a psa od štěněte až po dospělého jedince. Z jejich řeči byla patrná obří dávka trpělivosti, znalostí a hlavně láska ke svému čtyřnohému parťákovi.   

Během celého odpoledne bylo možno zavítat do myslivecké kuchyně, kde již známá sestava kuchařů připravila něco dobrého k snědku. Jídelní lístek nabízel kančí guláš, klobásy na grilu a pikouše. Letošním gastro hitem se staly bramborové spirály, na které padlo 30 kg brambor. Manželky a přítelkyně myslivců napekly sladké buchty, koláče a kremrole, a tak byla i sladká dobrota k odpolední kávičce. Ve stinném zátiší pergoly byla připravena výstava loveckých trofejí, mysliveckých a loveckých doplňků, fotoknihy z předešlých ročníku flámu a k nahlédnutí byla také kronika Mysliveckého spolku Šalmanovice-Nepomuk. V rozmanitém programu bylo opravdu z čeho vybírat, a tak si každý návštěvník jistě přišel na své a dobře se bavil. S nastávajícím večerem rozbalila své inštrumenty country kapela „Hubert a jeho kamarádi“, která svým hudebním umem navodila příjemnou atmosféru letní pytlácké noci. Ještě jednou jim všem patří obrovské díky, protože celý večer vyhrávali bez finanční odměny „ jen tak za guláš“.   

Z pověření Mysliveckého spolku Šalmanovice-Nepomuk bych velice ráda tímto prostřednictvím poděkovala všem sponzorům za ceny pro děti, Obci Jílovice za finanční příspěvek pro spolek a všem, kteří se jakkoliv podíleli na přípravě, organizaci a samotné akci.

Členové spolku zvou zároveň všechny přátele myslivosti a hlavně děti na příští rok, kdy se bude konat jubilejní již desátý ročník Pytláckého flámu v Šalmanovicích.   

Martina Korandová

Pytlácký flám 2018

Pytlácký flám

Prázdniny jsou časem dovolených, koupání a spousty kulturních, sportovních a zábavných akcí, které bezpochyby patří k létu. Jednou takovou je i Pytlácký flám, který se letos konal 21. července v Šalmanovicích.

Osmý ročník byl opět členy mysliveckého spolku skvěle připraven. Pro děti byla připravena soutěžní stanoviště, kde si prověřily a hlavně zdokonalily své znalosti z myslivosti a kynologie. Děti zaujala poznávačka loveckých psů, lesní zvěře, stop a shozů. Svou zručnost ukázaly při zatloukání hřebíků a chůzí bosky poslepu po „lesním chodníku“ (listí, šišky, písek, mech,…) Pevnou mušku zase při střelbě ze vzduchovky na terč s divočákem, liškou a srncem nebo na sladkou střelnici na bonbón či lízátko. Stezka lesem ukázala dětem, jak vnímat les a přírodu kolem sebe. Dozvěděly se také pravidla rozdělávání a typy ohňů, a jak ho správně v přírodě rozdělat a uhasit. Na soutěžní stanoviště postupně zavítaly děti všech věkových kategorií a za pomoci myslivců všechny připravené úkoly splnily.

Dospělí a kamarádi myslivci mohli zhlédnout přichystanou výstavu trofejí, loveckého vybavení, dochovaného starého náčiní, kroniky mysliveckého spolku a fotoknih z předešlých ročníků Pytláckého flámu.

Bohatý byl také doprovodný program pro děti a dospělé. Tradičně nás poctil návštěvou sokolník Jiří Kotrba, který se svými opeřenými svěřenci a velmi napínavým výkladem o sokolnictví všechny návštěvníky zaujal. Poutavě a se stálým úsměvem ve tváři vyprávěl o chovu a výcviku sokola stěhovavého, poštolky pestré a krahujci obecném. Na závěr ochotně zodpovídal otázky zvídavých dětí a dospělých.

Výborným zpestřením odpoledne byla jistě lovecká kynologie. Ukázku výcviku a aportu návštěvníkům předvedli kamarádi z okolních mysliveckých spolků. Vůdci Dita Čábelová se svým čtyřnohým čtyřapůlletým Tomíkem (Malý münsterland) a Lukáš Ondrejmiška s parťákem teprve jedenáctiměsíčním Carem (Německý křepelák) ukázali věkový rozdíl ve výcviku, poslušnosti a aportování svých loveckých pomocníků. S návštěvníky se též podělili o své zážitky a povídání okořenili i úsměvnými historkami z výcviku.

K Pytláckému flámu tradičně patří také dobré jídlo a pití. Kuchtíci myslivci pro hosty připravili pečené kančí maso se sosíkem, grilované klobásky a pro dětské jazýčky oblíbené pikouše. Vyhlášená zvěřinová pochoutka hostům natolik šmakovala, že na toho, kdo jen malinko zaváhal, zbyla jen prázdná lodna a podivné zvuky vydávající jeho žaludek.

Během celého odpoledne měli děti i dospělí možnost vyplnit myslivecký kvíz a zúčastnit se slosování o zajímavé a hodnotné ceny, které zajistil Michal Novák, za což mu myslivci srdečně děkují. Nad některými otázkami se pěkně zapotili, ale myslivci všem ochotně a rádi pomohli a poradili. V podvečer se rozdělal oheň, opékaly se špekáčky, přetahovalo lanem, hopsalo na trampolíně, nechyběla ani vodní balónková válka a koupání v bazénu. K tanci a poslechu opět zahrála oblíbená Regionální kapela a pytlácké flámování pokračovalo do pozdních nočních hodin.

Členové Mysliveckého spolku Šalmanovice děkují všem návštěvníkům, zvláště rodičům s dětmi, kteří si mezi tolika konanými akcemi v regionu vybrali právě jejich Pytlácký flám. Pozoruhodné je, jak myslivost a kynologie táhne rok od roku více dětí, o čemž svědčí i počet soutěžících, který letos hrubě překročil šedesátku.

Martina Korandová

Přednáška o srnčí zvěři 2017

Přednáška o srnčí zvěři

Sobota 4. 11. 2017, v měsíci, kdy je lovecká sezona pro myslivce MS Šalmanovice Nepomuk v plném proudu. Nejen lovit, ale také starat se o zvěř, to je náplní místních myslivců, kteří za podpory firmy Drekoma v čele s panem ing. Vladimírem Harazímem a za podpory MěÚ Třeboň, mohli uskutečnit a hostit přednášku pana myslivce a hlavně vášnivého chovatele právě srnčí zvěře Pavla Scherera. Pan Scherer nezklamal, a s osobitým nadšením a vášní místním myslivcům, i zájemcům z řad nemyslivců vyprávěl o nových poznatcích srnčí zvěře, vyvracel již zaběhlá a zastaralá pravidla pro lov, a zároveň se snažil objasnit, vysvětlit a alespoň trošku naučit vyzkoumané a vypozorované poznatky pro správný lov srnčí zvěře.

Slovo padlo i na vhodný, hlavně efektivní způsob krmení zvěře, kterým se právě MS Šalmanovice Nepomuk intenzivně zabývá. Účast této akce nebyla tak hojná, jak jsme si představovali, ale potěšila nás účast místních obyvatel, kteří s velkým zájmem poslouchali přednášku o naší původní srnčí zvěři. O občerstvení se postaraly naše kuchařky Jana Králová a Martina Korandová. Stylově připravily srnčí gulášek, který byl vynikající, a za to jim velice děkujeme. Díky právě patří i panu Harazímovi, který byl hlavním iniciátorem a sponzorem této akce. Doufáme, že tato přednáška nebyla poslední, a že podobných akcí bude pod záštitou MS Šalmanovice Nepomuk probíhat více.

za MS Šalmanovice Nepomuk

Martina Šafránková

Pytlácký flám 2017

Pytlácký flám v Šalmanovicích přilákal desítky dětí

Myslivci se do toho po roce zase pořádně obuli a přichystali již šestý ročník Pytláckého flámu v Šalmanovicích, který se konal dne 22. 7. 2017. Horký letní den sliboval velkou účast s pořádným douškem zábavy. Pro děti bylo připravené soutěžní odpoledne nabušené bohatým mysliveckým programem.

Po druhé hodině se to na hřišti začalo hemžit prvními návštěvníky. Nebudete věřit, ale na konci dne jsme napočítali téměř sedmdesát soutěžících dětí, které s nadšením plnily připravené úkoly.

Hned na úvod se předvedli sokolníci se svými dravci. Přítomní tak mohli vidět káně, výra velkého anebo malou čerstvě narozenou poštolku. Hloučky lidí značily, že ukázka dravců je velice zaujala.

Po přehlídce dravých ptáků se ratolesti rozutekly po hřišti a začaly plnit jeden úkol za druhým. Děti si mohly vyrobit svůj vlastní papírový myslivecký klobouk, a tak se maličko vžít do role myslivce. A co by to bylo za pravého hajného, kdyby neuměl ze svého lesa vyhnat záškodného pytláka? Smrkovými šišky dostal pytlák tolik ran, co se do něj vešlo. U dalšího stanoviště byla zase připravená stezka, po které se děti procházely se zavázanýma očima a bosýma nohama. To, že šlapou po mechu, kamínkách, písku nebo šiškách musely rozeznat pomocí svých chodidel. Vyzkoušely si také na chvíli být ptáčkem, když z talířku sezobávaly burizony alias ptačí zob.  Třídění odpadu byla také jedna z mnoha dalších disciplín. Soutěžní odpoledne bylo rázem tatam. Dětičky dostaly za svou snahu balíčky s různými dárečky.  

Ke své spokojenosti si daly pikador a šly se zvídavě podívat na rodeo. Apríl, tak se jmenoval starý poloslepý kůň, nám předvedl, jaké kousky dovede. A že opravdu mnoho uměl, to se musí nechat. Zvedačka na zadních, chůze do strany nebo couvání pro něj nebyl problém. Zkušený jezdec pak vyzval několik dítek a zkoušel je polapit do lasa. Co myslíte, povedlo se mu to? Samozřejmě ano. Byla to vskutku nádherná podívaná.

Jedna zajímavost střídala druhou. Myslivci měli připravený svůj známý lovecký koutek s různými trofejemi. Také Lucinka Smetanová si na letošní ročník přichystala prezentaci s mysliveckou tématikou. Když začala mluvit i dlouholetí myslivci se s úžasem zaposlouchali. Povídání bylo velmi zajímavé, mělo spád a děj. Názorné ukázky to celé jen podtrhly.

V neposlední řadě byla na pytláckém flámu ukázka šesti loveckých psů. Návštěvníci měli tak možnost dozvědět se, jaké rasy, který pejsek je, jakou má povahu a hlavní charakterové rysy.

Program byl završen vodní balonkovou bitvou u napouštěného bazénu, ve kterém se děti mohly cákat po celé odpoledne. Vodní radovánky se rázem proměnily v jednu velkou polévací akci. Kdo byl suchý, ten neutekl.

Večer měli místní připravené humorné vystoupení na známou písničku Poupata. Hopsání v červených krepových sukýnkách a skvělá nálada vyburcovala ostatní přihlížející v bouřlivý potlesk a v hlasitý smích. Celou noc nám k tomu všemu veselení zahrála Regionální kapela, která měla ve svém repertoáru několik nadupaných pecek a šlágrů. Na této akci nepoznáte nudu. Od začátku do konce je to jedna velká myslivecká jízda završená příjemnou přátelskou atmosférou.

Lucka Králová

 

Pytlácký flám 2016

Pytlácký flám aneb trocha mysliveckého repu neuškodí

            Na odpoledne plné soutěží se dětičky vždy moc těší, ne jinak tomu bylo i letos na již pátém ročníku Pytláckého flámu pod záštitou MS Šalmanovice a Nepomuk, který připadl na den 16. července.

            Soutěže a hry s mysliveckou tématikou byly zábavné, ale i naučné. Děti si mohly vystřelit ze vzduchovky, uříznout pilkou polínko, do těsta si otisknout zvířecí stopu, na procházce lesem určit co do něj patří a co ani omylem, u dalšího stanoviště zase pomocí obrázků hádaly, co a v jakých měsících myslivci dělají, také měly možnost trefit kance jednou ranou nebo i vícero (to bylo jen v případě, když zrovna foukal silný vítr a zavanul šipku mimo terč :-)), nechybělo ani skákání do slámy – to je u dětí snad největší top. V těchto, ale i v dalších soutěžích si vždy za správné splnění odnesly děti razítko. Děti byly ze soutěží tak nadšené, že k některým zavítaly hned několikrát. Po ulovení všech razítek nechyběla pro soutěžící řádná odměna – taška plná překvapení. Radost se u nich tím pádem ještě zdvojnásobila.

            Celé odpoledne provázela mysliveckou atmosféru reprodukovaná hudba. Myslivci však měli nejen pro děti, ale i pro dospělé schované ještě další dva trumfy v rukávu. Jeden byl v podobě ukázky dravců. Odborný a poutavý výklad všechny velice zaujal. Jako bonus si mohli přihlížející dravce pochovat nebo pohladit a ti odvážnější si s tím obřím ptákem udělali selfíčko.

            Tím druhým trumfem byla ukázka výcviku psa Pepy pod vedením jeho páníčka Lukáše. Pepa vzorně poslechl na slovo a předvedl obdivující výkon. Nenechal se vyvést z míry ani s tak velikým publikem. Některé děti si dokonce pod dohledem Lukáše mohly aportování vyzkoušet.

            Po takovém náročném odpoledni všem vyhládlo. Na štěstí nám od hladových bříšek pomohli dva kuchaři, Péťa a Štěpán, se spoustou malých pomocníků. Kuchaři připravili jako vždy to nejlahodnější masíčko z divočiny.

            Den pomalu končil, ale večer zase naopak, ten se teprve rozjížděl. K tanci a poslechu hrála celou noc ta naše oblíbená Regionální kapela. Jen na okamžik ji přerušil myslivecký rep, s úryvkem těchto slov...“protože tohle je můj život, dát kancům krmivo, zajít si na pivo, s chlapama posedět, a hlavně nabít ostrý střelivo“ a i dalších nekonečných „repáckých“ slov. Pro malý „velký“ úspěch se vystupující číslo ještě jednou zopakovalo. A ač ten rep nebyl úplně stoprocentní, snaha se cenila a parta mysliveckých bab a dívek sklidila obrovský aplaus.

            Nelehko se stále vymýšlí něco nového, originálního, zajímavého a zábavného, ale myslivci to i tentokrát zvládli prostě na jedničku. Takže, kdo se těší na šestý ročník? Já tedy určitě!

                                                                                                                                 Lucka Králová

Pytlácký flám 2015

Pytlácký flám

Flam2015 Letošní tropické léto bylo rájem pro chvíle trávené u vody, grilování, ale také pro zábavné a kulturní akce nejen pro rodiny s dětmi. Jen v regionu Jílovicka jich byla pěkná řádka. U nás v Šalmanovicích to byl v polovině července Pytlácký flám. Již popáté místní myslivci přichystali bohatý program nejen pro děti, ale i pro kamarády myslivce a své spoluobčany.

Pytlácké odpoledne zahájil Štěpán Král troubením na borlici. V jeho podání zaznělo několik loveckých signálů. Poté následovalo rodeo. Bývalý mistr republiky předvedl nádhernou ukázku rodeových prvků. Diváci si vyslechli životní příběh rodeového koně, dnes již ve výslužbě, a zhlédli vynikající spolupráci člověka se zvířetem. Nabídku jízdy na koně využily převážně děti. I z řad dospělých se našlo pár odvážných jedinců, kteří vyskočili do sedla, a z koňského hřbetu sledovali dění kolem sebe.

Odpoledne pokračovalo soutěžemi pro děti. Na stanovištích na ně čekalo plno zajímavých úkolů spojených s mysliveckou tématikou zaměřené též na chování v přírodě a k přírodě. Nechybělo ani trochu toho sportovního vyžití. Všem dětem se soutěžení moc líbilo. Slunce pálilo jak ďas, a tak se nejlepší atrakcí staly bazény s vodou. Tam se děti cachtaly bezmála celé odpoledne. A jaký to byl křik, když v bazénech přistáli i dospěláci.

Když nadešel čas na něco k snědku, bylo si možno vybrat z pytláckého menu. Pro labužníky to byl guláš z bobíka, připravený myslivci přímo na hřišti. Za ochutnávku stála i loňská klobása a kopí v rohlíku. Rázem bylo v bříšku jak v pokojíčku. Zábava pokračovala dál balónkovou válkou a přetahováním lanem. V podvečer k nám zavítal ještě sokolník, který náruživě vyprávěl o výcviku svých opeřených miláčků. Největší obdiv si získal mluvící krkavec Máňa, která je prý hrozně ukecaná, ale nám neřekla ani slovo. 

S prvním nočním ptákem nastal čas pro večerní představení, o kterém se šuškalo mezi šalmaňáky celé odpoledne. Jakmile zazněla znělka, bylo všem vše jasné. Slunce, seno, … v podání šalmanovických ochotníků. Farář Otík, Cecilka, předseda, Keliška, báby ze vsi, doktor Kája, živočichář Béďa, kolo, košíček, kára, hrábě, vidle, flaška piva a píšťalka – sodoma gomora už i u nás v Šalmanovicích. Humorné scénky nenechaly jedno oko suché, úsměv ve tváři a bouřlivý potlesk na závěr byl obrovským poděkováním, že bláznivá letní komedie se všem líbila. Herecké výkony herců neherců byly vskutku stoprocentní. Nikdo z diváků nevěřil, že jsme vystoupení zrežírovali v sobotu dopoledne!!!

Po krásném letním dnu nastoupila tropická noc, do které vyhrávala kapela Flamendři.

Martina Korandová

Pytlácký flám 2014

Pytlácký flám

…je již vyhlášenou a oblíbenou prázdninovou akcí pořádanou Mysliveckým sdružením Šalmanovice – Nepomuk. I letos si myslivci připravili pro děti plno zajímavých soutěží, kterými je zasvětili do krásy myslivosti. U deseti stanovišť rozmístěných po hřišti plnily různé úkoly týkající se především myslivosti a přírody. Po jejich splnění získaly od myslivců Pytlákovo bankovky, za které si v Krámku u Pytláka koupily různé dobroty a hračky. Panující tropické odpoledne přímo vybízelo k vodním hrám. A tak na řadu přišla balonková válka. Té se zúčastnili děti i dospělí. Balonky naplněné vodou létaly vzduchem, a když trefily cíl, jejda, to bylo křiku. O velice vítanou atrakci se postarali místní hasiči. Hasičská káď posloužila jako provizorní bazén, kde se děti ráchaly, oblečeny neoblečeny, a dováděly až do pozdního večera. Nakonec v ní skončili i tatínkové, maminky a pomocné organizátorky flámu. No, co vám budu povídat? Bylo to prostě super odpoledne strávené s dětmi!

            A na takovém flámu také pořádně vyhládne. Svá hladová bříška mohli návštěvníci uspokojit lahodným kančím masíčkem se sosíkem, klobáskou na grilu a dětem kuchtíci nabili rohlík – to byl pro dnešní den jejich oblíbený pikador.   

Pytlácký flám nebyl určen jen dětem, jak to na první pohled vypadá. Pro účastníky byla připravena ukázka výcviku loveckých psů a výcvik sokolníka. Ten kromě dravců s sebou přivezl soví, ještě chmýřím obalená mláďata. Malé sovičky si lebedily v prádelním košíku a těšily se velkému zájmu přihlížejících nejen dětských obdivovatelů. Výstavku trofejí ulovené zvěře a literatury ocenili zejména myslivečtí kolegové. Nahlédnout bylo možno i do kroniky mysliveckého sdružení. Pozvání také přijali Povltavští trubači, kteří ve dvou vstupech pověděli něco o historii trubačství, a zahráli několik svých skladeb. Jejich vystoupení se všem velice líbilo. V podvečer své inštrumenty vytáhla kapela „Kyselý mlíko“.  Po desáté hodině večerní byl kapele udělen krátký odpočinek. Následovalo všemi tolik očekávané překvapení večera. Taneční vystoupení v rytmu Zumby s písní Waka waka od Shakiry si pro pytláckou noc připravily místní ženy, dívky a malé slečny. Tříminutová sestava v žáru plápolajících pochodní a teplé letní noci rozproudila úplně všechny. S posledním tónem se po hřišti linul obrovský potlesk a aplaus. Po tanečku se najelo zpátky do zajetých kolejí. Kyselý mlíko hrálo, taneční parket se rázem znovu zaplnil a flámování pokračovalo až do pozdních nočních hodin.

Málokomu uniklo, že v zahradě sousedící se hřištěm vyrostl stanový tábor. Výborný nápad rodičů, který děti přivítaly s obrovským nadšením. Okolo půlnoci rodičové uložili své ratolesti do hajan a dál pokračovali v započaté zábavě. Nedělní svítání uložilo i poslední vytrvalce flámu do stanů ke svým dětem. Někteří se spokojili jen s lavičkou u ohně. Teplá letní noc se doslova nabízela ulehnout jen tak pod širák.

Po dvouhodinovém poctivém spánku následoval budíček. Děti, ty byly fit! Ale ranní opuchlé obličeje dospělých napovídaly, že osudná noc byla probdělá a opravdu velmi krátká. Následovala vydatná snídaně - co jiného než pikouš. Pak už jen sbalit stany, uklidit a hurá domů. To byl zase flám…

Martina Korandová 

Pytlácký flám 2013

17.09.2013

Pytlácký flám

            Třetí červencovou sobotu se v Šalmanovicích konal již třetí ročník Pytláckého flámu. Akci každoročně pořádá Myslivecké sdružení Šalmanovice – Nepomuk a ruku k dílu přikládají i dobrovolníci z řad místních hasičů.

            Pytlácké odpoledne bylo tradičně věnováno dětem. Na hřišti bylo připraveno deset stanovišť, u kterých děti plnily zajímavé úkoly, zaměřené především na přírodu a myslivost. Účelem bylo připomenout dětem jak se k přírodě a v přírodě chovat. U každého stanoviště byl jeden člen mysliveckého sdružení, který zodpovídal za správnost splněných úkolů. Některé děti je zvládly levou zadní, jiné s pomocí rodičů. Společnými silami všechny zdárně zdolaly a myslivec děti odměnil pytlákovo bankovkou. Za tu si v krámku zakoupily sladké pamlsky a jiné dobroty. Některé stanoviště je natolik zaujalo, že se k němu opakovaně vracely. A tak celé odpoledne soutěžily a nakupovaly až zel krámek prázdnotou. Domů si každé dítě odneslo pamětní medaili za účast na pytláckém flámu a snad i nějaký střípek z myslivosti. Tím ale dětské flámování zdaleka nekončilo. Na hřišti byla pro ně ještě připravena trampolína a nafukovací hrad. Tam se děti do sytosti vyřádily. A což teprve, když začalo malování na obličej. U amatérských malířek se utvořila dlouhá fronta a děti trpělivě vyčkávaly, až na ně přijde řada, a jejich tvářičku bude zdobit barevný ornament.

            Pytlácký flám však nebyl věnovaný pouze dětem. Pro návštěvníky byla připravena ukázka výcviku loveckých psů a přednáška o plemenech loveckých psů. V loveckém koutku bylo možno shlédnout malou výstavku mysliveckých trofejí, publikací a prohlédnout si kroniku Mysliveckého sdružení Šalmanovice – Nepomuk.

Perličkou letošního ročníku se stalo vyzvání všech přítomných, jimž v rodném listě stojí za křestním jménem příjmení Král - Králová. Nevídáno, neslýcháno! Před objektivem lačných fotografů pózovala patnáctičlenná skupina tohoto královského jména.

            A jaké by to bylo flámování bez kusu toho žvance? Pro mlsné jazýčky myslivci přichystali pečené kančí maso se sosíkem, grilované klobásy a pikadory. Večer dostaly slovo basa, kytary, housličky a v duchu country hudby pokračoval třetí ročník pytláckého flámu až do pozdních nočních hodin. 

            Členové sdružení děkují všem přátelům myslivosti za hojnou účast a těší se na shledanou zase příští léto.    

 Martina Korandová

Fotogalerie

Pytlácký flám 2012

09.09.2012

Pytlácký flám

Loňský úspěšný Pytlácký flám v Šalmanovicích odstartoval éru další letní akce, tentokráte v režii Mysliveckého sdružení Šalmanovice – Nepomuk. Druhý ročník se konal 21. července 2012 na místním hřišti.

Pro děti bylo opět připraveno plno zajímavých soutěží. Hřiště bylo vyzdobeno stromečky, u kterých byly připraveny stanoviště se soutěžními disciplínami. Každé dítě si mohlo vybrat, které z nich jsou mu nejsympatičtější a vícekrát si je zopakovat. Soutěže byly přizpůsobeny dětem různých věkových kategorií. Podle úspěšnosti v jednotlivých disciplínách bylo každé děcko odměněno pytlákovými šalmanovickými bankovkami v různých hodnotách. Za nasbírané penízky si pak děti v Krámku u pytláka mohly koupit bonbóny, čokolády, pitíčka a drobné hračky. Nový styl hry a nákupu odměn se dětem velice zalíbil, a tak celé odpoledne běhaly od jednoho stanoviště ke druhému, soutěžily a nakupovaly.      

Hostování na flámu přijali sokolníci se svými opeřenými svěřenci. Děti i dospělí se s nadšením zaposlouchali do odborného výkladu, který jim členové klubu sokolníků poskytli a s údivem sledovali vystavené živé dravce. Všechny přítomné zaujala ukázka lovu. Obrovský zájem u dětí vzbudila možnost podržet si dravce na vlastní ruce. Prvotní obavu a strach vzápětí vystřídalo velké nadšení.

A jaký by to byl flám bez pořádného jídla? Letošní gurmánskou specialitou byla grilovaná žebra, pečené maso, klobásky na roštu. A pro děti stále oblíbené pikadory. Večer na taneční parket nastoupila kapela Bahňáci. V country rytmu se všem vesele flámovalo.  

Dobrou náladu nepokazil ani letní déšť, který se v podvečer spustil. Zpestřením večera se staly staré známé tanečnice z Velenic, jejichž Tanec v dešti, byl opravdovým tancem v dešti. Neskonalý obdiv si odnesl i další host. Fakír. Nádherným vystoupením předvedl své výjimečné schopnosti. Jeho ohnivou šou všichni sledovali se zatajeným dechem. Obě představení byla přítomnými ohodnocena bouřlivým potleskem.

A co bylo dál? Přece to, co by nesmělo chybět na žádném flámu. Jedlo se, pilo se, tancovalo. Domů se nikomu nechtělo.

                                                                                                           Martina Korandová


Fotogalerie.

 

Pytlácký flám 16.července 2011

16.09.2011

V sobotu 16. července 2011 Myslivecké sdružení Šalmanovice – Nepomuk pořádalo v Šalmanovicích na hřišti Pytlácký flám. Od 14 hodin bylo pro děti připraveno plno soutěží, a protože to byla akce myslivců, byly i soutěže v duchu mysliveckém. Tak například poznávání větviček stromů, střelba ze vzduchovky, myslivec chytá zajíce (hra na slepou bábu), běh v desítkách holinách, myslivec jde krmit zvěř (obléct se do hubertusu, holinek, klobouku, vzít flintu, pytel se senem a kyblík s obilím a jít ke krmelci nakrmit zvířátka a běžet zpátky) a další zajímavé soutěže. Děti při každém splněném úkolu na stanovišti získaly razítko do myslivecké karty. Při vyplnění všech políček soutěž skončila. Celkem se zúčastnilo 31 dětí. Při slavnostním vyhodnocení dostaly pamětní diplom, koblihu, nanuk a tašku s hračkami. O hudební doprovod a moderování soutěží se postaral Petr Komberec.

            V průběhu odpoledne bylo možno shlédnout v loveckém koutku výstavu trofejí. Na ukázku byl přivezen i posed, na který si mohly vylézt nejen děti. Hřiště, pergola a soutěžní stanoviště byla stylově vyzdobena smrčky a jedlovým chvojím. Pozvání na flám přijali dva sokolníci. Povídání o jejich koníčku, historkách a o sokolnictví přilákalo většinu návštěvníků flámu. Na závěr jejich představení byla ukázka lovu kořisti. Děti využily možnosti vyfotit se s dravcem na ruce. A jaká by to byla myslivecká akce, kdyby nebyla připravena zvěřinová hostina. Specialitou na grilu bylo ustřelené žebro, kanec v kastrolu, myslivecká klobása a nabitý rohlík (pikador). Večerní pohodu letního večera zpestřila country kapela L. Brůžka, která hrála k tanci a poslechu až do pozdních nočních hodin. Pytláckou noc obohatilo vystoupení tanečnic z Českých Velenic.

Vždy něco končí a něco nového začíná. V Šalmanovicích myslivecké sdružení v tento červencový den začalo s tradicí Pytláckého flámu. A protože se flámování velice vydařilo, již nyní vás všechny zvou na to příští v roce 2012.

                                                                                                                 Martina Korandová

 

Fotogalerie z pytláckého dne

Hon s dravci

24.11.2010

Sokolnictví mi až do neděle 8. listopadu 2010 vůbec nic neříkalo. Proto jsem si nenechala ujít příležitost a zúčastnila se honu, který pořádalo MS Šalmanovice – Nepomuk. Ve své honitbě přivítalo myslivecké sdružení členy Klubu sokolníků ze střediska v Českém Krumlově.

K nám do Šalmanovic s sebou přivezli orly, sokoly a rarohy. Všichni tito dravci pocházejí z umělého chovu. V přírodě jsou dravci přísně chráněni. Chovatelé produkují dostatečné množství mláďat. Základní výcvik trvá zhruba měsíc a začíná ihned, jakmile je dravec schopný letu. V lovu se zdokonaluje celou první sezonu. Výcvik je individuální a probíhá stále, i při praktickém lovu. Společné lovy začínají v září a účastní se jich běžně ptáci narozené toho roku na jaře. Sokolníci preferují spíše samice, jsou asi o třetinu větší než samci. Nezbytným pomocníkem sokolníka při výcviku je lovecký pes. Jsou to zejména ohaři, kteří dokáží vystavit zvěř. Oblíbeným psem je také pointer. Každý dravec je opatřen vysílačkou. Ta pomáhá dravce lokalizovat na vzdálenost několika kilometrů. Základní výstrojí dravce jsou rolničky, umístěné na pařátech. Podle zvuku ho lze najít např. ve vysoké trávě, v rákosí, v lese, na úlovku.

Sokolovití dravci se užívají pro lov ptáků, jestřáb na zajíce a bažanty, orel na zajíce a srnčí. Při svém útočném letu orel a jestřáb svou kořist usmrtí chvaty. Stisk jejich pařátů je velmi silný a drápy proniknou hluboko do těla. Sokol usmrtí ptáky přeštípnutím vazu těsně za hlavou. Bažant je většinou mrtev dřív, než k jeho kořisti sokolník dojde. Při tomto „pomalém honu“ sokolníci ochotně zodpovídali kladené otázky přihlížejících myslivců a nás, ostatních zvědavců. Ti nejodvážnější z odvážných si vyzkoušeli, jak se takový dravec drží na ruce.

I přesto, že jsem dcerou a manželkou myslivce, tak až do této listopadové neděle, jsem byla jedna z vás a viděla tyto nádherné dravce jen v zoologických zahradách. Tímto děkuji mysliveckému sdružení za nádherný zážitek.

Lovu zdar!

Martina Korandová

Fotogalerie ZDE

Myslivecký bál 30.ledna 2010

06.03.2010

Myslivecké sdružení Šalmanovice-Nepomuk pořádalo 30.ledna 2010 Myslivecký bál. K tanci a poslechu hrála celý večer kapela Kameňáci. Zpestřením tohoto bálu byly tanečnice z Českých Velenic. Jejich tanec se svíčkami, flamengo a samba sklidil u všech veliký úspěch. K nádherné atmosféře bálu přispěl krásně vyzdobený sál mysliveckými trofejemi, chvojím a stromečky.

Letos byla i bohatá, nejen zvěřinová tombola.

Členové mysliveckého sdružení děkují všem sponzorům, kteří přispěli do tomboly.

Fotogalerie

Martina Korandová

Poslední leč 2009

16.01.2010

V sobotu 26.prosince 2009 uspořádalo šalmanovické myslivecké sdružení ve své honitbě poslední naháňku v tomto roce. Naháňky se zúčastnili i myslivci z Lipnice a hosté ze sousedních rajónů. Na točně u rybníku Kojan byla připravena malá samoobslužná hostina - každý si upekl špekáček na ohni. Po ukončení naháňky se všichni myslivci přesunuli do místního sálu, kde pro ně byla připravena večeře - polévka s játrovými knedlíčky, bramborový knedlík, zelí a pečené kančí maso, kterou za nemalého odříkání a osobních časových ztrát, připravily manželky myslivců - Martina Korandová, Jana Bohdalová a Jana Tetourová.

S plnými žaludky poté započal myslivecký soud, při kterém byly každému myslivci spočítány všechny  (velmi četné) hříchy, kterých se v uplynulém roce dopustil. Souzený se musel se soudci po myslivecku rozsoudit a vyplatit.

Hlavním bodem poslední leče bylo pasování na myslivce. Slavnostním mysliveckým rituálem byli do řad myslivců přijati novicové Lubor Virt a Lukáš Mejdrech. Na lovce jelenů byl pasován Petr Smetana, který v tomto roce ulovil svého prvního jelena a získal tak své první parohy. Králem honu se stal Ruda Tetour, který na naháňce střelil lišku.

Celý večer k tanci a poslechu hráli bratři Tröstlovi, Mirek Zeman, pan Panský, pan Franěk a na trubku je doprovodil Štěpán Král st.

Fotogalerie

Martina Korandová

Myslivecký bál v Šalmanovicích 30.ledna 2010

02.11.2009
Myslivecké sdružení Šalmanovice - Nepomuk Vás srdečně zve na Myslivecký bál do Šalmanovic, který se koná 30. ledna 2010 od 20 hodin.

K tanci a poslechu hraje kapela "KAMEŇÁCI"

Vstupné 100,- Kč

Členoví mysliveckého sdružení opět připravuji bohatou tombolu

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek