Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

 1. ANO - výborné 4092
 2. ANO 2957
 3. NEVÍM 2972
 4. NE 2709
 5. NE - strašné 2833


Kalendář akcí

Pytlácký flám

2.7.2024

13.července 2024

Pytlácký flám a večerní mejdan

Kontakt

WWW adresa:

www.salmanovice.cz

E-mail:

info@salmanovice.cz

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecký spolek
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

ReklamaZasloužilý hasič - Jaroslav Tetour

Zasloužilý hasič – Jaroslav Tetour

Nejvyšší hasičské vyznamenání titul Zasloužilý hasič bylo SH ČMS uděleno našemu dlouholetému členovi SDH Šalmanovice panu Jaroslavu Tetourovi.

Pan Jaroslav Tetour je členem SDH Šalmanovice již úctyhodných 56 let. Za svoji hasičskou éru byl řádným členem, v mládí se podílel na hasičských výjezdech a předával své vědomosti a zkušenosti svým nástupcům. Působil jako preventista sboru a dlouhá léta byl členem výboru. Vždy se aktivně zapojoval do brigád a akcí pořádaných sborem. V posledních letech mu však zdravotní stav neumožňuje se aktivně podílet na činnosti sboru, a tak své kamarády, pokud to jde, podpoří alespoň svou účastí na kulturních a společenských akcích. V hasičských šlépějích svého otce jdou hrdě obě dcery, vnoučata a oba zeťové, kteří se do rodiny přiženili.

Slavnostního předání, které se konalo 4. května 2023 v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi, se však nemohl ze zdravotních důvodů zúčastnit, proto po dohodě OSH ČMS mu bylo vyznamenání předáno doma 8. prosince 2023, před konáním výroční členské schůze.   

S poděkováním za celoživotní obětavou hasičskou činnost a hlavně s přáním pevného zdraví nejvyšší hasičské vyznamenání pan Jaroslav Tetour převzal z rukou starosty OSH ČMS Mgr. Jiřího Žižky a jeho otce Václava Žižky. Mezi gratulanty nechyběli kamarádi hasiči a „hasiči rodina“, slzičky dojetí a štamprlička na zdraví.

            SDH Šalmanovice se nyní pyšní již dvěma členy, kteří jsou držiteli nejvyššího hasičského vyznamenání - v roce 2017 byl oceněn pan Josef Vach.

kronikářka SDH Šalmanovice

Martina Korandová

Muzeum v Kramolíně 2024

Muzeum v Kramolíně aneb jak se SDH Šalmanovice vydalo na pěší výlet autem

Den jako malovaný to měl být. SDH Šalmanovice naplánovalo na sobotu dne 18. 5. 2024 pěší výlet do muzea v Kramolíně pro místní obyvatele. V jednu hodinu odpoledne byl sraz u čekárny v Šalmanovicích, kde se po stanovené době vytvořil malý hlouček nadšenců, co chtěl poznat nová dobrodružství. Z ničeho nic se zatáhla obloha a za chvíli byl nad Šalmanovicemi tmavý obrovský mrak, ze kterého se spustil prudký déšť, a vzápětí se přidaly také kroupy. Zvědavci vytáhli mobilní aplikace s předpovědí počasí za snahou zjistit, jak se dešťová situace vyvíjí. Ta nebyla příliš příznivá. Ve světě online to vypadalo stejně tak děsivě jako v pravé, v tu dobu drsné, realitě. Předpověď se měnila rychlostí blesku. Déšť chvílemi opadal a v mžiku lilo jako z konve. Po hodině váhání déšť ustal. A tak se výletníci vydali na cestu. Došli přesně 180 metrů, konkrétně ke Korandům do stodoly, a opět začalo vydatně pršet. A bylo jasno, alespoň tedy v myšlenkách. Do Kramolína se jede hasičským vozidlem. Rozhodnuto s konečnou platností.                                                                                                       Do muzea dorazilo celkem sedmnáct lidí, ať už společně nebo po vlastní ose. Byli tam zástupci z Jiterní Vsi, Nepomuku, Šalmanovic, ale i například z Lipnice nebo z Českých Budějovic. Na místě už čekali manželé Školkovi se svými dětmi. Michal a Jana přivítali návštěvníky v dobových oblečkách a vstřícně všechny zvali pod střechu k posezení hned vedle muzea. Jana bez váhání roztočila pohárky lahodného zlatavého moku z pivovaru Bejval z nedaleké Olešnice.         

Michal začal přísedící posluchače provázet řadou historek, informací a dalších zajímavostí, které se postupně vrývaly návštěvníkům do paměti. Je skvělé, když někdo dělá svou práci dobře a dělá ji rád. To má okamžitě jiné grády. Ta od srdce darovaná energie se ponořila do každého místečka v muzeu a okolí, a to prostředí je naprosto kouzelné a ohromující. Ano, Michal opravdu umí vdechnout zapomenutému život a z ničeho udělat obrovské zázraky.          

Po úvodním seznámení došlo na samotnou prohlídku muzea. V každé místnosti Michal s elánem vyprávěl o vystavovaných věcech a snad ke každé, byť jen zmínkou, dokázal popsat neuvěřitelný či zajímavý příběh.                                                                                                      Po prohlídce mohli návštěvníci ještě spočinout a nasávat atmosféru starých časů. Za chvíli se rozběhla debata úplně o všem možném.  Nad lokálním pivem a u výtečného občerstvení se probíralo jedno téma za druhým. Od baru byl slyšet občasný výkřik „góóól“. To proto, že zrovna probíhalo mistrovství světa v hokeji a Češi hráli v semifinále proti Švédům. Dařilo se jim výborně a Češi v ten den vyhráli nad Švédy 7:3. To bylo radosti a příval další pozitivní energie. A to se ještě v tu dobu nevědělo, že si Češi v den následující půjdou přímo pro zlato.

Část návštěvníků se rozloučila a jela domů, druhá půlka ještě zůstala sedět a debatovat. Náhle Jana Školků svolala ženy a dala pokyn k odchodu do protějšího stavení. Doslova ráj pro ženy dalo by se říct. Jana začala sundavat z ramínek spoustu krásných dobových šatů. Ženy se probíraly všemi těmi oblečky a za chvilku byly ustrojené, každá dle svého gusta. Následovala scénka jako z komedie Slunce, seno, ……, kdy se postupně vycházející ženy vystavily na odiv ostatním přítomným. Několik póz a postojů v muzeu neuniklo cvakání fotoaparátu. Návštěvnice si roli převlečených dam v šatech velice užily a odnesly si domů další nové zážitky spojené s ohromnou legrací.   

Sobotní den se náramně povedl. Ani špatné počasí nezanechalo pochmurnou náladu. Byl to prostě den jak korálek. Den, na který si každý vzpomene v dobrém a po svém. Janě a Michalovi děkujeme za vstřícné a přátelské přijetí do svého soukromí. Za skvěle strávené chvíle v jejich muzeu, ve kterém, a nejen tam, odvedli spoustu práce. Za mě a minimálně za všechny návštěvníky, kteří v ten den byli přítomni, velice doporučujeme návštěvu muzea v Kramolíně. Tak zase někdy příště a přejeme hodně zdaru při dalším budování.                                                                                                                                Bc. Lucie Králová

Aprílový pochod není žádný apríl 2024

Aprílový pochod není žádný apríl

Banda šalmanovických nadšenců pro pěší turistiku po delší pětileté odmlce uspořádala aprílový pochod. Dubnové počasí bývá nevyzpytatelné, větru dešti neporučíš, ale sázka na třináctého byla šťastná volba. Trasa pochodu byla předem naplánovaná, a to z Šalmanovic až do Krmelce, určená zejména pro mladé rodiny s dětmi, s touhou hledání pokladu.

13. dubna okolo půl desáté se na místo srazu do (naší) Korandovic „Stodola-pub“ pozvolna trousila jedna skupinka za druhou. Někteří dorazili pěšky, jiní na kolech, ti nejmenší v kočárcích a nechyběla ani smečka čtyřnohých miláčků. Po úvodním občerstvení, popovídání, seznámení se s trasou pochodu a nezbytnou společnou fotodokumentací se hromadně v 10.13 hod. vyrazilo na cestu. Trasa vedla ze stodoly do Nepomuku, kolem Štěpána Krále, na Fricovnu, a poté lesními cestami na Sedmidubovku až k Veskému rybníku a ke konečné stanici u Krmelce.

 Po trase byla označená stanoviště s indiciemi a úkoly, které děti s obrovským elánem plnily, a které je naváděly a dovedly až k vytouženému pokladu. Cesta byla dlouhá a dětem během ní jaksepatří vyhládlo. Maminky a tatínkové byli řádně vybaveni. Zalovili v batůžku a pro malé strávníky hned byl zdroj energie na světě. Vždyť takové hledání pokladu je nadmíru náročné. 

Větší zastaveníčko bylo u Vesčáku, kde na děti čekal asi nejzajímavější úkol. Pomocí lana musely vytáhnout raněného z rokliny. K překvapení všech byl nenápadný nápad nejpozoruhodnější a nejnapínavější. Roklina zlákala jak děti, tak dospělé. Raněného se podařilo bez újmy zachránit, ale byla to pořádná fuška. Krásné sluníčkové počasí a letní teplota zlákala většinu dětí do veských vod.  Když jedni rodičové dovolili jednomu, druhému, snesla se doslova lavina a děti ze sebe rychlostí blesku strhaly oblečení a už brousily ve vodě. Někteří po kotníky, někteří po kolena a někteří se dokonce v dubnové vodě poprvé vykoupaly. Ostatní účastnici pochodu, co neměli oči na šťopkách, kde je jejich ratolest, se usadili na odpočívadle, poklábosili a ztenčili batůžkové zásoby.  Vždyť cíl pochodu byl již za rohem.

Poslední indicie všechny dovedla k cíli, ke Krmelci. Zde po zapeklitých nápovědách děti nalezly ukrytý poklad. Objevená truhla byla plná sladkých dobrot, které ti starší poctivě a spravedlivě rozdělili sobě, mladším i nejmladším dětem.  Mezi tím než děti objevily poklad, se rozdělal oheň, a usedlo se v Krmelci k pozdnímu obědu. Všichni si pochutnali na opečeném špekáčku, který až sem docestoval v nejednom batůžku. Vrchní zásobovač Slávek dovezl zásoby pití a ostatních potřebných náležitostí, které se nám do ruksaků nevešly.

Po obědě se naše cesty rozdělily. Jedna skupinka se vydala na cestu pěšky přes těšínovské lesy zpátky do Šalmanovic. Druhá skupinka vzorně uklidila v Krmelci, uhasila oheň, naskákala s dětmi do hasičských aut, a za zvuku sirén se přesunula zpět do stodoly.

Po příjezdu do Korandovic „ Stodola-pub“ chlapi rozdělali oheň, ženy připravily sladké a slané dobroty, aby bylo co k zakousnutí. Než dorazila pěší skupinka, už zahradou voněly předuzené vepřové kýty, na kterých si všichni výtečně pochutnali. Aprílové počasí v tento den vůbec nebylo aprílové, a tak se sedělo u ohně nebo ve stodole do pozdních nočních hodin. Jen ty děti. Únava? Spánek? Ty kočárkovské si chvilku schruply, ale ty větší? Pobíhaly po zahradě jako motorové myšky, a když rodiče zaveleli k odchodu domů, nejedno ještě smlouvalo, ještě nee., ještě chvíli…

Čtvrtý aprílový pochod se vydařil na jedničku, počasí přálo, zábava parádní, občerstvení výtečné, špacír cestou necestou, polem nepolem, lesem nelesem nádherný. Závěrem ještě krátká statistika účastníků pochodu: 31 dospělých, 24 dětí – co šly po svých, 6 dětí – co se vezlo v kočárcích, 3 miminka – co jsou ještě v bříšku, 1 okatá holčička s odrážedlem a 3 čtyřnozí parťáci. Věřte, byla to fuška to spočítat, tak snad je to plus mínus správně.

Martina Korandová

Celoroční činnost šalmanovických hasičů v kostce 2022

Celoroční činnost šalmanovických hasičů v kostce

Pomalu se blíží konec roku, a tak mi dovolte se v krátkosti poohlédnout po činnosti šalmanovických hasičů, která tento rok byla opravdu pestrá.

V únoru byla zásahová jednotka povolána k odklizení stromu, který vlivem silného větru spadl přes komunikaci na konci vsi směrem na Nové Hrady.  Na pomoc musel jeden z hasičů vzít traktor s čelňákem, aby strom nadzvedl a nedošlo tak k poškození majetku místního občana. Společně pak strom zlikvidovali a zaměstnanci Obce Jílovice se postarali o další. Komunikace byla znovu průjezdná zhruba po hodině.

V březnu nás čekala tradiční akce – Masopust. Občané Šalmanovic, Nepomuku a Jiterní Vsi koledu a masky ve svých příbytcích mile přivítali, popovídali a společně se pobavili. Velice nás potěšil i velký zájem místních i přespolních občanů o Masopustní veselici, která po covidové pauze byla první společenskou akcí v naší vesnici.

V dubnu se hasiči opět vrhli na opravu místní hasičárny, na které se začala opravovat omítka již v loňském roce. Nyní se doopravil zbytek fasády a provedl nátěr garážových vrat a malování fasády. Na této brigádě se sešlo dost lidí, a tak práce šla rychle od ruky. Oprýskaná hasičárna je tak minulostí a zase se na pár let leskne v novém kabátě. Druhá parta se pod vedením nepomuckého restaurátora Petra Krále pustila do ošetření sošek a obrazů v místní kapličce, která byla též před nedávnem zrekonstruována.

Poslední dubnový den se schází všichni hasiči a místní občané na hřišti a postaví májku. Večer ji pak společně hlídají před nežádoucími kazisvěty, kteří by ji svou návštěvou poslali k zemi.

Počátkem května se konala další hasičská brigáda, kdy se stěhovala vývěsní tabule od obchodu k čekárně. Brigádníků se sešlo tak akorát, protože bylo nutné tabuli odšroubovat a ručně přenést k čekárně. Pomocí traktoru s čelňákem vyndat zabetonované držáky, odsekat starý beton a následně pomocí vrtáku vyvrtat nové díry a znovu zabetonovat na novém místě u čekárny. Tak tahle brigáda byla opravdu fyzicky dost náročná a kluci se pořádně zapotili. U obchodu byl ještě zasazen nový stromek, který až jednou doroste, bude každoročně první adventní neděli zdoben a sloužit jako vánoční.

Nejvýznamnější akcí tohoto roku byla 21. 5. oslava 125. výročí sboru dobrovolných hasičů v Šalmanovicích. Na přípravách akce se započalo již koncem minulého roku, kdy bylo potřeba dát dohromady návrhy na ocenění členů za celoživotní činnost pro sbor, a návrhy podat na KSH ČMS v Č. Budějovicích. Oslava se v dopoledních hodinách konala v místním kulturním domě, kde byla zhodnocena činnost sboru, předáno vyznamenání a následoval slavnostní oběd. Odpoledne se všichni přesunuli na místní hřiště, kde proběhlo svěcení nové hasičské techniky a netradiční soutěž v požárním útoku pozvaných sborů z okolních vesnic. Slavnostní den pokračoval posezením s hudbou až do pozdních nočních hodin.

O měsíc později se členové hasičského sboru podíleli na svěcení zvoničky v Nepomuku. Po strastiplných peripetiích, které Lucka Králová popisovala v minulém vydání zpravodaje, se zvonička dočkala slavnostního požehnání. Členové sboru se zde postarali o občerstvení pro všechny návštěvníky, kteří do Nepomuku zavítali. Pro nepomucké občany bylo svěcení zvoničky velkolepou akcí, která se na sto procent vydařila, a ještě dlouho se o ni bude mezi starousedlíky povídat a vzpomínat. Zvonička se Nepomukem pravidelně rozeznívá vždy v pravé poledne a večer v 18.00 hodin a za dobrých větrných podmínek je slyšet i k nám do Šalmanovic.

V červnu se přes vesnici v nočních hodinách přehnal silný vítr s lijákem. Ve 23.30 byla povolána zásahová jednotka sboru k likvidaci padlého stromu přes komunikaci opět na konci vsi směrem na Nové Hrady. Do čtvrt hodiny po ohlášení nebylo po padlém stromu ani památky a komunikace byla opět průjezdná.

No a konečně se dostávám k hasičským soutěžím, které k hasiččině od nepaměti patří. V letošním roce se naše soutěžní družstva zúčastnila třech soutěží – ve Zbytinách, v Jílovicích a na Cepě. Obvodové soutěže jsme se nezúčastnili, protože termín se shodoval s naší oslavou sboru. Ze soutěží jsme si přivezli dva poháry za první místo ženy a muži nad 55 let, za druhé místo muži nad 35 let a za třetí místo muži s PPS 8. Soutěže ale nejsou jen o tom se zúčastnit, ale hlavně o tom být spolu, zažít spoustu legrace a netrápit se tím, když se nám něco nepovede a vrátíme se domů s prázdnou.

Za přispění našeho člena získal v červenci sbor dotaci na hasičské vybavení z Nadace ČEZ. Starosta a velitel sboru za ni nakoupili v hasičské výdejně vybavení pro zásahové družstvo.

24. září měli místní hasiči opravdu napilno. Konala se brigáda na svoz železného šrotu. A tak se již od pátku před chalupami objevovaly hromádky nepotřebného železa, které občané již nijak nevyužijí, a hlavně nemají možnost ho sami odvézt do sběrny. Hasiči rozděleni na dvě party postupně objížděli jednotlivá stavení v Nepomuku, Jiterní Vsi a Šalmanovicích a šrot nakládali na vleky. Za jeho prodej bude finanční hotovost využita na některou z příštích akcí konaných pro naše spoluobčany.  Po pořádné práci je třeba také se řádně nadlábnout. Hasičky všem brigádníkům na oběd přichystaly houbový (hrncový) kotlíkový guláš a sladkou tečku ke kávičce. Na tento den byla zároveň naplánovaná dohasná. Akce každoročně pořádaná pro všechny naše hasiče jako poděkování za jejich celoroční činnost pro sbor. Ženy a dívky opět napekly sladké a slané dobroty, aby bylo co zakousnout ke kávě a k pivu. Letos se nás na hřišti sešla zhruba třetina, ale ani takto nízká účast nebyla na závadu. Poseděli jsme pospolu, popovídali o všem možném i nemožném a jako zpestření večera bylo promítání fotografií ze soutěží a akcí pořádaných naším sborem. Všichni jsme ocenili krytou pergolu a přímotopy, protože zářijové večery již nejsou nejteplejší. Večerní posezení neskutečně rychle uteklo a s posledními vytrvalci jsme se loučili až kolem druhé hodiny ranní.

Poslední sobotu v říjnu se po dvouleté pauze konal dětský karneval. Tématem tohoto roku bylo království. Na přípravách s malováním kulis a výzdobou sálu se podílely převážně místní ženy a dívky, které mají v tomto směru opravdu bujnou a neomezenou fantazii. Více již nebudu uvádět, protože se o karnevalu dočtete v článku od Lucky Králové na druhé stránce tohoto vydání.

Jejda, na začátku jsem psala, že vás v krátkosti seznámím s činností šalmanovických hasičů, ale jsem se nějak rozepsala nebo jsme toho za ten rok stihli docela dost?!  Nemyslíte? Děkuji všem, kteří vydrželi dočíst můj článek až sem.

Ještě bych ráda připomněla našim hasičům, že 25. listopadu se od 19.00 hodin koná výroční členská schůze v místním sále. V neděli 27. listopadu vás všechny zveme na šalmanovickou náves, kde od 16.00 společně rozsvítíme vánoční stromeček, a zahájíme adventní čas. Poslední akcí roku 2022 bude čertovská obchůzka, která je tradičně v režii místních hasičů. S novým rokem nás opět čekají tradiční akce a další a další práce nejen pro pobavení, ale také na zvelebení našich obcí.

Na závěr bych všem hasičům a hasičkám, kteří přidali ruku k dílu, moc ráda poděkovala. Jsou však mezi námi i dříve narození nebo ti, kterým již zdravotní stav neumožní nám fyzicky pomoci, děkuji jim za jejich intenzivní podporu v naší činnosti a za návštěvu na námi pořádaných akcích.

Ne nadarmo jsme si na náš hasičský prapor nechali vyšít … Sobě ke cti, bližnímu ku pomoci.

Martina Korandová

Sbor dobrovolných hasičů Šalmanovice

Sbor dobrovolných hasičů Šalmanovice byl založen roku 1897.
V roce 2007 a to 7.července sbor oslavil své 110. narozeniny.

V současné době má sbor 3 soutěžní družstva:

starší muži
mladší muži
ženy

Hasičská vrátka jsme uzavřeli na Cepě 2019

Hasičská vrátka jsme uzavřeli na Cepě

Pochmurné a deštivé počasí panovalo v sobotu 7. září 2019. Šalmanovičtí hasiči a hasičky vyrazili na poslední hasičskou soutěž sezony do nedalekého Cepu. I přes nepřízeň počasí se obě družstva do Cepu těšila, protože soutěž v požárním útoku zde probíhá sáním vody přímo z rybníka. Třináct hasičských družstev bylo přivítáno starostou obce na cepské návsi. Soutěžilo se na břehu návesního rybníka s poloostrůvkem uprostřed, nad nímž se tyčí čtyři vzrostlé košaté lípy. 

            Poprvé jsme vyzkoušeli novou hasičskou stříkačku značky „Tohatsu“ při sání z rybníka. Obě naše družstva sání zvládla bravurně. Útok byl ještě zpestřen rozhozem hadic a poté až následným pospojováním k sobě, k rozdělovači a proudnicím. Neočekávaná pravidla nás však nezaskočila a obě družstva útok dokončila.  Z deseti družstev mužů se šalmanovičtí umístili na pátém místě a ženy ze třech přihlášených ženských družstev skončily na místě třetím. Hasičská soutěž na Cepě byla jedinou soutěží se sáním z rybníka, které se hasiči ze Šalmanovic v roce zúčastnili, a obě družstva tak získala nové zkušenosti s touto technikou.

Pátou a zároveň poslední hasičskou soutěž jsme zakončili v šalmanovické hospůdce, kde jsme si připravili malé pohoštění, a v domácím zázemí zavřeli vrátka za soutěžní sezónou 2019.

Martina Korandová

Hasičské soutěže 2019

Sezónní průřez hasičskými soutěžemi aneb, když SDH Šalmanovice útočí

Za letošní účast na hasičských soutěžích se SDH Šalmanovice vůbec nemusí stydět. A i když tréninků nebylo úplně zas až tak mnoho, svou snahou a odhodláním ukořistili z nejedné soutěže šalmanovičtí hasiči a hasičky vítězné poháry.                                                                      Na první hasičskou soutěž v tomto roce vyrazilo, už i konečně s novým autem, SDH Šalmanovice do nedaleké Hluboké u Borovan. Krásné počasí podtrhlo celou atmosféru začínající soutěže. Do útoku za Šalmanovice vyrazilo družstvo žen nad 30 let a družstvo mužů. Muži skončili na 10. místě a ženy se umístily na druhém. Tak nevím, jestli to bylo radostí z vítězství, horkým letním počasím, anebo tou skvělou náladou, která soutěž provázela. Každopádně skoro celé družstvo žen ze Šalmanovic skončilo v kádi naplněné studenou vodou. To byla osvěžující koupačka, jen co je pravda. Holky pištěly a chlapi se smáli.

Na druhou soutěž vyrazilo SDH Šalmanovice do Zbytin, kde se konal již 11. ročník Memoriálu Františka Korcha a Zdeňka Václavíka. Po položení smutečních věnců na hřbitově nás čekal hasičský trojboj, který se skládal z klasického útoku, štafety a zatloukání hřebíku. To si na nás zbytinští hasiči něco připravili. Klepnout do hřebíku, otočit se a pak pořád do kola, než byl hřebík ve špalku až po hlavičku. Musím uznat, že sranda byla veliká. Nejen, že se málokdo po nějakém tom otočení do hřebíku strefil, ale motání ze strany na stranu rozesmálo nejednoho přihlížejícího. Na této soutěži jsme však zazářili. Družstvo mužů se umístilo na nádherném prvním místě a družstvo žen bylo hned v závěsu za muži a odneslo si tak pohár za druhé místo.                                                                

Ke konci července, před třetí hasičskou soutěží, obdrželo SDH Šalmanovice novou mašinu. Trénink byl tedy v této situaci už nevyhnutelný ba naopak nezbytný. Ve středu jsme potrénovali a už v sobotu vyrazili na další hasičskou soutěž tentokrát do Hrdlořez. I když nám počasí moc nepřálo, a v mezičase jsme i pěkně zmokli, přesto nás to od soutěžení neodradilo. Útok jsme zvládli levou zadní. Při štafetě se pilo pivo na ex, běželo se s hasičákem, proskakovalo se pneumatikami a posledním byl slalom mezi tyčkami. Tyto disciplíny jsme také zvládli parádně. Kdo chtěl, mohl se zúčastnit hodu prázdným sudem. Chlapi velkým a ženy malým. Zástupy lidí naznačovaly, že touto soutěží se trefili pořádající přímo do černého. Výhra byla hodně motivující, čtyři kilogramy masa, to už by stálo za to. Sice šťastlivec, který to vyhrál, nebyl z řad šalmanovických mužů. My však nelenili. Po vyhlášení výsledků, kdy družstvo žen ze Šalmanovic skončilo na 3. místě z pěti a družstvo mužů se umístilo na 6. místě, jsme se odebrali do Šalmanovic na hřiště pod pergolu a udělali jsme si příjemné posezení s topinkami a grilovaným masíčkem.                                                                               Čtvrtou soutěží byla soutěž o putovní pohár starostky v Jílovicích. A protože se k našemu sboru přidala letos tři mladá děvčata, mohla do Jílovic vyrazit vůbec poprvé čtyři družstva a to konkrétně družstvo žen do 30 let, družstvo žen nad 30 let, muži nad 55 let a družstvo se stříkačkou PPS 8. Na soutěži byli všichni skvěle naladěni. A už od začátku jsme si pohrávali s myšlenkou, že si domů dovezeme čtyři poháry. Samozřejmě jsme si dělali legraci, ale nač házet flintu do žita? Naše družstva se hodila do módu totálního nasazení, tedy aspoň v myšlenkách. Jako první na řadu šly ženy do 30 let, naše „pubinky“. Ač chvílemi panovala mezi děvčaty mírná nervozita, jejich výkon byl skvělý. Holky se do toho pořádně obuly a do útoku se vrhly po hlavě. Za bujarého povzbuzování a fandění si „pubiny“ vybojovaly krásné třetí místo. První z prvních, tak se umístili muži nad 55 let i ženy nad 30 let. Ač obě družstva neměla dalšího soupeře v dané kategorii, i tak se do útoku pustila s ohromnou vervou. Čtvrté družstvo mužů, které soutěžilo s PPS 8, se umístilo na místě druhém. Okolnosti nám tentokráte hodně hrály do karet, a tak jsme si opravdu do Šalmanovic dovezli čtyři nové poháry.

A na letošní úplně poslední hasičskou soutěž vyrazí SDH Šalmanovice na Cep, kde si opět po roce vyzkoušíme sání z rybníka.                                                                                      Za letošní hasičskou sezónou, co se týče soutěží, můžeme pomalu zavřít vrátka na petlici. Letošní sezóna byla opravdu skvělá. Mezi družstva se pomalu zase dostal nový svěží vánek, který pořádně nabral na obrátkách. Je fajn pozorovat kolem sebe mírnou nervozitu, bojovnost, snahu, nadšení, radost, sdílení, odvahu, srandu, oporu, zážitky a všechny ty emoce života.

                                                                                                                      Lucka Králová

Dohasná 2018

Nové hasičské auto si převzali šalmanovičtí hasiči na své dohasné

Ukončení aktivní hasičské činnosti pořádá každoročně SDH Šalmanovice pod názvem dohasná. Je to jakási odměna a poděkování pro všechny hasiče, kteří se podílejí na pořádání kulturních a společenských akcí, reprezentují náš sbor na soutěžích nebo se účastní různých brigád, které jsou potřebné a nezbytné pro chod sboru a zkrášlení naší vesnice.

Dohasnou jsme domluvili na poslední chvíli počátkem září, a vsadili na pátek, nikoliv však třináctého, ale osmadvacátého září. Termín nás, co do předpovědi počasí, nezklamal po čtyři roky nazpátek, kdy se konávalo Šalmanovické dýňobraní. A vyšlo nám to i po páté…

Letošní dohasná byla oproti těm minulým velice významná, okořeněná historickou událostí. Náš sbor se totiž poprvé v historii dočkal nového hasičského automobilu, který pro nás z dotací získala Obec Jílovice. A právě dohasná byla jedinečnou příležitostí k jeho slavnostnímu převzetí. Na předem domluvený signál nechal velitel sboru nastoupit všechny přítomné hasiče a hasičky. Všichni své pohledy upřeně směřovali na příjezdovou cestu na hřiště a netrpělivě vyhlíželi příjezd nového automobilu. Náhle velitel zvedá telefon a s úsměvem všem sděluje, že nové vozidlo se nezdařilo nastartovat, a že příjezd bude malinko opožděn (výbava má plno přístrojů, které jsou napojeny na baterku, a ta se jednoduše vybila, s tímto nikdo samozřejmě nepočítal).  Po několika minutách nastává pokus číslo dvě, opět nástup a už to vyšlo… Na hřiště přijíždí červenobílý krasavec Ford Transit, na dveřích nápisy SDH Šalmanovice, s posádkou zástupců Obce Jílovice starostou Jiřím Witzanym a místostarostou Ladislavem Korandou. S úsměvem ve tváři a humornou nadsázkou nás oba informovali o mnoha úředních i technických komplikacích, které předání předcházeli, seznámili nás s technickými parametry a hasičskou výbavou automobilu. Následně se již všichni vrhli na prohlídku vozidla. Chlapy zajímaly převážně technické věci, ženy si vyzkoušely pohodlné sedačky a mě samozřejmě nejvíce zajímal zdravotnický batoh (svoji profesi nezapřu…). S radostí jsem zvídavé zájemce seznamovala s jednotlivým vybavením a jeho použitím v praxi. Po důkladném průzkumu auta přišla na řadu zábava.

A jaká pak by to byla dohasná bez požárního útoku?  Soutěž byla netradiční, ale přesto zajímavá a pro některé dosti náročná. Proti sobě se na čas utkaly náhodně vylosované dvojice (muži, ženy, Pubinky). Pravidla spočívala provést požární útok s dostupnou výbavou (pojízdný vozík, 2x savice, koš, 1x hadice B, 2x hadice C, rozdělovač, proudnice), kdy jeden člen měl na starost sání a druhý proud. To jak se domluví a útok provedou, bylo ponecháno na domluvě soutěžících a jejich nápadu. Strojníci byli univerzální pro všechny dvojice. Všichni se s netradiční soutěží statečně poprali, některým tréma přidělala nemilé starosti, i když vlastně o nic nešlo. Někteří se naopak postarali o srandovní podívanou pro ostatní nesoutěžící hasiče. Všech osm dvojic zdárně útok nakonec splnilo. První tři získaly pivní mok z Pivovaru Jílovice a ostatní cenu útěchy tatranku a bonbon.

Po celé odpoledne bylo možno na hřišti shlédnout hasičskou techniku vystavenou chronologicky po sobě jdoucí (dochované historické hasičské stříkačky z Jiterní Vsi a Šalmanovic, vozidla Škodu 1203, „Micinu“, Avii, hasičské stříkačky - dvě PS8 a PS12 a dvě elektrocentrály).

V dobré náladě se pokračovalo až do pozdních nočních hodin, a že bylo co probírat a o čem diskutovat. Samozřejmě nechybělo ani občerstvení a sladké dobroty, které opět k zakousnutí připravily místní ženy.

Na závěr bych ráda poděkovala Pivovaru Jílovice za sponzorský dar. Všem hasičům a hasičkám, kteří s radostí přidají ruku k dílu a podílejí se na kulturních a společenských akcích v naší obci. Největší dík za všechny hasiče však posílám na Obec: „ Hoši děkujem…“

Martina Korandová 

Hasičské soutěže 2018

Zbytiny nebo Cep, zvládneme vše s přehledem a hned aneb SDH Šalmanovice na hasičských soutěžích

Je již tradicí, že se každý rok náš Sbor dobrovolných hasičů ze Šalmanovic vydá do Zbytin na Memoriál Františka Korcha. A letos tomu nebylo jinak. V jednu červnovou sobotu jsme naskákali do Avie a Mitsubishi a vyrazili na hasičskou soutěž do Zbytin.                                Memoriál byl zahájen u místního obecního úřadu. Poté jsme se odebrali na hřbitov, kde byl na hrob Františka Korcha položen věnec. František Korch ve Zbytinách založil sbor dobrovolných hasičů a právě na jeho počest se letos konal již 10. ročník.                                          Po slavnostním ceremoniálu začala štafeta. Tradiční válení pneumatiky vystřídala nosítka s medvědem. Asi nejvíc nám dalo zabrat převlékání se z trika z jednoho na druhého. Když se do válení pneumatiky opřel jeden ze šalmanovických hasičů, bylo dobře poznat, že to je automechanik, tato disciplína mu šla krásně od ruky. Po náročně nenáročné štafetě jsme dostali balónky. Pokyn zněl jasně, balónky jsme museli nafouknout a přivázat za kalhoty. Tak jsme také učinili a čekali, co na nás hasiči ze Zbytin přichystali. Soutěž s názvem píchaná. Balónek za zadek a už se jelo. Jeden skákal na druhého, až to všechno prasklo. Byla to vskutku píchaná se vším všudy. Hlasitý smích a pokřiky hlásaly parádní atmosféru. Nakonec pak přišel útok družstev. Šalmanovičtí chlapi se umístili na krásném druhém místě, ženy skončily na místě pátém. A tak do našeho sboru přibyl další pohár, který již trůní u ostatních trofejí z předchozích soutěží.

Zbytinští jsou naši známí již celá léta. Před časem nám prodali hasičskou Avii, od té doby je SDH Šalmanovice navštěvuje opakovaně každý rok.

Tato soutěž byla ještě před prázdninami, a jakou soutěží jsme zakončili hasičskou sezónu po prázdninách? Vůbec poprvé to dobrovolné hasiče zavanulo do Cepu na hasičskou soutěž o Pohár starosty obce. Hasičský útok byl o to zajímavější tím, že se dělalo sání z rybníka. Světe div se, při útoku nikdo v rybníku neskončil. Avšak po soutěži při dobrovolném přecházení lávky přes rybník tam přece jen kdosi zahučel. Byla sranda a ta k soutěži neodmyslitelně patří. Z Cepu si ženy ze Šalmanovic dovezly pohár za třetí místo. Chlapi tentokrát byli poslední. Ale to vůbec nevadí. Příští rok začneme zase s čistým štítem a budeme se snažit, abychom na soutěžích byli úspěšní.

                                                                                                                      Lucka Králová

O pohár starosty obce Jílovice 2018

Putovní pohár starosty zůstává doma

Houkání hasičských sirén, řev mašin a zhruba osm desítek dobrovolných hasičů a hasiček ovládli poslední srpnovou sobotu jílovické hřiště u vodárny. Hasičská soutěž v požárním útoku „O pohár starosty obce“ přilákala dvanáct družstev ze šesti sborů dobrovolných hasičů.

Po sepsání nezbytných formalit a startovní listiny se všechna družstva zúčastnila úvodního nástupu. Nejprve všichni hasiči uctili minutou ticha památku Ing. Karla Richtera, dlouholetého starosty SH ČMS, který 18. srpna náhle zemřel. Letošní slabší účast napověděla hned na začátku, že pohár získá každé soutěžící družstvo, které do Jílovic přijelo. Nežádoucí tréma a nervozita tudíž klesly na polovičku svého žebříčku. Příjemná atmosféra, skvělé zázemí a správná parta lidí provázely celým sobotním odpolednem.

Všechna soutěžící družstva se snažila předvést ten nejlepší výkon, ale ne vždy vše dopadne podle vysněných představ. V kategorii ženy bez omezení získaly první místo Trhové Sviny, druhé Hluboká u Borovan a na třetím skončily Šalmanovice. V kategorii ženy nad 30 let jako jediné soutěžní družstvo byly jílovické ženy. V mužské kategorii bez omezení se utkala Hluboká u Borovan a Jílovice, kdy o necelé čtyři vteřiny byli jílovičtí rychlejší. V kategorii muži nad 35 let první místo vybojovalo družstvo z Češňovic, druhé skončily Jílovice a třetí zůstalo na Trhové Sviny. V kategorii PPS 8 o rychlejší čas bojovala dvě družstva – muži ze Šalmanovic a Lipnice. Obě družstva útok zdárně dokončila, prvenství brali šalmanovičtí. Poslední kategorií byli muži nad 55 let. Přestože starosta rok co rok burcuje chlapy, ani letos šalmanovičtí „junioři“ neměli na poháru konkurenci. Dokázali, že i přes svůj věk oplývají skvělou sportovní kondicí. Do výsledné statistiky už jen zbývá dodat, že po dlouhé době „Putovní pohár starosty obce Jílovice“ zůstává doma jílovickým hasičům.

I přes smutnou událost, která všechny hasiče zasáhla, se soutěž vydařila. Poděkování patří Obci Jílovice, členům SDH Jílovice, rozhodčím, soutěžním družstvům a všem, kteří se jakkoliv podíleli na organizaci a zdárném průběhu hasičské soutěže. Zvláště poté divákům, kteří si vyčlenili sobotní odpoledne, a svou účastí přišli nebo přijeli podpořit své kamarády hasiče a hasičky.

Martina Korandová

Obvodová soutěž Třebeč 2018

Obvodová soutěž v Třebči aneb jak si šalmanovické hasičky vysloužily bronz

Jarní vánek se lehce opíral do větví, slunce nabíralo na síle, a v Šalmanovicích na návsi se to začalo kolem poledního hemžit lidmi, všichni se ze všech stran sbíhali přímo k hasičárně. A co že se tam vlastně dělo? Šalmanovičtí hasiči a hasičky se letos poprvé jeli zúčastnit a zahájit sezónu do Třebče na obvodovou soutěž, která se konala dne 19. 5. 2018. Poskládalo se jak družstvo mužů nad 35, tak i družstvo žen nad 30 let.                                                 V Třebči nás čekalo překvapení, na louce na začátku vsi, kde se celá akce konala, se sjíždělo tolik hasičských družstev, že jsme jich na konci napočítali celkem 34 (25 družstev mužů a 9 družstev žen). Účast byla opravdu hojná. V tak horký den na sebe občerstvení nenechalo dlouho čekat. Družstvo šalmanovických žen šlo na řadu jako páté. Ženy zabojovaly a umístily se na krásném třetím místě. Muži skončili na místě dvanáctém (posledním), ale netruchlili, byli rádi, že si mohli poměřit síly s ostatními a příště už plánují, jak získají lepší umístění a přivezou si pohár do sbírky.

V Třebči po soutěži a vyhlášení výsledků jsme řádně pokřtili nové členy hasičského sboru. Ledová voda v kádi se zvířila a za moment se v ní koupaly naše nové hasičky Lucka a Lenka. Také z řad mužů se osvěžil Peťa s Luborem, kteří si „koupačku“ náramně užívali.       Vítězství a celý den byl zakončen naplněním číše poháru v naší hospůdce, kde jsme účast na první letošní soutěži náležitě oslavili.                                                                                   Hasičská sezóna začíná a hasiči mají v plánu ještě několik soutěží. V měsíci červnu se SDH Šalmanovice vydá do tolik oblíbených Zbytin, kde bude probíhat memoriál Františka Korcha dobrovolných hasičů, v měsíci srpnu se pak budou šalmanovičtí hasiči moc těšit na hasičskou soutěž o pohár starosty do Jílovic.          

                                                                                                                      Lucie Králová

Zasloužilý hasič

Zasloužilý hasič - Josef Vach

Rok 2017 byl pro šalmanovické hasiče a jejich sbor velmi významný. Uplynulo již 120 let od založení a u příležitosti oslav byla vyznamenána řada členů. Své životní jubileum oslavil i náš velitel Josef Vach, který byl za svou celoživotní aktivní hasičskou činnost sborem nominován na nejvyšší hasičské vyznamenání. Titul „Zasloužilý hasič“ si v doprovodu starosty okresního a krajského Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Žižky a jeho otce bývalého starosty Václava Žižky na slavnostním ceremoniálu převzal dne 9. listopadu 2017 v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi. 

            Pan Josef Vach se narodil jako nejmladší syn rolníka v Šalmanovicích. Své dětství prožil v nelehkých padesátých letech, v době, kdy celé vesnice byly násilně kolektivizovány. Jeho rodiče jako jedni z velkých sedláků podstupovali mnoho ústrků a perzekucí ze strany takzvaných budovatelů socialismu. Přesto anebo právě proto z něho vyrostla osobnost s nejlepšími lidskými vlastnostmi, kterou neohnula ani nezlomila předchozí totalitní doba.

Po vychození základní školy v místě bydliště se vyučil kovářem v Hněvkovicích, přičemž praktickou část výuky absolvoval u místního kováře. Základní vojenskou službu prožil u dělostřelců v Boru u Tachova. Po návratu začal pracovat ve státních statcích v Šalmanovicích, kde nějakou dobu jezdil s traktorem a různými zemědělskými stroji. Postupem času se vrátil k řemeslu, kovařil a pracoval v údržbě v jílovickém státním statku, pod které Šalmanovice připadly. Zde pracoval až do porevoluční doby, kdy statek ukončil svou činnost. Pár let před odchodem do důchodu byl zaměstnán u jedné stavební firmy. Jeho velká láska je ale kovařina, kterou bravurně ovládá. Ve svém stavení si vytvořil malou kovárničku a zde kovaří dodnes. Ve volném čase se věnuje myslivosti, spíše by se ale hodilo říci k ochraně přírody a zvířátek, protože obojí v jeho okolí rozhodně nestrádá. Troufám si tvrdit, že jeho největší láskou, kromě manželky a dvou synů, je hasiččina, které věnuje hodně sil a času. Své vzory měl ve své rodině, kdy jeho předci jsou v různých funkcích v našem sboru zaznamenány už od roku 1909.

Řady dobrovolných hasičů rozšířil v roce 1965 a hned po svém vstupu se aktivně zapojil do činnosti našeho sboru. Ve svých třiadvaceti v roce 1970 byl zvolen velitelem sboru. Což bylo v době, kdy náš sbor moc aktivit neměl. Svou pílí, příkladem a velitelskými schopnostmi postupně sbor vrátil na první místo mezi všemi spolky ve vesnici. V roce 1976 se rozšířil své vědomosti v ústřední hasičské škole v Bílých Poličanech. Tuhle dobu již mohu posoudit z vlastní zkušenosti. Nám mladým hasičům byl vždy příkladem a snažil se nám předat co nejvíce vědomostí, dovedností, životních mouder, ale i morálních hodnot. Ať už v hasičské uniformě nebo bez ní, vždy byl ochotný pomoci bližnímu svému, kterého postihlo neštěstí nebo třeba své vesnici, aby se nám všem v ní žilo lépe. O to se snažil i jako zastupitel obce, kam ho lidé rádi zvolili. Vždy se staral, aby hasičská technika a vše co souvisí s hasiččinou, bylo v pořádku. Na všech akcích nás skvěle reprezentoval. Jelikož měl práce stále málo, tak si přibral i funkci velitele okrsku, kterou svědomitě po mnoho let stále ještě vykonává. V rámci okresu České Budějovice vždy patřil a patří k těm nejaktivnějším velitelům a je jen málo akcí, kterých by se aktivně neúčastnil a nepomohl k jejich zdárnému průběhu. Jako velitel je svými činy a svým vystupováním velkou autoritou a velkým příkladem pro nastupující generace. I přes svůj věk je vždy připraven komukoliv pomoci ať už radou nebo skutkem.

starosta SDH Šalmanovice

Petr Král

MDŽ 2018

Mezinárodní den žen v Šalmanovicích aneb v hlavní roli chlapi

Mezinárodní den žen – svátek, který 8. března slaví, čím dál více lidí. A v Šalmanovicích rozhodně nejsou pozadu. Již po několikáté si místní muži připravili pro ženy večer plný překvapení. A letos tomu nebylo jinak.                                                                          S přicházejícím podvečerem se, čím dál více, plnil sál místního hostince.  Přicházely holky, dívky, ženy, maminky i babičky. Všechny netrpělivě a se zvědavostí na tváři čekaly, jaký program si muži přichystali. Chlapi se shlukovali a domlouvali poslední přípravy a vychytávky. Stoly, které byly slavnostně nachystány, překypovaly všemožnými dobrotami. Buchty, koláče, štrúdly, zákusky a všelijaké pochoutky se nedočkavě třásly na první ochutnání. Na přivítanou dostala každá žena nádherný rudý karafiát, který k tomuto dni neodmyslitelně patří. Na posilněnou pak chlapi nalévali ženám štamprli ostřejšího nebo méně ostrého likéru. Pro začátek se atmosféra rozjela rozhodně slibně. K poslechu hrála Regionální kapela, která nás doprovází na spoustě akcí. Jejich dynamické písničky všechny vyladily do pohody a ještě více podtrhly ten krásný slavností den.

A pak konečně přišla tajná scénka, na kterou se všichni tak těšili. Na jevišti se objevil vypravěč a už z názvu představení „O klíšťové Růžence“, bylo jasné, že budou úsměvy praskat ve švech. A také že ano. Když na scénu přišla královna s králem a děj pomalu začali rozjíždět, bouřlivý smích a potlesk místních značil, že s výběrem parodie na tuto velice známou pohádku, to byla trefa do černého. Když se pak na jevišti objevilo klíště a kouslo „Růženku“ do oněch jejích kyprých partií, tak sice lidé v království tvrdě usnuli, ale druhá strana v hledišti křičela, pískala, tleskala a neutuchajíc se smála. Samozřejmě nechyběl udatný a chrabrý rytíř, který se přes ukrutná křoviska, prodral až k princezně. A jak to dopadlo? No přece zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Na sále se zvedla salva potlesku a opravdu každý byl z představení ohromen.  Místní muži posunuli hranice svého hraní na profesionální úroveň. Jejich vynalézavost, hravost, vtip a přirozenost vnesly představení nepopsatelný šmrnc.           

Myslím, že to byl pro všechny ženy nejkrásnější dárek k mezinárodnímu dni žen. Za všechny přítomné ženy patří místním ochotníkům ohromné díky.  Jen tak dál pánové, bylo to opravdu skvělé, vytříbené a na výši.  Po scénce však večer ještě nekončil. Kapela vyhrávala, promítaly se fotky a lidé se mezi s sebou hezky bavili. No řekněte, co víc si přát? Snad jen to, abychom se všichni alespoň v této sestavě, anebo ještě ve větší, sešli zase v příštím roce a měli si o čem povídat.    

                                                                                                                      Lucka Králová

SDH Šalmanovice aneb letos poprvé a hned třikrát

SDH Šalmanovice aneb letos poprvé a hned třikrát

Podzim už pomalu klepe na dveře, naopak léto vrátka neodkladně přivírá. Hasičská sezóna končí, pro letošek už máme odsoutěženo. Nostalgie se nenápadně vkrádá do našich pamětí. Než tedy opravdu stočíme poslední hadici, pojďme se ohlédnout zpět na to, jak jsme předchozí měsíce na hasičských soutěžích válčili.

            Hned v druhé polovině května se muži nad 35 let vydali na obvodovou soutěž do Libína. A ač chlapi bojovali, seč to šlo, útok trval déle než minutu, a tak si vysloužili neplatný pokus. Nezoufejme však. O měsíc později na devátém ročníku Memoriálu Františka Korcha ve Zbytinách se ze šesti družstev mužů umístili šalmanovičtí chlapi na prvním místě. A tak si SDH Šalmanovice po dlouhé době přivezl domů putovní pohár. Zbytinští mají velký smysl pro humor, a tak si pro sbory připravili nejen útok a štafetu, ale i jedno povedené překvapení. Na soutěžící družstva čekala ze všech stran provrtaná roura, kterou museli dva hasiči za pomocí kelímků naplnit vodou, ostatní se snažili ucpat díry tak, aby voda v rouře stoupala a tím vyzvedla nahoru míček, který musel vyplavat ven. Tento úkol byl tak náročný, že ze všech zúčastněných družstev se ho povedlo splnit pouze děvčatům ze Zbytin, kterým pomáhala naše „šalmanovická“ Jana Čutková. Jak velká byla radost z malého přátelského šibalského vítězství.

            V červenci vůbec poprvé jel náš sbor na noční soutěž PPS 8 do Slavošovic. Z počtu 26 družstev se podařilo šalmanovickým mužům umístit na 15. místě. Vskutku pěkné umístění, když vezmeme fakt, že od 19. místa byla ostatní družstva diskvalifikována. 

            Za srpen se stihly dokonce soutěže dvě a konečně se k mužům přidalo i družstvo šalmanovických žen. Na začátku srpna se jelo soutěžit do Hrdlořez. Naštěstí se žádná hrdla neřezala. Říz mělo pouze vychlazené pivo, které přítomné v tak nádherně slunečném a horkém sobotním dnu, osvěžilo. A ač snaha při útoku i štafetě byla veliká, tentokrát muži obsadili poslední místo a ženy předposlední. Avšak nic se nemění na tom, že jsme si to proskakování starých pneumatik, jízdu trakařem, běh s balonkem a jiné disciplíny dostatečně užili. A hlavně na této soutěži poprvé v našem ženském družstvu cvičila nová mlaďounká členka Lucinka Smetanová, které proudnice doslova přirostla k rukám anebo k srdci? Začlenila se mezi nás tak rychle, jakoby s námi cvičila odjakživa.

            Poslední výjezd byl na soutěž o pohár starosty obce Jílovice. Muži S PPS 8 se umístili na čtvrtém místě z pěti, ženy se pyšnily krásným třetím místem a za absolutní jedničky byli naši staříci, tedy muži nad 55 let. A tak touto poslední soutěží do letošní sbírky přibyly ještě dva poháry.

            A jaké je to třetí poprvé? Tento rok s námi poprvé začaly trénovat mladé hasičky – „Pubinky“ (viz foto). Do cvičení se pustily s vervou,  nadšením a totálním nasazením. Čeho se chopí, to jim jde a co jim nejde, to hravě dotrénují. Jsou rychlé, zvídavé, bystré a plné elánu. Během prázdnin se konaly tři tréninky, při kterých si děvčata zkoušela útok. Pomalu, ale jistě, nám roste nová generace hasiček. Mají k tomu krásně nakročeno. Holky, držím vám pěsti a moc vám fandím. Jste moje šikulky.

            Už teď se těším na další sezónu, jaká nová hasičská dobrodružství na nás čekají.

Lucka Králová

120. výročí založení sboru 2017

Láska k hasiččině se dědí z generace na generaci

Historie sboru dobrovolných hasičů v Šalmanovicích sahá až k roku 1897. Tehdejší řídící učitel František Štufka, na vyzvání okresního hejtmana, založil hasičský sbor s počtem třinácti členů. Činnost sboru byla nejvíce financována císařem Františkem Josefem I., hrabětem Buquoyem a knížetem Švancenberkem, protože většina členů byla málo majetná. Vznikajícím sborům přispívaly také pojišťovny a postupem času se finanční prostředky získávaly převážně z pořádání tanečních zábav.

Poprvé hasičské družstvo, v devíti členech, zasahovalo v roce 1898 u požáru na „Schwarzbachu“ s ruční hasičskou stříkačkou taženou koňmi. V kronice je zaznamenáno mnoho zásahů nejen v Šalmanovicích, ale i v okolních vesnicích.  Jak šel čas, koně vystřídala hasičská auta, zdokonalila se technika, výstroj i výzbroj.

 Od té doby se šalmanovičtí hasiči, spolu s profesionálními, podílejí na likvidaci požárů, pomáhají při povodních a různých živelných pohromách, aby uchránili majetek svých spoluobčanů. V jarních a letních měsících se zúčastňují různorodých hasičských soutěží. Spolu s ostatními občany uskutečňují brigády na opravách veřejných budov, prostranstvích a celkově zvelebují ráz vesnice. Hlavním zdrojem příjmů však stále zůstává organizování kulturních a společenských akcí pro děti a dospělé. Za pomoci a podpory Obce Jílovice také z obecních a krajských dotací a grantů.

Z generace na generaci se především dědí láska - láska k hasiččině. Důkazem je letošních 120 let trvání sboru. Oslava výročí se konala 10. června.  Slavnostní zahájení se konalo v místním sále, kde proběhlo celkové zhodnocení činnosti sboru a poděkování všem členům za příkladnou práci. Návštěvou nás poctil starosta Krajského sdružení hasičů Jihočeského kraje Mgr. Jiří Žižka, z jehož rukou starosta sboru převzal pamětní plaketu věnovanou Krajským sdružením. Zvláště významným hostem byl také Václav Žižka – starosta ve výslužbě. Členům sboru bylo předáno vyznamenání v podobě čestného uznání, medailí, stužek a řádů. Zmíním pouze ta vyšší ocenění. Věrnostní stužku za 60 let u sboru obdržel Stanislav Koranda. Řád sv. Floriána získali Jaroslav Fučík, Jan Smetana a Jaroslav Tetour. Nejvyšší hasičské ocenění - titul „Zasloužilý hasič“ si už na podzim v Přibyslavi převezme Josef Vach. Členové sboru mu symbolicky na památku předali ručně vyrobenou keramickou helmu s nápisem „Zasloužilý hasič Josef Vach“.

Čas polední se přiblížil a bylo třeba něco polknout. Řízek s bramborovým salátem se rozvoněl po sále. Po vydatném obědě se všichni přesunuli před místní hasičárnu, kde proběhlo hromadné fotografování. Za zvuku státní hymny následovalo položení kytice k pomníku padlých z 1. světové války. Po slavnostním nástupu se za pochodu průvod hasičů a hostů přesunul na hřiště, kde oslava výročí pokračovala.

Odpoledne bylo zahájeno nejmladšími hasiči. Pod vedením svých velitelů předvedlo ukázku požárního útoku a štafety družstvo Mladých hasičů z Jílovic. Pozorné sledování dětí přihlížejícím dokázalo, že hasičským duchem oplývají, a tudíž je o budoucí generaci hasičů určitě postaráno.  Dosud poklidný průběh oslav rozrazil zvuk hasičských dvanáctek a osmiček a v požárním útoku se mezi sebou utkala družstva hasičů a hasiček ze Šalmanovic, Jílovic, Kramolína, Kojákovic a Zbytin. K dobrému pobavení soutěžících i hostů přispěla „sranda štafeta“. Netradiční disciplíny rozveselily soutěžící i fanoušky. Nadšení vzbudila i u jílovických mladých hasičů, takže si ji neplánovaně také s chutí zaběhli. Útok si zde poprvé vyzkoušely i šalmanovické Pubinky, které za pomoci mladších sourozenců a rodičů, předvedly úspěšný útok s „doprovodem“, s počtem třinácti členů v družstvu. Na celé soutěži bylo krásné, že se soutěžilo bez stresu, jen tak pro radost a zábavu. Samozřejmě každé družstvo za svůj výkon bylo odměněno pohárem – keramickou helmou – a děti sladkostmi.

Pro zpestření oslavy jednoznačně posloužila také výstava, na které si návštěvníci mohli připomenout dobu dávno minulou. Zub času však již poznamenal dochované písemnosti, fotografie, výstroj i výzbroj. Obdiv sklidila i stále udržovaná a funkční hasičská technika. Nechybělo samozřejmě bohaté občerstvení a oblíbená Regionální kapela, která s námi hasiči vydržela a hrála až do pozdních nočních hodin.

Za všechny členy SDH Šalmanovice bych ráda poděkovala všem, kteří se na přípravě a průběhu oslavy 120. výročí založení sboru podíleli. Děkujeme vám všem!

Martina Korandová

 

Hasiči v našem okrsku si vedou velmi dobře

Hasiči v našem okrsku si vedou velmi dobře

            Koncem roku se scházeli hasiči ve všech pěti sborech na výročních schůzích. Tyto schůze proběhly ve slavnostním rázu a vždy byly velmi dobře připraveny. Letošní rok nebyl volební a v žádném sboru nejsou žádné změny ve vedení.

            Náš okrsek č. 11 měl tento rok 268 členů, z toho 48 žen. Bylo uspořádáno 11 akcí pro děti a mládež, za což patří dík zvláště ženám. Soutěží se zúčastnilo 15 družstev mužů a 5 družstev žen. Na údržbě výstroje a výzbroje se odpracovalo 866 hodin. Na údržbě vodních zdrojů 85 hodin. Na údržbě a výstavbě hasičského zařízení 87 hodin. Přípravě odbornosti 114 hodin.  Práce pro obec 35 hodin a k propagaci požární ochrany bylo věnováno 5 akcí. Dobrovolní hasiči uspořádali celkem 47 kulturních a společenských akcí.

            Náš okrsek má 54 členů, kteří jsou v zásahových jednotkách. Družstvo z Jílovic zaznamenalo 9 výjezdů a ze Šalmanovic 1 výjezd. Velmi dobře si v loňském roce vedlo družstvo mladých hasičů pod vedením Heleny Kyselové. O zdarech i nezdarech nás průběžně informuje ve zpravodaji.

Na schůzích byla zhodnocena práce za rok 2016 a též se již plánovala práce na rok 2017. Letos oslaví 120 let svého trvání SDH Šalmanovice (10. 6. 2017) a 120 let také SDH Lipnice (12. 8. 2017). Budeme velmi rádi, když nás při těchto akcích veřejnost podpoří svou účastí.

            Na závěr bych chtěl poděkovat zástupcům obce Jílovice, za jejich vstřícnost a podporu ve všech sborech, a všem členům, za jejich práci a snahu v hasičské činnosti. Do roku 2017 přeji hodně zdraví a sil.

Josef Vach

120. výročí založení SDH Šalmanovice

10. června 2017

V dopoledních hodinách bude probíhat slavnostní schůze spojená s předáním vyznamenání, položení věnce u pomníku, hromadné focení u hasičárny, pochod na hřiště.
Od 14:00 hodin hlavní program na hřišti - oficiální začátek akce
- ukázka útoku mladých hasičů z Jílovic
- útok
- štafeta
- hasičská výstava
Od 17:00 hodin - k tanci a poslechu - Regionální kapela Fandy Junka

Dohasná 2016

Dohasná 2016

            Občas se člověk na chvilku zastaví a poohlédne se, co všechno má za sebou. Tak je to i s hasiči. Čas rychle plyne, pořádají se akce, dělají se brigády a jezdí se na soutěže. Rok co rok ať už dobrovolní hasiči anebo ostatní občané vykonávají mnohé pro tu naši vesničku. Odměnou jim většinou pak bývá vítězný pohár, dobře odvedená práce anebo veselení se nad jimi připravované akci bez dalšího jiného očekávání. A právě z těchto důvodů se letos opět uspořádala Dohasná – poděkování všem, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu a vždy bez váhání se sejít a řešit různé situace, úkoly a překážky.

            Prázdniny se řítily nenávratně ke konci, ale proč stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko, a tak jsme si 13. srpna udělali příjemnou odpočinkovou sobotu. Slunce krásně hřálo, po hřišti se rozléhala hudba těch nejžhavějších letních hitů jako je např. Píseň „Hajný je lesa pán“, Cesta od Kryštofů anebo „pořádnej“ rokec od Kabátů. Lidé se pomalu scházeli, a když už jich bylo tak akorát, aby se mohlo začít soutěžit, pustili jsme se do toho s plnou vervou.

            Šest družstev o šesti členech se jmény jako např.: Slimáci, Dohasná, Školníci, Prckové, Pretty Women a Čápata se pustili směle do akce. Soutěžící čekala štafeta, vědomostní kvíz a také skládání slov. Vše úžasně zmákli. Na prvním místě se umístili Školníci, na krk každý člen družstva dostal zlatou medaili a do ruky láhev šampaňského a pivečko, druhé místo obsadili Prckové, Ti si vysoutěžili lahvinku červeného vínečka a samozřejmě také pivo a na třetím místě skončili Slimáci a ti byli obdarováni jen tím zlatavým mokem. Ostatní družstva si alespoň odnesla jako cenu útěchy slaďounké lízátko a diplom za účast.

            V podvečer měli hasiči v plánu zaběhnout si útok. Přípravy byly zdlouhavé a tak, aby nás vyburcovali k akci, škrtla se zápalka a náhle vzplanul balík slámy. Dýmu všude až hrůza, avšak hasiči zjistili, že jim tak trochu nefunguje mašina. Ale nebojte, neshořeli jsme a útok žen i mužů byl také zdárně dokončen.

            V ten večer se dokonce uděloval řád. Za skvělý kulinářský um si Péťa a Štěpán odnesli sice ne zlatou, ale zato usměvavou vařečku. A koho jiného jsme si mohli na večer pozvat, aby nás příjemně naladil? No přece Regionální kapelu. Kluci opět parádně hráli. A tak se sedělo, kecalo, zpívalo a občas tančilo. Jemný rozruch udělala jedna strašlivá čarodějnice s obličejem vlkodlaka, která měla pod pláštěm, víte co? A ne, to nemůžu psát. Ten kdo tam byl, to ví a kdo ne, třeba ji někde potkáte a uvidíte sami :-)

                                                                                                                      Lucka Králová

O pohár starosty Jílovice 2016

Pohár starosty obce si odvezli ledeničtí

            Zvuk hasičských sirén se rozezněl Jílovicemi 20. srpna 2016. Přijíždějící sbory dobrovolných hasičů tímto gestem dávaly najevo, že dorazily bojovat o Pohár starosty obce. Na hřiště u vodárny se dostavilo celkem šestnáct družstev z devíti hasičských sborů. Nejdelší štreku k nám do Jílovic museli zdolat hasiči z Jílovic, ale u Hradce Králového, a hasiči z Jinočan u Prahy. Obě družstva se této soutěže zúčastňují pravidelně každý rok, klobouk dolů pánové.

            Na slavnostním nástupu pan starosta, a soutěžící v jedné osobě, všechny s úsměvem přivítal a sdělil potřebné instrukce týkající se celého průběhu soutěže.  Všem hasičům, hasičkám a milovníkům hasičiny popřál krásné sportovní odpoledne. Pravidla soutěže svým rázným hlasem připomenula hlavní rozhodčí Maruška Kolářová: „Vážení, pravidla budeme samozřejmě dodržovat! Ta základní, to je všem doufám jasné,… nakonec starosto, je to tvoje soutěž, tak si to kdyžtak rozhodneš!“ Těmito slovy všechny náramně pobavila a soutěžící bezpochyby zbavila počínající nervozity. Soutěžilo se v požárním útoku v kategoriích: muži bez omezení, muži nad 35 let, muži PS 8, ženy bez omezení a ženy nad 30 let. Každé družstvo se snažilo o ten nejrychlejší čas. A věřte, padaly i rekordy družstev v dosud provedených útocích na soutěžích. Občas rozhodčí a pořadatele zazlobila časomíra, ale zdárně si s tímto jediným nešvarem poradili. Výsledné časy, dosažené v boji o pohár starosty v Jílovicích, byly pro prvních šest družstev velmi vyrovnané. Důkazem je vteřina a půl, která rozhodla o prvním až třetím místě, a necelých šest vteřin mezi prvním a šestým místem. V kategorii ženy bez omezení se zúčastnila tři družstva, a tak na každé zbyl pohár: 1. Žár (25,95s), 2. Jílovice (27,22s), 3. Trhové Sviny (34,58s). V kategorii ženy nad 30 let bylo pouze jediné družstvo ze Šalmanovic (36,85s).  V kategorii PS 8 se zúčastnila pouze dvě družstva: 1. Šalmanovice (34,65) a 2. Jílovice (41,24s). V kategorii bez omezení pohárové příčky obsadili: 1. Ledenice (21,89s), 2. Jílovice I. (22,19s) a 3. Žár (23,62s). Putovní pohár si tedy zaslouženě vybojovali ledeničtí hasiči. K vítězství jim jistě pomohl fanklub hasiček stojících v řadě za cílovými terči, které jako jedinému družstvu při útoku padaly k zemi. Po slavnostním nástupu a vyhlášení výsledků soutěže následovala sprcha z vodního děla, která nástup rozehnala, ale v parném odpoledni příjemně zchladila.   

            O pohoštění všech se vzorně postaral pan Jaroslav Vicány se svým týmem. Bylo možné ochutnat steaky, bramboráky, pikouše, bramborové spirály a samozřejmě nechybělo dobře vychlazené pivo a nealko nápoje.

            V podvečer se hasičská auta opět za zvuku sirén začala postupně vytrácet, jen místní setrvali a do noci klábosili. Na závěr musím poděkovat všem hasičům a hasičkám za vzorné sportovní chování. Rozhodčím za shovívavost, jílovickým hasičům za přípravu a průběh soutěže. A panu starostovi za jeho neutuchající humor, bez něhož by to nebyl ten správný boj o Pohár starosty.

Martina Korandová   

Obvodová soutěž Lhota 2016

14.05.2016

Z obvodovky bez pohárů

            Měsíc květen je již řadu let měsícem obvodových soutěží sborů dobrovolných hasičů. Letošní los místa konání pro okrsek č. 11 padl na Lhotu u Borovan. Do pořádající obce se v sobotu 14. května sjelo celkem 18 sborů. Ze spádových obcí Jílovicka se zúčastnily Jílovice, Šalmanovice a Kojákovice. Soutěžní družstva byla rozdělena na kategorie muži bez omezení (Jílovice, Kojákovice), muži nad 35 let (Jílovice, Šalmanovice), ženy bez omezení a ženy nad 30 let (Šalmanovice). Kategorie bez omezení se skládala ze štafety (4x100 m) a požárního útoku, kategorie s omezením pouze z požárního útoku. Technické připomínky velitelů s pořadím družstev na startovní listině se zpočátku zdály neřešitelné. Důsledkem extrémně vzrůstala nervozita pořadatelů. Vše se nakonec zdárně vyřešilo a zůstala jen tréma při stoupající či klesající hladině adrenalinu jednotlivých závodníků. Celé soutěžní klání probíhalo dle pravidel požárního sportu. Rozhodčí byli přísní a nekompromisní. Na soutěžích tohoto typu nelze „přivřít oko“. Jistě jste všichni zvědaví, jak se umístila družstva z našich obcí. Hasičky ze Šalmanovic obsadily 5. místo (útok 47:86), muži z Jílovic nad 35 let 8. místo (útok 47:16) a muži ze Šalmanovic 10. místo (útok 50:23 s PS8). V kategorii bez omezení se na 7. místě umístili muži z Jílovic (útok 32:70 a štafeta 77:38) a muži z Kojákovic skončili na 12. místě (útok 62:24 a štafeta jim byla hodnocena jako neplatný pokus). Na okresní kolo pořádané v Českých Budějovicích se tím pádem neprobojovalo ani jedno naše družstvo. Paní Štěstěna si vzala v sobotu asi dovolenou! I přesto, že kalendářně panovali Ledoví muži, se počasí vydařilo a Bonifác seslal hasičům sluníčka tak akorát. Bylo to příjemně strávené odpoledne mezi námi – kamarády hasiči.        

Martina Korandová

Zájezd SDH 2016

SDH Šalmanovice uspořádal zájezd aneb z jižních Čech „hup“ na jižní Moravu           V sobotu 7. 5. 2016 vstávalo časně ráno, ještě dříve než zakokrhal první kohout, 40 nejen šalmanovických účastníků zájezdu. Někteří zívali, jiní zase v dobré náladě čekali, až uslyší přijíždět autobus, ve kterém se ještě budou moci trochu dospat. Po páté hodině ranní zavřel pan řidič autobusu dveře za posledním nastupujícím a pořádně se opřel do pedálů. Za zády se nám Šalmanovice ztrácely z dohledu a my plni očekávání, ještě na chvíli zamhouřili oči.

            V Telči nám pan řidič zastavil na benzinové pumpě. Skvělá ranní rozcvička – honba za kávou. Před automatem, na ten tak žádaný nápoj, se utvořil rázem štrúdl lidí. Každý lovil po kapsách drobáky, kterých bylo vážně nedostatek. Když to všechno zpovzdálí s podivným výrazem ve tváři pozorovala slečna pumpařka, tak nám kávu raději přichystala z místního kávovaru, který nebyl na první pohled zcela viditelný, i přes veškeré poutací cedule. Jak se jí oddechlo, když autobus se všemi konečně začal odjíždět.

            Po chvilce jsme dorazili na místo úplně první zastávky našeho dvoudenního výletu. Na programu byla prohlídka zámku v Náměšti nad Oslavou. Některé pohledy ustrnuly na vyčnívající zámek zalitý slunečními paprsky, avšak ty další pohledy patřily automobilům na právě začínajícím automobilovém závodu. Někteří chlapi měli rázem jasno, jaký program na ně v Náměšti nad Oslavou čeká. Bez několika lidí jsme se tedy vydali vzhůru k výšinám. Nejdříve nás slečna průvodkyně zavedla do zámecké kaple, pak na nádvoří a poté konečně do reprezentačních prostorů zámku. Prohlídka předčila naše očekávání. Nejenže jsme zhlédli expozici tapisérií, stolování a styl šlechtického bydlení, ale také např. toaletu samotného prezidenta Edvarda Beneše anebo další cenná umělecká díla, jako byl obraz s výjevem koně, který měl lidské oči a místo hřívy vlasy. Přes krásný barokní most a pak podél řeky Oslavy se postupně všichni navrátili zpět k autobusu a jelo se dál.

            V malé upravené vesničce jménem Těšany nám řidič autobusu zastavil přímo před restaurací U Frantíka. Po vydatné polévce a obrovském řízku jsme se přesunuli do stavení na prohlídku expozice kovářství a kolářství, kde nám místní ukázali řemeslnickou dílnu a kovárnu.  Mnozí s nadšením vykřikovali: „tohle mi leží na půdě,“ anebo „s tímhle nářadím jsme pracovali v mládí.“

            Navečer nás už čekala poslední zastávka toho dne a to v Bzenci. Po ubytování byl plán jasný. Dojít k vinnému sklípku a tam se už jen veselit. Po trochu větších neplánovaných přesunech jsme byli dovedeni do krásného malého moravského sklepa. V jakém údivu jsme však pak byli, když zazvonil telefon a my zjistili, že naše skupinka není celá. Na štěstí vše dopadlo dobře a všichni jsme se v pořádku shledali. Pak už se jen nosily talíře s gulášem na stůl, voda, víno a další občerstvení. Po řízené degustaci, kdy jedna z účastnic zájezdu prohlásila: „Mně chutná všechno stejně, buď je to kyselý nebo sladký,“ začala degustace neřízená. Okoštovali jsme několik druhů a značek bzeneckého vína, avšak před jednou nás degustátor varoval. „Hlavně nepijte víno HD2D,“ prohlásil a my po sobě jen tak pokukovali a nechápali. To je zase nějaký ten jejich hantec nebo opravdová značka vína? Po vysvětlení zkratky nám bylo vše jasné a my vyprskli smíchem (HD2D –  hlava duní dva dny). A smíchem jsme nešetřili ani po celý večer. Jedlo se, pilo se, zpívalo a veselilo.  K tomu nám po celou dobu hráli na kytaru Fanda Junek a Janča Špačková. Jejich hraní vyburcovalo skvělou náladu a všem se v žilách pořádně rozproudila krev.

            Cestou zpět na ubytovnu bylo potřeba naposledy protáhnout hlasivky a tak se vytahovala jedna lidovka za druhou. Ať už se ten večer pro mnohé protáhl až do svítání, ráno jsme byli zase všichni na nohou – někteří ve své kůži, jiní ani náhodou. Když jsme se dopočítali všech lidí, vydal se řidič směrem do Uherského Ostrohu. Tam nás čekala prohlídka zámecké věže a podzemí. Dát dohromady dvě skupiny zdálo se jako nemožné. Avšak zdařilo se. Prohlídka věže zahrnovala i výstavu panenek a výhled skrz prosklené hodiny byl ohromující. Méně ohromující však byla prohlídka podzemí. Vstup do křišťálové jeskyně přes paměť světa – Atlantida po planetu jednorožců Lukumu vzbuzovala u mnohých dojem, že ještě asi spí a právě se jim zdá sen o jiných trochu podivných dimenzích. Raději pryč už z podzemí a šup rovnou do pražírny kávy, kde si nejeden človíček pochutnal na opravdu výborné kávě. Před obědem si každý už sám mohl zajít k plavební komoře Baťova kanálu. Oběd se nám v Uherském Ostrohu trochu protáhl. Někteří se skoro ani svého jídla nedočkali, ti kteří měli to štěstí a dostali jídlo o trochu dříve si stihli ještě zajít na prohlídku židovského hřbitova.

            Poslední zastávka byla v Kuželově. V odpoledních hodinách nám už docházely síly, ale nádherný větrný mlýn nás naposledy zvedl z autobusových sedadel. Přivítali nás velmi milí lidé a pozvali nás do mlýnu. Téměř všichni jsme se nasoukali dovnitř a poslouchali výklad a historii. Neméně zajímavá byla prohlídka přilehlého stavení.

            V neděli večer nám autobus zastavil v našich krásných Šalmanovicích. A už zase ospalí, ale plni zážitků jsme se rozprchli domů.

 

Lucka Králová

MDŽ Šalmanovice 2016

8.3.2016

Šalmanovičtí ochotníci zářili na MDŽ

            Obnovenou tradicí v Šalmanovicích se s velkým zájmem nás žen a dívek stala oslava MDŽ. Jako s jedinou akcí, co se příprav a organizace týče, nemají místní ženy co do činění. Vše mají v režii hasiči a dobrovolníci z řad mužského pokolení Šalmanovic a Nepomuku. My ženy, máme pro tento den jediný úkol. Přichystat jen něco dobrého na zub. V loňském roce jsme o tuto slávu nedobrovolně přišly, protože právě na tento den vycházel Masopust. Ale letos nám to chlapi stoprocentně vynahradili.

            Po příchodu do sálu byla každá přivítána a obdarována typickou květinou – karafiátem.  Při pohledu na přichystané dobroty na stolech, je třeba podotknout, že ženy svůj úkol splnily na sto dvacet procent. Možná i na víc. To vše se snad ani nedá za jeden večer spořádat!? Napadlo ne jedno ženské oko při pohledu na přeplněnou slavnostní tabuli. Rozjímání a ochutnávání bylo přerušeno prvními tóny ze světově známého filmu Titanik. Opona na jevišti se s menšími problémy rozestoupila a pódium odhalilo obrovskou loď s nápisem „Tytanyk“. A věřte, měla i komíny – roury od kamen! Na ni místních ochotníci v dobových kostýmech - co vesnice dala - sehráli scénku z filmu těsně před nárazem na ledovec. Herecký výkon všech na palubě byl vskutku úchvatný a v sále nezůstalo smíchem jedno oko suché. Bouřlivý potlesk jim byl odměnou. Následovalo vystoupení místních dětí, které si pro dnešní večer připravily několik básniček. A po nich další bonbónek. Z ampliónu zní známá písnička Marty Kubišové a šalmanovický „Zdeněk Srstka“ nabízí své psí miláčky z útulku. Miloučké, houdňoučké, přítulňoučké s výzvou – Chcete mě? Sálem se mísil smích s potleskem, který neměl konce. Na oslavenkyních bylo vidět, že dnešní herecká vystoupení se chlapům opravdu vydařila. Nechyběla ani kapela, ta naše, Regionální, která vyhrávala po celý slavnostní večer. A aby řeč nestála, zazněla i řada vtipů.

            Milé ženy a dívky, jistě mi dáte za pravdu, že 8. březen 2016, se nám stal příjemně zakončeným dnem. Škoda jen že všedním…

Martina Korandová

Fotogalerie MDŽ 2016

                  

O pohár starosty obce Jílovice 2015

O pohár starosty obce Jílovice aneb když si dávají siestu hasičské stříkačky

            Pohar2015 Den jako stvořený pro hasičskou soutěž. Bylo krásné letní srpnové odpoledne, slunce se nám opíralo do zad. Avšak jakoby něco viselo ve vzduchu. Co to tak mohlo být? Zdálo se, že nám osud moc nepřeje a hází nám klacky přímo pod nohy. Ale jelikož jsme správná parta hasičů, strach se nás nezmocnil a my se do soutěžení pustili s vervou. A co se vlastně přihodilo? Byla to jen souhra náhod anebo nás chtěl osud ještě více spojit a spřátelit?

            I když je soutěž O pohár starosty obce Jílovice velmi oblíbená, sjelo se na jílovické hřiště pouze jen několik družstev. Z počátku to vypadalo na souboj Jílovice a Jílovice (HK) versus Šalmanovice. Avšak na štěstí dorazilo družstvo i z Todně, Kramolína, Vrcova a Lipnice. A mohlo se začít.

            První zádrhel vznikl, když přišly na řadu hasičky. Ani jedno družstvo žen nemělo plný počet členů, a tak se trošku zaimprovizovalo. Ze šalmanovického družstva žen se Laďka Kamišová přesunula chvilku k jílovickým ženám. Ženy ze Šalmanovic a Vrcova zase neměly strojníka a tak se k mašině s plnou silou a radostí postavila Helča Kyselová. Na hřišti to chvílemi vypadalo jako hra na „Škatulata, hýbejte se.“

            Jedna starost nahradila druhou. Při útoku se šalmanovickým hasičům začalo kouřit z hasičské stříkačky PPS 8. Celé družstvo zmizelo v hustém dýmu. Dalšímu družstvu se zase postavily do cesty savice. Voda se z nich chrlila jako láva ze sopky. Statečný hasič Míra Kadlec se snažil zabránit vytékání, dokonce se na savici položil celým svým tělem. Celá akce tak vypadala jako velký zápas s anakondou. Aby toho všeho nebylo málo, když se připravovaly šalmanovické hasičky k útoku, zjistilo se, že ani ta další stříkačka sloužit nebude. V tomto případě šlo o vybitou baterii. Hasiči z Jílovic nám pohotově poskytli stříkačku vlastní a tak i ženy ze Šalmanovic odsoutěžily. O to více radosti jsme měli, když lipničtí a kramolínští hasiči se svou PPS 8, zaběhli útok bez problémů. A když soutěžili todenští hasiči, zatajil se většině z nás dech. Jejich čas byl opravdu bezkonkurenční a tak si oprávněně zasloužili první místo a putovní pohár.

            Ostatní však zkrátka také nezůstali. Tentokrát byla nádherným pohárem obdarována všechna družstva a tak v nás na chvilku zavládl pocit vítězství. V čem však to vítězství spočívalo? Je to velmi jednoduché. I přes některé komplikace a problémy jsme se spojili a drželi všichni při sobě. Neváhali jsme navzájem si pomoci, podržet se a zasmát se s radostí v očích.  Děkuji všem hasičům a hasičkám.

                                                                                                                      Lucka Králová

Letní tábor v Šalmanovicích 2015

Letní tábor v Šalmanovicích

Rok se s rokem sešel, děti se dočkaly vytoužených prázdnin, a aby moc nezahálely, tak je hned druhý prázdninový týden čekal tábor U vyschlého jezera. Již potřetí se všechny šalmanovické děti na týden přestěhovaly k rybníku Štěpána Krále, který tentokrát nedostál svému názvu „ Vyschlé jezero“, protože byl naplněný až po okraj. Aby si všichni dostatečně užili vodních radovánek, vyrostl na hrázi dvoupatrový skokanský můstek, který rovněž sloužil jako startovací rampa pro lanovou dráhu. Padesátimetrové horolezecké lano bylo vyšponované mezi dubem na hrázi a ostrovem. Počasí nám celý týden přálo, tak že nebyla nutná ani evakuace, jako tomu bylo předchozí rok. Maminky a příbuzní mohli navštěvovat děti každý den od 17. do 19. hodin, aby nenarušovali táborový program. Pobyt nám zpestřil i softbalový tým Žraloci z Ledenic, který nás naučil základy této hry. Hra všechny natolik nadchla, že nám „ Žraloci“ museli zapůjčit své náčiní a ve hře se pokračovalo i následující dny. Další zajímavou atrakcí byla jízda na psím spřežení, o kterou se postaral Horst Mass, který bydlí na statku Kojan v sousedství tábora. Táborový program byl tak nabitý, že bychom potřebovali ještě nějaký ten den navíc. No, co se dá dělat, tak se budeme těšit opět za rok.

Ladislav Koranda

MDŽ 2015

Mezinárodní den žen v Šalmanovicích

            Krásnou a pohodovou zábavu v nedělní podvečer 8. 3. 2015 připravili muži pro ženy, maminky, babičky, holky, děvčata a slečny na oslavu Mezinárodního dne žen. Po páté hodině se to pomalu začalo na sále místního hostince hemžit lidmi. Stoly byly přeplněné zákusky, chlebíčky a různými delikatesami. Jen a jen začít pořádně oslavovat.

            Ladislav Koranda všechny uvítal milými slůvky a představil program večera. To už si zároveň muzikanti Pavel Pekař, František Junek a Josef Mejdrech připravovali své hudební nástroje, aby mohli začít se svým skvělým repertoárem. Mezitím každá žena byla obdarována krásným červeným karafiátem.

            Po několika písničkách přišly na řadu děti. Nejdříve vystoupila děvčata, Míša a Lenička Korandovi, společně s Šárkou Bohdalovou a zazpívala všem přítomným známý song od skupiny „HOLKI“ s názvem „Pro mámu“. V nejednom maminčině oku se rázem zatřpytila slzička. Ostatní děti zase recitovaly nádherné básně.

            Ovšem největším překvapením bylo představení „Perníková chaloupka“ v podání místních mužů. Kluci předvedli originální a vtipný herecký výkon. Smích a potlesk byl slyšet ze všech stran. Avšak po pohádce ještě nic nekončilo, ba naopak. Po několika písničkách se zhasla všechna světla a na pódiu se objevilo šest plamínků a šest jeptišek v doprovodu písně „I will follow him“.  Sestry v hábitech a křížem na hrudi začaly pařit jak zběsilé. To už se všichni místní smíchy popadali za břicha. A kdože se to vlastně schovával pod černým hábitem? Byli to přeci zase ti naši chlapi ze vsi – Štěpán Král, Petr Smetana, Jan Bohdal, Ladislav Koranda, Roman Fučík a Jan Čutka. Sestavička to byla bezvadná.

            Po tak suprovém kulturním zážitku hýřili všichni perfektní náladou a na parketu tančil snad každý - jeptišky, děti, dospělí, všichni dohromady.

            Také nám udělala radost návštěva z Jílovic, nejenže na oslavu dorazil pan starosta Jiří Witzany se svou ženou Zuzkou, ale přijeli i ostatní jílovičtí.

            Za všechny ženy MOC DĚKUJI všem mužům, dětičkám a muzikantům za tak příjemný sváteční MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN.

Lucka Králová

Tábor u vyschlého jezera 2014

Tábor U vyschlého jezera

Po loňském úspěchu s táborem, jsme se rozhodli, ho letos zopakovat. Po několika poradách jsme tentokrát zvolili datum zahájení od 7. července, což bylo o několik týdnů dříve, než minule, ale tento termín všem vyhovoval. Po nutných přípravách se v pondělí ráno sešlo na šalmanovické návsi 19 dětí a šest místních chlapů v roli vedoucích a personálu. Děti do tábora vystartovaly pěšky, aby si hned od začátku zvykly na „bojové podmínky“. Tábor U vyschlého jezera i tentokrát dostál svému jménu, protože místo vody se zde nacházelo jen vyprahlé dno.  S touto situací jsme již dopředu počítali a vybudovali jsme z dubu na hrázi lanovou skluzavku, která končila na ostrově. Po dně se děti mohly snadno vracet zpět na hráz. V další části suchého dna byla umístěna trampolína a velký kulatý balík sena. První dva dny panovalo horké počasí, tak že se to neobešlo bez koupání na pískovnách a zmrzliny. V úterý večer se přihnala silná bouře a přívalový déšť během chvíle zaplavil celý tábor. Děti našly dočasné útočiště v maringotce, která zde byla jako klubovna. Situace se však stále zhoršovala a tak za účasti šalmanovických hasičů a jejich vozidel byla provedena evakuace tábora do sálu Šalmanovické hospody. Noční evakuace proběhla bez nejmenšího problému, dětem se na sále moc líbilo a také to pro ně bylo veliké dobrodružství. Dokonce si druhý den některé přály, aby zase přišla bouřka. Ráno se vyjasnilo a po vydatné snídani – devadesáti míchaných vajec, se mohlo pokračovat v táborovém programu. Ze tří pramic a dvou lodních motorů vznikl katamarán (viz. foto), který unesl dvacet dětí a sedm dospělých. S katamaránem jsme absolvovali půldenní plavbu po rybníku Podřezanský. Nechyběla ani zastávka s opékáním špekáčků a rituálem šamana. Po návratu do tábořiště nikdo nevěřil svým očím. Rybník (vyschlé jezero) se za jediný den po noční bouři naplnil téměř na plný stav a tak mohla přijít na řadu i loďka, na které táborníci zdolávali ostrov. Během konání tábora se našel čas i na dvě velké hry v terénu, při kterých děti plnily různé úkoly a překonávaly přírodní překážky. V neustálém provozu bylo také táborové hřiště, kde se střídala vybíjená s indiánským fotbalem a hutututu. Stejně jako minulý rok se vařilo ve venkovní kuchyni na starém sporáku, který doplňoval masopustní vozík s pikadorovačem. Podle ohlasů dětí bylo jasné, že se i tento ročník tábora vydařil, a prý už se těší na příští rok. Tak uvidíme.

Ladislav Koranda

Šalmanovické „hasičky“ bodovaly na soutěži v Hluboké u Borovan 2014

Šalmanovické „hasičky“ bodovaly na soutěži v Hluboké u Borovan

            Na přelomu léta s podzimem jsme se ještě naposledy vydali s naším týmem na hasičskou soutěž do Hluboké u Borovan. I přes menší obtíže jsme nakonec dali dohromady ženské družstvo. Ale nebylo to obyčejné ženské družstvo, jak by se dalo očekávat, na hasiče v Hluboké čekalo překvapení.

            Po chvilce se to na návsi začalo hemžit samými hasiči. Určilo se pořadí a po nástupu mohla soutěž konečně začít. Když přišlo na řadu šalmanovické družstvo, byl slyšet chichot ze všech stran. Naši drazí hasiči se totiž na okamžik stali ženami. Pro tentokrát se nám totiž nepodařilo dát všechna děvčata dohromady, a tak za podpory tří mužů, kteří si nasadili na své hlavy dlouhé kadeřavé paruky, nás rázem bylo v družstvu sedm.  Skvěle se jim podařilo pobavit všechny kolem. Každý zdolal dva útoky a už se sčítaly výsledky. Jakým překvapením pro nás bylo, když jsme se umístili na druhém místě. Při přebírání poháru za ty „naše skvělé výkony“, jsme se tvářili jak? No přece radostně. Za odměnu jsme si pak všichni dali pečeného čuníka, kterého tam připravovali hlubočtí. To jsme si pochutnali, skvěle se pobavili a něco malinko popili.

            A takto jsme zakončili sezónu hasičských soutěží. Tak zase za rok. Už se moc těšíme.

                                                                                                                      Lucie Králová

Šalmanovický hasičský zájezd 2014

26.08.2014

Šalmanovický hasičský zájezd

Kohout ani nestačil zakokrhat, aby nás přivítal do nového dne. Místo něj začal drnčet budík. Rafičky ukazovaly právě půl pátou hodinu a v kalendáři se psal 10. květen. Nastal totiž čas hasičského zájezdu. Tentokráte jsme zvolili Královéhradecký kraj.

Puštěný motor autobusu značil, že se bude co nevidět odjíždět. Když už byli všichni na místě, udělala se kontrola, jestli někdo nechybí a pan řidič Karel Zeman zařadil rychlost a rozjel se směrem za novými zážitky. Pomalu už začínalo svítat a my opouštěli Šalmanovice.

            I když s menším zpožděním, tak ale přece náš výlet započal na zámku v Ratibořicích. Po zakoupení lístků jsme vpluli do doby vévodkyně Zaháňské. Prohlídka však nekončila na panském sídle. Pokračovali jsme dál s průvodcem, který nás vedl vzpomínkami Boženy Němcové, která toto krásné místo zasadila a nechala rozkvést ve své povídce Babička.

            V zámeckém parku nás obklopovaly nádherně vzrostlé stromy, rododendrony a šeříky, které byly posázené voňavými barevnými květy. V Babiččině údolí jsme měli možnost nahlédnout do vodního mlýna a vodního mandlu. U sousoší babičky s dětmi se to hemžilo fotoaparáty. Každý z nás si chtěl s sebou odnést malou památku na tu známou stařenku. Další zastávku jsme udělali u Starého bělidla, kde ne jeden človíček obdivoval úly vydlabané z kmenů. Prohlídka byla zakončena u Viktorčina splavu.

Po tomto venkovském okruhu nám pořádně vyhládlo. Druhou zastávkou byla restaurace Žampion, která se nacházela přímo na náměstí v Náchodě. Úsměv na tváři nám jistojistě vykouzlil kuřízek s bramborem. Odvážnější si dopřáli i zákusek s kávou.

S plnými bříšky jsme se rozehnali k Náchodskému zámku. Avšak za chvilku nám do cesty přišla jedna překážka a takových překážek bylo celkem 321. Není divu, že po zdolání schodů přímo do nebe, nás začaly opouštět síly. Při pohledu na dva roztomilé medvídky dovádějících v hradním příkopu a na nádherný zámek jsme věděli, že ten šílený výstup opravdu stál za to.

Velice znalá průvodkyně Martina nás na Piccolominské expozici seznámila s osobností Ottavia Piccolomini a těžkou dobou třicetileté války. Mnohé uchvátily nástěnné tapisérie, Španělský sál nebo kuřácký salón, ve kterém byly obrazy dámských aktů. Nad poznámkou jedné z účastnic našeho zájezdu, která prohlásila, že to v salonku mezi rozvěšenými akty vypadá jak u jejího „strejdy“ v garáži, se zasmáli všichni zúčastnění. Vtipnými průpovídkami se to jen hemžilo. Další zajímavostí, která nás trochu zarazila, ale zato také hodně pobavila, byl obraz Ottaviova otce. O tom nám průvodkyně prozradila, že má na obrazu obě nohy levé. Při našem očividném údivu nám začala vyprávět, že původně byl šlechtic namalován se třemi nohami. Malíř byl totiž silně pod vlivem alkoholu. Když chtěl malíř jednu nohu zamalovat, vybral si však pravou a šlechtici zbyly obě nohy levé. Také o tamním lustru z míšeňského porcelánu se povídá, že kdo se pod ním projde a byl nevěrný, tak se lustr rozhýbe, kdo byl však nevěrný hodně, tak na něj spadne. Na štěstí na nikoho z nás lustr nespadl a my se mohli jít vzhlížet do zrcadel, u kterých pohled do jednoho znamenal krásu a bohatství a u druhého smrt. Snad každý z nás vybral to správné.

Někteří nechtěli absolvovat pochod ze zámku po schodech zpět a tak nasedli na zábradlí a volně sjížděli dolů. V ten den byla naplánovaná už jen jedna zastávka a to v penzionu Anička. Po příjezdu všichni vyskákali z autobusu, zabydleli se a po vydatné večeři se zábava rozjela v plném proudu. Postupem přibývajících hodin se lidé začali vytrácet, ale na druhou stranu byli i tací, co to táhli až do rána bílého.

Druhý den nám počasí příliš nepřálo. Přesto jsme se rozhodli, na základě vynikajícího doporučení pana Horáka, že navštívíme Slavoňov, kde se místní pyšní kostelem sv. Jana Křtitele.

Jako poslední na programu byla prohlídka pevnosti Dobrošov. Zde na nás čekaly zase schody, schody a další schody. Avšak zhlédnutí tvrzových objektů a průchod podzemními chodbami byl velice zajímavý.

Všechno jednou končí a i náš zájezd už je také pryč. Když se však ohlédnu zpět a vzpomenu si na spoustu zážitků, jsem velice ráda, že se sešla právě tato perfektní parta plná sympatických lidiček, kteří se nebojí užít si několik úžasných chvil se sousedy ze svého okolí. Takže díky všem zúčastněným. Bylo to s vámi naprosto ideální.

Lucka Králová

Tábor u vyschlého jezera

17.09.2013

Tábor u vyschlého jezera

            Dětský tábor v Šalmanovicích? Tak to tu ještě nebylo! A že jsou Šalmanovice na akce různého druhu velmi plodné, je bez diskuze. Nápad pořádat pro šalmanovické děti letní tábor napadl dva tatínky při jedné páteční návštěvě místního hostinského zařízení. Slovo dalo slovo, proběhl nábor tatínků a dětí. A co maminky? Snad na ně nezapomněli? Vůbec ne. Tábor bude bez „bab“, jak řekl jeden z tatínků. Maminky a manželky si přece musejí také odpočinout…

            A kde onen vysněný tábor založit? To bylo jasné už od začátku. Přece u rybníka Štěpána Krále ml. Týden předem se sešla táborová četa a začala s přípravami. V první řadě bylo třeba napustit rybník, který byl na suchu a byl připraven k vybagrování. Následovala stavba kuchyně, umývárky - sprchy a kadibudky. Pro případnou nepřízeň počasí byly přistaveny dvě maringotky, které měly převážně sloužit jako azyl před deštěm, ale také jako klubovny a nocovna pro vedoucí.  V přípravách nebyl opomenut ani stožár na táborovou vlajku a totem.

            Sraz všech účastníků tábora byl na točně v Šalmanovicích. Stany, zavazadla a ostatní harampádí byly naloženy do hasičského auta a odvezeny předem do tábořiště. Ještě pusa doprovázející mamince, manželce a hurá na čtyři dny táborového života. Přesun ze vsi byl po svých, to aby si děti hned na začátku nemyslely, že tábor bude nějaká nuda. Po příchodu a seznámením se s přírodním domovem se hned začalo s táborovým programem. Na prvním nástupu byly děti seznámeny s provozním řádem, ve kterém se jim nejvíce líbilo, že při poledním klidu a po večerce si mohou dělat, co chtějí. Úkolem číslo jedna bylo vymyslet název tábora. Ze všech návrhů zvítězil název: „ Tábor u vyschlého jezera“, to proto, že rybník se nenapustil celý a bylo v něm málo vody. Úkolem číslo dvě bylo namalovat vlastní vlajku, která byla hned první odpoledne slavnostně vztyčena.

            Budíček se každé ráno v 7.30 hodin vytruboval vuvuzelou. Následovala rozcvička, snídaně, dopolední hry, oběd, odpolední klid, odpolední hry a večeře. Návštěvní hodiny pro maminky a kamarády ze vsi byly denně od 17.00 – 19.00 hodin, to proto, aby se návštěvy necouraly během celého dne a nenarušovaly tímto táborový program. Podmínkou vstupu do tábora bylo přinést něco dobrého na zub, což všechny návštěvy striktně dodržovaly. A tak byla bábovka, buchta s tvarohem, štrůdl, meloun, bonbóny, nanuky, značná úroda salátových okurek a dokonce i plato vajec.

Krásné letní počasí přímo vybízelo ke koupání a vodním hrám. Těch si děti užily ažaž. Hned druhý den se vyrazilo s motorovou lodí k sousednímu rybníku „Velký Bahno“. Jelikož do tohoto rybníka je přítok rašelinné vody z Blat, bylo nutné po návratu z expedice do tábora všechny děti ve sprše odbahnit. Při další vodní hře využily hasičského vybavení a útočily na pirátskou loď, která po skoro vyschlém jezeře připlula k táboru. Na rybníku Podřezanském podnikly Cestu do pravěku, kde se plavily na katamaránu. Při koupačce zde objevily něco zvláštního a slizkého. Onomu nálezu říkaly slizosaurus odborný název je Bochnatka americká. Z her na souši se hrála šipkovaná, Miss šereda, pohádková hra, indiánský fotbal, vybíjená – ta několikrát denně a různé jiné kolektivní hry a soutěže bez názvu. Večer u táborového ohně pak partička a oblíkačka po slepu. Prostě srandy pořádný pytel. Nechyběla ani stezka odvahy.

Ke správnému táboru patří také výlet. Panující vedra zavrhla jakoukoliv turistiku a zvítězil zájezd k vodě. Jedno odpoledne tak všichni strávili na březích suchdolské pískovny. Druhé na pláži rybníka Svět v Třeboni. Dobrodružné cestování hasičskými auty, které táborníci měli k dispozici od SDH Šalmanovice, se všem velice líbilo. Před odjezdem z Třeboně ještě expedice od vyschlého jezera zavítala na třeboňské náměstí. U Hradecké brány navštívili krámek u Itala a pochutnali si na jeho zmrzlině. Poté už následovala cesta zpět do táborové divočiny. Tam na ně čekalo velké překvapení v podobě pasování na táborníky. Obří vařečka z táborové kuchyně přistála na zadku nejprve dětem, a aby tatínkům nebylo líto, role pasovatelů a pasovaných se vyměnila, a vařečka lízla i jejich zadnici.

Nádherné čtyři dny prázdnin u vyschlého jezera prožili tatínkové: Štěpán Král, Petr Smetana, Láďa Koranda, Honza Bohdal, Honza Smetana a Jirka Milštajn a děti: Verča Smetanová, Lucka Smetanová, Lenča Korandová, Míša Pecánková, Amálka Pecánková, Šárka Bohdalová, Eliška Milštajnová, Bára Králová, Anetka Králová, Honzík Smetana, Kačenka Smetanová a Markétka Bohdalová.

Martina Korandová   

 

 

Dohasná a dětský den Šalmanovice 2013

17.09.2013

Dětský den a dohasná

Ačkoliv dětskému dni v kalendáři dávno odzvonilo a na druhou stranu nás čekala ještě hasičská soutěž v Jílovicích, tudíž nebyl konec hasičské sezóny, my se vydali zlatou střední cestičkou a uspořádali jsme dětský den a dohasnou v půli krásného srpnového slunečního dne.

Ráno se vše chystalo, každá ruka byla platná. Nosily se židle, stoly. Přípravy byly v plném proudu. Kolem druhé hodiny začali přicházet první lidičky. Mezi nimi byla vzácná návštěva dobrovolného hasičského sboru ze Zbytin, kam velice rádi jezdíme na hasičské soutěže.

Po malém občerstvení a přivítání se s ostatními, přišla na řadu štafeta. Družstvo mužů ze Zbytin a družstvo našich mužů ze Šalmanovic se připravilo postupně na start. Štafetu zvládli bravurně. Čekala na ně chůze na chůdách, válení popelnice nebo jízda na trakaři. Potom, co se vystřídala obě družstva, přesunuli jsme se ke staré hasičské stříkačce. „Připravit, ke startu, pozor, teď“ a útok byl zahájen. Chlapi zaujali svá místa a zdárně dostříkali míč do branky. Nám hasičkám bylo líto, že jsme se útoku a ani štafety nezúčastnily. Na nic jsme nečekaly, vrhly se ke stříkačce a štafetu také naplno. Družstvo žen bylo plné elánu a tak se nenechalo zahanbit.  Při vyhlášení výsledků byla obě družstva mužů odměněna džbánky z keramiky. Ženy si vysloužily lahvinku jahodového šnapsu.

A poté konečně začala zábava pro dětičky. Pro ně byla připravena také štafeta, ale s jinými překážkami než u dospělých. Na startu musely děti nabrat vodu do kelímku, přejít s ním přes lávku, vodu zase vylít a přeskočit přes balík slámy. Populární byla „zraněná“ panenka jménem Pepa, kterou děti převážely přes dráhu a pak ji ukládaly do postýlky pěkně pod peřinku. Aby si rodiče dostatečně užili svých ratolestí, byli také zapojeni do soutěže. Dítě vyskočilo tatínkovi na záda, který musel mít helmu, opasek, kolík a hasičské boty, takto pak běželi přes dráhu. Ve štafetě nechybělo ani kutálení pneumatiky nebo skok přes žebřík. Dětičky si tak dostatečně vyhrály. A kdo měl málo her a soutěží, mohl si jít zaskákat na trampolínu, kreslit obrázky anebo stříkat se džberovkou na plechovky. Děti s nejlepším časem byly odměněny hlavní cenou a ostatní za snahu a báječné dovádění také nepřišly zkrátka.

Po tak náročném soutěživém odpoledni všem vyhládlo. Po hřišti se linula lahodná vůně pečínky. Už od rána se opékalo prasátko a odpolední hodiny značily, že už bude hotové. A také že ano. Kluci prasátko rozporcovali a my se s chutí pustili do jídla.

Po setmění se po Šalmanovicích rozzářila ohnivá světýlka z lampionů. Lampionový průvod procházel celou vesnicí. Někteří z nás zavítali i na stezku do lesa pro větší dobrodružství a pro dobrou noc zvířátkům.

Při cestě zpět na hřiště pod pergolu jsme už zdáli slyšeli líbezné tóny zpěvu, houslí a dalších hudebních nástrojů kapely od pana Huberta, která nám tam hrála po zbytek večera.

Tento den si skvěle užili nejen děti, ale i dospělí, kteří se na chvíli vrátili zpět do svých mladých let.

Lucie Králová

Fotogalerie

MDŽ 2013

20.května 2013

Družstevnice slavily MDŽ

„Vážené ženy – družstevnice z JZD Šalmanovice, dovolte mi, abych vás zde v šalmanovické hospůdce přivítala u příležitosti oslav MDŽ. Spolu tady s předsedou a zasloužilou družstevnicí Blážou jsme si pro vás v den vašeho svátku, připravili krátký zábavný program. K tanci a poslechu nám zahraje jezeďácká kapela Kyselý mlíko.“ Těmito slovy zahájila oslavu nejlepší traktoristka družstva, Konopnice.

Místní hospoda byla zaplněna ženským osazenstvem, dětmi i místními štamgasty, až praskala ve švech. Na uvítanou každá žena byla obdarována červeným karafiátem a štamprličkou dobrého moku na zdraví. Následoval bohatý program vkusně přestrojených organizátorů. Sprcha vtipů a anekdot. Ani děti nezůstaly pozadu, přednesly pár básniček a přihodily i nějaký ten vtip. Kapela (pro tento den nazvaná) „Kyselý mlíko“ vytáhla oslavenkyně na mini taneční parket. Organizátoři svými pózami a tanečními kreacemi rozesmáli celou hospodu. V legračním duchu se nesl celý osmý březnový večer roku 2013. Ženy na oplátku připravily něco na zub. Slavnostní menu se skládalo ze zákusků, koláčků, řezů, chlebíčků, jednohubek a slaného pečiva. Prostě pořádná žranice.

Závěrem bych za všechny ženy, které přijaly pozvání na oslavu, chtěla poděkovat místním hasičům a obci Jílovice za finanční příspěvek. Jmenovitě potom Štěpánu Královi alias předsedovi a družstevnicím Petru Smetanovi a Láďovi Korandovi za nezapomenutelný zážitek. Pavlu Pekařovi a Frantovi Junkovi za skvělou muziku. A pozor, prý už se jim v hlavě rodí myšlenka, čím nás překvapí příště. Ale na to si, milé dámy, budeme muset zase rok počkat.

                                                                                                     Martina Korandová


Fotogalerie.

Pohár starostky - Jílovice 2012

09.09.2012

Pohár starostky

Jílovickou náves 25. srpna 2012 obsadili hasiči. Na tradiční hasičskou soutěž O pohár starostky se z přilehlých i několik kilometrů vzdálených obcí sjelo 17 sborů. Po poledni se začala sjíždět ze všech příjezdových cest do Jílovic hasičská vozidla. V požárním útoku si to rozdali muži v kategorii bez omezení a muži nad 35 let; ženy bez omezení a ženy nad 30 let.

Že je tato soutěž velice oblíbená bylo vidět na startovní listině. Čítala sedmnáct družstev mužů a osm družstev žen. Po slavnostním nástupu a úvodním slovu starostky se přistoupilo k samotné soutěži. Na základně si pod dozorem rozhodčí paní Kolářové jednotlivá družstva připravila svoji techniku. Po startovním výstřelu každé družstvo předvedlo požární útok. Některému se zdařil více, některému méně. Takový je úděl požárních soutěží. Největší obdiv letošního ročníku získalo družstvo z Kramolína, které jako jediné soutěžilo s mašinou PS8. Dosaženým výsledným, i když nejhorším časem, bylo odměněno mohutným potleskem rozhodčích, hasičů i diváků. Výsledné časy a umístění soutěžních družstev jsou uvedeny v tabulce. Nejcennější trofej, Pohár starostky, si domů již podruhé v řadě odvezlo družstvo z Todně.

                                                               Martina Korandová 

 

115 výročí založení SDH Šalmanovice 2012

09.09.2012

115 výročí založení SDH Šalmanovice

Letošní léto měli šalmanovičtí hasiči vskutku napilno. Sotva skončila jedna velká akce, začalo se s přípravami na druhou.

18. srpna 2012 se konala oslava 115 výročí založení Sboru dobrovolných hasičů. Od rána měli plné ruce práce, ladili poslední detaily průběhu dne, aby vše jelo jako po másle.

            Po dvanácté to vypuklo. Na místní hřiště se začali sjíždět pozvané sbory z okolních vesnic, pozvaní hosté z řad kolegů hasičů a zástupci z okresu. 

      Po slavnostním nástupu všech přítomných hasičů se úvodního slova ujali starostka Věra Jindrová a starosta sboru Petr Král. Následovalo předání vyznamenání, čestných uznání a medailí členům SDH Šalmanovice. Překvapením dne bylo udělení Řádu zlaté vařečky krále Petra nebo chcete-li Petra Krále, všem kuchařkám, které, co do činění měli při oslavách 650 let založení obce Šalmanovice. Poté moderátor Petr Komberec seznámil všechny návštěvníky oslav a hasiče s krátkou historií založení sborů z Jílovic, Lipnice,  Kramolína, Kojákovic, Lhoty a Šalmanovic. Na hřišti byla vystavena koňská hasičská stříkačka ze Šalmanovic, Jiterní Vsi, Jílovic, Lipnice, Kojákovic a Lhoty. Naleštěné krasavice si získaly obrovský obdiv místních občanů i hostů. V dobových uniformách a s historickým vozidlem, Praga 1929, dorazili také hasiči z Trhových Svinů.

To však ještě nikdo nevěděl, že tyto skvosty uvidí také v akci. Každý sbor v neobvyklé hasičské soutěži předvedl požární útok. A že to tehdy naši předkové při hašení požáru vůbec jednoduché se přesvědčili soutěžící i přihlížející. Šalmanovické hasičky se nenechaly zahanbil a netradiční útok si bez jakékoliv předchozí přípravy také vyzkoušely. Byla to ovšem pěkná makačka. Soutěž neměla vítěze ani poraženého. Hasiči byli za svou ukázku odměněni dárkový balením piva a diplomem. Následovala ukázka klasického požárního útoku. Na základnu si svoji techniku přichystali mladí hasiči z Jílovic. Trému, kterou vozí sebou na soutěže dnes nechali doma, a vystřihli tu útok na jedničku. Jako poděkování od šalmanovických hasičů si každý z nich odnesl dárkový balíček. Perličkou byla také ukázka moderní techniky. Sání přenosného vysokotlakého motorového čerpadla rakouské firmy Rosenbauer Fox. Okolo se rázem vytvořil hlouček pánů - znalců, kteří o mašině dlouze debatovali. Mezitím děti využily stříkající vody pro ochlazení a dovádění.

Parné letní počasí oslavám opravdu přálo a tak všichni hosté s chutí uvítali příjemné posezení ve stínu pod pergolou. Jak to na šalmanovických akcí bývá zvykem nechybělo ani občerstvení. Pro mlsné jazýčky hasiči připravili výborné pečené maso se sosíkem, pikadory, a bramboráky. Místní ženy přichystaly malé vepřové hody, domácí sulc. Ke kafíčku napekly patnáct druhů bábovek. K příjemnému poslechu a tanci hrála kapela BEZE JMÉNA.

A jak se tak sedělo, povídalo a hodovalo se ozval hlas trubky(borlice). To místní trubač Štěpán Král hlásil poplach „HOŘÍ“!!! A opravdu. Na hřišti hořelo „stavení“. To představoval polorozpadlý posed věnovaný místními myslivci. Tu se všichni hasiči rozeběhli ke svým koňským stříkačkám a požár stavení v krátké chvíli zlikvidovali. Za nečekaný zásah si vysloužili bouřlivý potlesk.

V historickém duchu pokračoval program ukázkou poplašných signálů z dochované hasičské knížečky sto dva let staré. Trubač zahrál a znělku a všichni hádali, jaký to byl signál, co kdysi znamenal, kdy a proč se používal. Z knihy byla přečtena legenda každé znělky. Bylo to velmi poutavé a zajímavé.

Slavnostní program běžel jako po drátku a sobotní odpoledne rychle ubíhalo. Znenadání se začalo stmívat. Oslava hasičského výročí se protáhla až do pozdních nočních hodin. S odstupem času a kladném ohlasu okolí si myslím, že se oslava vydařila, a já jsem ráda, že jsem hasičkou právě v Šalmanovicích.

 Martina Korandová


Fotogalerie 1.

Fotogalerie 2.

 

MDŽ 2012

04.04.2012

Oslava MDŽ

Sbor dobrovolných hasičů v Šalmanovicích v loňském roce odstartoval oslavu již „zapomenutého“ svátku Mezinárodního dne žen. I letos místní hasiči 8. března pozvali šalmanovské a nepomucké ženy do místní hospody, aby společně s nimi tento den patřičně oslavili. Organizátoři oděni do uniforem svazáků a pionýrek obdarovali ženy rudým karafiátem a malým pohoštěním v podobě zákusků, chlebíčků, štrůdlu a dobrým pitím. V doprovodném programu zazněly české a ruské písně, básně, poezie a vtipy. Celá oslava se konala v retro duchu70. a80. let 20. století, kdy se tento svátek hojně slavíval. Onu dobu připomínal i obraz prezidenta Gustáva Husáka, který byl pro tuto příležitost v hospodě vyvěšen. Ženy pamětnice všechny přítomné utvrdily v tom, že se hoši opět trefili do rázu tehdejších oslav MDŽ.

Podle ohlasu mezi ženami se i letošní oslava svátku MDŽ velice vydařila a všechny věříme, že se s touto započatou tradicí v naší obci bude každoročně pokračovat.

                                                                                                           Martina Korandová

Fotogalerie

Konec hasičské sezony 2011

16.09.2011

            Prázdniny skončily, léto pomalu předává vládu podzimu a já bych právě v tuto dobu chtěla zhodnotit práci šalmanovských hasičů a hasiček. V době letních prázdnin a dovolených je velice problematické se sejít. Najít si tu chvilku času, utéct od všedních starostí, práce na zahradách a odskočit si na hasičkou soutěž. Ze spousty pozvánek z okolních obcí se šalmanovští hasiči zúčastnili třech.

            Přátelské pozvání přijalo SDH do Zbytin, kde se konal 25.června 2011 již III. ročník Memoriálu F. Korcha. Do šumavských hor vyjelo reprezentovat naši obec družstvo žen a družstvo mužů. Na zbytinském hřišti se soutěžilo v požárním útoku, v útoku se džberovou stříkačkou a ve srandaštafetě. Domů se obě družstva vrátila s pohárem. Ženy se umístily na prvním místě a muži na místě třetím. 5. července 2011 se členové sboru zúčastnili oslav 115. výročí založení sboru v Kojákovicích. U příležitosti tohoto výročí proběhlo svěcení hasičského praporu a požární soutěž. Té se zhostila dvě družstva mužů a jedno žen. Klasický útok, ale se sáním z rybníka, byl pro naše ženy premiérou. Tuto variantu útoku není v obci kde natrénovat, a tak se jelo naostro. Šalmanovické ženy zde opět zabodovaly. Domů si odvezly tu nejcennější trofej, a to pohár za první místo. Družstva mužů skončila na sedmém a osmém místě. 20. srpna 2011 se v Jílovicích konala soutěž O pohár starostky obce. Do boje vyrazila opět všechna tři soutěžní družstva. Štěstěna se tentokráte usmála na obě družstva mužů. Ve své kategorii, tedy muži nad 35 let, obsadili druhé a třetí místo. Ženám se však nedařilo. Na výsledkové listině se družstvo Šalmanovice ženy objevilo až na šestém místě. Jílovická soutěž byla v letošním roce tou poslední soutěží, které se šalmanovští hasiči zúčastnili.     

Hasičina však není jen o soutěžích. Čtyři prázdninové víkendy se hasiči spolu s myslivci věnovali výrobě stolů a lavic pod pergolu na hřišti. Každý, kdo přiložil ruku k dílu, mi dá jistě za pravdu, že to byla pořádná dřina. Z kulturních akcí se hasiči podíleli na přípravě Pytláckého flámu. Spolu s mysliveckým sdružením připravili pro děti a návštěvníky flámu příjemné a krásné odpoledne, plné soutěží, výtečného občerstvení a dobré nálady. V září pro děti připravili dětský den a pro sebe dohasnou. Tím ale činnost nekončí, již nyní se začalo s přípravou na dětský karneval, který se bude konat 15. října. Ale o tom až v příštím čísle.

                                                                                                                      Martina Korandová

Dětský den a Dohasná 2011

16.09.2011

10. září 2011 se v režii SDH Šalmanovice konal již potřetí Dětský den. Od rána měli hasiči a hasičky plné ruce práce s přípravami na sobotní odpoledne. Začátek dětského dne zpestřila přítomnost reportérů z televize, která přijela natočit reportáž o všestranné činnosti místních dobrovolných hasičů. Neumíte si ani představit tu trému, chaos a zmatek, jaký zde panoval za jejich přítomnosti.

Ze soutěží se dětem nejvíce líbila jízda na koloběžce, skákání v pytli, hra na rybáře a rybky a střelba ze vzduchovky. Malé děti s nadšením stavěly komín z kostek a házely barevné  míčky do krabice. Děti školou povinné velmi zaujala morseovka. A jaký by to byl dětský den a dohasná bez ohně a vody? Dobrovolní hasiči se zmocnili náročného úkolu. Představili dětem hasičskou techniku, vysvětlili teorii a ukázali spojování hadic. Po důkladném nácviku nasucho se právě vzniklé dětské družstvo rozběhlo ke svému prvnímu útoku. Samozřejmě za asistence hasičů, aby se předešlo případnému zdravotnímu karambolu. Vše dobře dopadlo a děti doběhly k hořícím balíkům slámy a postupně se všechny vystřídaly u proudnice. Poté nastoupili hasiči a oheň řádně dohasili. Děti využily teplého počasí a zchladily se běháním pod proudem vody.    

Největší zájem u dětí vzbudila hra o poklad. Po vyznačené cestě děti plnily zajímavé úkoly, na jejímž konci na ně čekala dřevěná truhla plná čokoládových vajíček a ledových čokolád. Nálezem očekávaného pokladu soutěžní odpoledne skončilo. Dětského dne se celkem zúčastnilo 28 dětí. Nebyl vítěz ani poražený. Každé dítě bylo odměněno taškou s drobnými dárky a hračkami, nanukem, koblihou a samozřejmě pamětním diplomem za účast na dětském dnu. Sponzory byly Kofola, Colop Borovany, SDH Šalmanovice a Myslivecké sdružení Šalmanovice – Nepomuk. Poté následoval volný program v podobě diskotéky pro malé i velké, opékání špekáčků a dodržování pitného režimu. O hladové žaludky se postaral šéfkuchař, který opět v kastrolu na ohni připravil vynikající pečené maso z divočáka se „sosíkem“.  

Slunce se pomalu ztrácelo za obzorem a děti se už nemohly dočkat tolik očekávaného lampiónového průvodu. Ve 20 hodin to vypuklo. Historicky první lampionový průvod odstartoval. Pestrobarevné lampiony se rozzářily stejně jako dětská očka. K dětem, hasičům a hasičkám se přidali rodiče, babičky, dědové a většina návštěvníků dohasné. Průvod asi padesáti účastníků vyšel ze hřiště a pokračoval okolo Jůzlů, ke Smetanům a po hlavní silnici zpět. Po příchodu na hřiště nás přivítal ohňostroj, který udělal symbolickou tečku průvodu.    

Den však ještě nekončil a organizátorky měly připravený další bod programu. V půl desáté večer vystoupila skupina šalmanovských tanečnic ve složení: Jana Králová, Jitka Čutková, Lucka Králová, Jana Bohdalová, Katka Zemanová a Martina Korandová. Vlastní sestava na singl Hafanana byla náležitě oceněna bouřlivým potleskem během vystoupení a ještě větším po něm. Taneček byl pro všechny účastníky dohasné obrovským překvapením a holky ukázaly, že zkusit se má opravdu všechno. Jen to někdy chce pořádnou porci odvahy.

 A tak skončil v pořadí již třetí Dětský den, jehož hlavními organizátory byli členové sboru dobrovolných hasičů v Šalmanovicích.

                                                                                                         Martina Korandová

Fotogalerie z dětského dne 

Reportáž televize RTA z dětského dne v Šalmanovicích - video

 

Poprvé na okrese 2011

16.09.2011

Nejlepší umístění ze soutěžních družstev SDH Šalmanovice na Obvodové soutěži hasičů, která se konala 21. května 2011 právě u nás doma, vybojovalo družstvo žen nad 30 let. Druhé místo jim otevřelo cestu do vyšší soutěže. Okresní kolo soutěže požárních družstev se konalo 11. června 2011 v areálu SKP (Sportovní klub policie – dříve Rudá hvězda) v Č. Budějovicích. Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska - okres Č. Budějovice jako jediné v republice umožňuje soutěžit i hasičům a hasičkám dříve narozeným. Tedy ženám nad 30 let a mužům nad 35 let. V naší kategorii se soutěžilo pouze v požárním útoku. Ten družstvo zvládlo na jedničku, ale s časem 39:93 na nás zbylo až 8. místo. Bylo to poprvé v historii sboru, kdy soutěžní družstvo reprezentovalo tak malou obec, v tak velké soutěži.    

 

                                                                                                                    Martina Korandová

Dětský den a Dohasná 2011

05.09.2011

Sbor dobrovolných hasičů srdečně zve všechny děti a rodiče na dětský den. Zveme také všechny hasiče na Dohasnou, nehasiče a šalmaňáky na pokec pod pergolu. Akce se koná na fotbalovém hřišti pod pergolou.

Program:

Od 14 hodin - soutěžní odpoledne pro děti
Od 20 hodin - Lampionový průvod obcí, opékání špekáčů, překvapení večera

Lampiony a špekáčky sebou, vč. dobré nálady 

Fotogalerie z dětského dne 

Reportáž televize RTA z dětského dne v Šalmanovicích - video 

Obvodová soutěž Šalmanovice - ohlédnutí

23.06.2011

Pohár zůstal doma

           Letos padl los uspořádání Obvodové soutěže hasičských sborů na SDH Šalmanovice. O tom, že příprava Obvodové soutěže není žádný med, ale pořádná porce práce zapitá mořem brigádnických hodin, se šalmanovičtí dosyta přesvědčili na vlastní kůži. Ale jak se říká, malé cíle si kladou jenom malí lidé, a tak v malé obci vznikla velká akce. Naposledy se tu obvodovka konala 12. května 1985 – tedy před 26. lety.   

Den „D“ byl stanoven na 21. května 2011. Všechny cesty sice vedou do Říma, ale po poledni toho dne dostali hasiči výhybku do Šalmanovic. Ze všech tří stran se do Šalmanovic hrnula požární auta přivážející závodníky a doprovody devětatřiceti přihlášených družstev. Hasičské speciály měly parkoviště na místním hřišti, ostatní automobily účastníků a diváků parkovaly na točně uprostřed vsi.

Podle pravidel požárního sportu byla soutěž rozdělena na kategorie žen a mužů. Kategorie žen byla dále rozdělena na družstva nad 30 let a bez omezení věku. Muži soutěžili v družstvech bez omezení věku a nad 35 let.  Ve 13 hodin bylo nástupem soutěžících odpoledne slavnostně zahájeno a bezprostředně poté počala horečná příprava závodních týmů na soutěžní discipliny.  Soutěžilo se ve štafetě a v útoku. Doplňování vody do kádí zajišťovali jílovičtí kolegové. Jako zásobárna vody posloužil rybník „Malý“.

Souboje byly dramatické. Soutěžící ze sebe vydávali všechny síly. Byly tu však dvě dámy, které bez ohledu na snahu soutěžících, promluvily do konečných výsledků. Všudypřítomná Štěstěna, jak už to bývá, někomu přála více, někomu méně, někomu vůbec. A s leckterým družstvem přicestovala Nervozita, která občas dokáže pořádně svázat ruce i nohy.  

Dobojováno bylo až zvečera, kdy vše skončilo slavnostním nástupem, při kterém byly vyhlášeny výsledky. Z obcí Jílovicka bylo nejúspěšnější družstvo žen nad 30 let ze Šalmanovic, které obsadilo 2. místo a zajistilo si tak postup do okresního kola soutěže v Č. Budějovicích. Kojákovické ženy, družstvo bez omezení věku, skončily na 9. místě. Nevydařil se jim útok, ale obdiv si získaly už tím, že se na základnu postavily pouze v pěti, proti ostatním sedmičlenným družstvům. Šalmanovičtí muži v kategorii nad 35 let postavili dvě družstva. Družstvo Šalmanovice I. obsadilo 4. místo a Šalmanovice II. 5. místo. Po dlouholeté přestávce se soutěže v této kategorii zúčastnilo i družstvo z Kramolína, které obsadilo 7. místo. V kategorii mužů bez věkového omezení se na 6. místě umístily Jílovice, Kojákovice byly na 13. místě a na 17. místě skončilo družstvo Lipnice. Také Lipničtí hasiči se po delší odmlce vrátili na pole obvodových soutěží. Snad je umístění ze Šalmanovic neodradí a v požárním sportu budou pokračovat. Poháry pro vítěze jednotlivých kategorií vyrobila keramická dílna Nazaret Borovany.

Na hřiště zavítal i masopustní bufet Ještěrka, který nabídl své tradiční menu, pikadory, bramboráky a grilované klobásy. O dodržování pitného režimu se jako obvykle postaral šenkýř J. Fučík s rodinou. K příjemnému posezení pod pergolou a dobré náladě zahrála country kapela L. Brůžka. Ani taneční parket nezůstal dlouho prázdný. S padajícím soumrakem se přespolní hasiči začali postupně rozjíždět do svých domovů a šalmanovičtí si oddechli, že už to mají za sebou.

                                                                                                                      Martina Korandová

Fotogalerie z obvodové soutěže I. a II. část ZDE.
Video z nástupu ZDE na youtube.cz 

 

Obvodová hasičská soutěž Šalmanovice 2011

17.04.2011

Vážení čtenáři,
jak jistě víte 21.května se koná v Šalmanovicích po několika letech obvodová hasičská soutěž. Přípravy jsou v plném proudu a již nyní můžeme zvěřejnit pár organizačních informací.

V sobotu 21.05.2011 ve 13 hodin je nástup! Nenechávejte prosím své příjezdy na poslední chvíli.
Parkování pro nehasičská auta, náštěvníky a pod. bude zajištěno na autobusové zastávce /točně/. Těmto vozidlům tak nebude umožněn vjezd na hřiště. 

V obci bude dočasně snížena rychlost.

Bude zajištěno občerstvení a ve večerních hodinách hudba. 

Dbejte prosím pokynů organizátorů!
Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vaši návštěvu. 

Fotogalerie z obvodové soutěže ZDE. 

Mezinárodní den žen 2011 v Šalmanovicích

08.03.2011

Sbor dobrovolných hasičů Šalmanovice připoměl 8.března 2011 našim ženám jejich mezinárodní svátek příjemnou kulturní vložkou. 

Jak to přibližně probíhalo v retro stylu najdete v naší fotogalerii.

David ZEMEN

Oslava MDŽ se vrací

Dne 8. března uspořádal Sbor dobrovolných hasičů pro šalmanovické ženy oslavu u příležitosti Mezinárodního dne žen. V dnešní době mnozí tento svátek spojují s komunistickým režimem, ale popravdě není tomu tak, historie tohoto svátku patří do minulosti, ale v bývalém Československu tehdejší KSČ bohužel tento den využila ke své propagandě. A proto tento den pro dnešní generaci upadl téměř v zapomnění.

Jak to kdysi na oslavách MDŽ vypadalo, nám v šalmanovické hospůdce svým programem ukázali Štěpán Král, Láďa Koranda a Honza Bohdal. Velkým objetím a karafiátem to vše začalo. Ve svazáckých košilích s rudými šátky uvázanými kolem krku zahájili večer slavnostním projevem a recitací básní z oné doby. Chyběly snad už jen ty „tesilky.“ Velký ohlas u žen vzbudila spartakiádní sestava na slavná Poupata Michala Davida. O hudební doprovod se postaral Míra Kadlec, který pouštěl staré šlágry z gramodesek.

Připraveno bylo samozřejmě i pohoštění – chlebíčky se šunkou a salátem, zákusky a kávička.

Vystoupení „svazáků“ v kostce vykreslilo dobu velkolepých oslav MDŽ. Mladá generace to dnes jen těžko chápe, protože to nezažila. Ženy dříve narozené s úsměvem na tváři tu zavzpomínaly na dobu, kdy se těchto oslav také účastnily.

I když se letos oslava MDŽ v Šalmanovicích konala po dlouhé přestávce, snad si své místo udrží nejen v kalendáři, ale i mezi námi.

Závěrem mi nezbývá jen dodat, že letos MDŽ oslavilo již 100. výročí.

                                                                                                                     Martina Korandová

 

Výroční členská schůze 2010

15.11.2010

SDH Šalmanovice zve všechny své členy na výroční členskou schůzi, která se koná 27. listopadu 2010 od 20.00 hodin v přísálí šalmanovické hospody. Občerstvení zajištěno.

Videoprojekce ze svěcení hasičského praporu.

Možnost zakoupení DVD z tohoto slavnostního dnu.

Dětský den 2010

24.11.2010

Sbor dobrovolných hasičů Šalmanovice pořádal 11. září 2010 dětský den. Na místním hřišti bylo pro děti připraveno plno zajímavých soutěží – skok v pneumatikách, skok v pytli, chůze po lávce a další. Do všech připravených soutěží se děti jen hrnuly a nadšeně úkoly plnily. Na konci každého zdolaného úkolu či překážky na ně čekala sladká odměna v podobě bonbónu nebo lízátka. Největší zájem však u dětí vzbudila džberová stříkačka. My dospělí jsme nestíhali nosit vodu, a džberovku dolévat. Stříkání na terč se dětem opravdu zalíbilo. Že by v nich dřímali budoucí hasiči?! A protože počasí opravdu přálo a sluníčko mělo ještě šťávu, pár kapek vody vůbec nevadilo, ba naopak.  Soutěžní odpoledne ukončilo družstvo žen, které všem přítomným předvedlo poslední požární útok sezóny. A děti? Co myslíte? Popadly proudnice a stříkaly a stříkaly. Na hřiště byl přistaven masopustní bufet Ještěrka s domácí cmundou a pikadory. To proto, aby během odpoledne nezůstalo prázdné bříško.

Sluníčko se pomalu ztrácelo za obzorem a nastal čas předání odměn. Nebyl vítěz ani poražený. Každé dítě si domů odneslo medaili, diplom a balíček plný dobrot od šalmanovických hasičů.

Martina Korandová

Sbor dobrovolných hasičů

09.09.2010

Sobě ke cti, bližnímu ku pomoci

V sobotu 28. srpna 2010 se konala v naší obci významná událost. Svěcení hasičského praporu a hasičské techniky.

Úderem 13. hodiny vše začalo před místní kapličkou nástupem hasičů. Úvodní řeč pronesl starosta Ing.Oldřich Šírek a poté slavnostně předal prapor veliteli sboru, kterého doprovázela čestná stráž. Po předání praporu zahájil P. Petr Plášil svěcení praporu a hasičského vozidla Avia, které místní hasičská jednotka získala v letošním roce. Program u kapličky pokračoval mší svatou, které byl přítomen nejen hasičský sbor, pozvaní hosté, ale i hojný počet přihlížejících, jak ze Šalmanovic, tak i z okolních obcí. Po tři čtvrtě hodině trvající mši se průvod přesunul před pomník padlých, kde byla položena kytice, a vzpomenuto na padlé a zemřelé hasiče a obyvatele Šalmanovic.  Po vyslechnutí státní hymny proběhlo fotografování všech přítomných před hasičskou zbrojnicí.

S písní Kolíne, Kolíne,…a v doprovodu kapely Hlubočanka se průvod přesunul na fotbalové hřiště, kde pokračoval doprovodný program. Starosta SDH Šalmanovice Petr Král, starosta Krajského sdružení pro Jihočeský kraj Václav Žižka a starosta obce Ing. Oldřich Šírek slavnostně předali pamětní listy, vyznamenání a čestná uznání členům SDH Šalmanovice. Poděkování za příkladnou práci, kterou hasičině věnují nebo věnovali, patřilo především našim nejstarším členům Janu Kolovrátkovi , Stanislavu Korandovi a Josefu Čutkovi.

Na hřišti bylo možno shlédnout ukázku vyproštění raněného z vraku auta, které předvedlo družstvo dobrovolných hasičů ze Suchdola n/Lužnicí. To, jak umí zacházet s hasičskou technikou, ukázali všem Mladí hasiči z Jílovic, při předvedení požárního útoku. Za svůj výkon byli odměněni potleskem a drobným dárkem. Velký zájem byl i o ukázku zásahu hasičů z Branné, kteří požární útok předvedli v dobových kostýmech a veteránskou Tatrou. Druhé historické auto, Praga z roku 1929, přijelo z Trhových Svinů. Útok hasiči nepředvedli, ale zvědavcům ochotně zodpověděli kladené otázky, které se na ně ze všech stran jen sypaly. Nejen děti, ale i dospělí využili možnosti se nechat zvěčnit před těmito naleštěnými krasavci. Šalmanovští hasiči předvedli ukázku zásahu se starou ruční stříkačkou. Po jejich kratičkém výkonu jistě všichni ocení, jak se tenkrát naši prapradědové nadřeli, když hořelo. Zájemci si mohli prohlédnout moderní výbavu dnes používaných hasičských aut, kterými se to na hřišti jen hemžilo.

Pod nově postavenou pergolou následovalo pohoštění pro všechny hosty. K tanci a poslechu hrála Hlubočanka, kterou v podvečer vystřídala country kapela L. Brůžka.

Myslím si, že se našemu sboru tato akce velice vydařila. Poděkování patří především panu starostovi Ing. Oldřichu Šírkovi a obci Jílovice za finanční podporu, firmě Paramenta s.r.o. Č. Budějovice (výroba praporu), panu P. P. Plášilovi, starostovi SDH Šalmanovice P. Královi a všem členům i nečlenům, kteří se organizačně podíleli na přípravě a průběhu této akce.

Přeji všem členům SDH Šalmanovice, aby na tento den, kdy světili hasičský prapor, s úctou a pokorou vzpomínali, a byli hrdí na to, že jsou šalmanovskými hasiči.

Za SDH Šalmanovice
Martina Korandová

Fotogalerie ZDE

Připravujeme VIDEO

Soutěž Jílovice 2010

09.09.2010

Není důležité vyhrát - 21.08.2010

Vzhledem k mohutným přípravám na největší historickou událostí sboru dobrovolných hasičů v Šalmanovicích – Svěcení hasičského praporu, se aktivita soutěžících družstev na hasičských soutěžích letos výrazně omezila.

Proto do Jílovic na „Pohár starosty obce“ vyrazilo pouze soutěžící družstvo žen. Drobné zaváhání u mašiny a rozdělovače se odrazilo na našem umístění. S časem 55:7l se družstvo žen umístilo na bezpohárovém 5. místě.

Prostě jsme ctily heslo – „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.“

Holky nevěšte hlavu, příště jim to natřem!!!

Za družstvo Šalmanovice – ženy
Martina Korandová

Fotogalerie ZDE.
VIDEO z útoku ZDE.

Svěcení hasičského praporu - ohlédnutí

01.09.2010

Svěcení praporu má náš sbor úspěšně za sebou. Pokud chcete vidět jaké to bylo, náhlédněte do naší fotogalerie.

Svěcení hasičského praporu

26.06.2010

Dne 28. srpna 2010 se od 13. hodin koná slavnostní svěcení hasičského praporu a hasičské techniky v Šalmanovicích. Členové sboru dobrovolných hasičů na tento významný den připravují následující program:

 • Slavnostní zahájení
 • Průvod obcí k místní kapličce
 • Mše svatá a slavnostní svěcení hasičského praporu a techniky
 • Fotografování členů SDH Šalmanovice
 • Posezení s dechovou hudbou Hlubočanka na hřišti pod pergolou
 • Předání vyznamenání členům SDH Šalmanovice
 • Ukázka požárního útoku mladých hasičů z Jílovic pod vedením Heleny Kyselové
 • Ukázka požárního útoku s historickou ruční stříkačkou
 • Ukázka zásahu profesionálních hasičů ze Suchdola n/Luž.
 • Ukázka vybavení hasičského auta
 • Ukázka hasičského auta s vysokozdvižnou plošinou
 • Od 18. hodin k tanci a poslechu hraje Country kapela L. Brůžka

Změna programu vyhrazena. Srdečně zveme všechny hasiče i nehasiče.

Za SDH Šalmanovice

Martina Korandová

Pracovní nasazení šalmanovických hasičů

26.06.2010

S blížící se významnou událostí - Svěcení  hasičského praporu, se šalmanovičtí hasiči rozhodli, že provedou drobné stavební úpravy a opravu fasády na hasičské zbrojnici a místní kapličce.

Během několika víkendů byl z hasičárny vybourán vjezd do vedlejší místnosti, která je od minulého roku také k dispozici hasičům, ale doposud nebyla využita. Byly také odstraněny příčky, které již neměly žádný význam. Touto úpravou se docílilo toho, že v prostoru hasičárny bude možné „ustájit „ veškerou techniku a to jak současnou, tak i historickou.  Z venkovní strany hasičárny a také na kapličce byly provedeny drobné opravy fasády, impregnace a nový nátěr.

Další pracovní útok hasičů bude zaměřen na hřiště, kde je třeba vybudovat podlahu pod novou pergolou.

Foto najdete ZDE.

Za SDH Šalmanovice

Bc. Ladislav Koranda

Hasická soutěž Zaliny - druhé ohlédnutí

26.06.2010
Poslední pokyny před startem uděluje rozhodčí p. Marie KolářováPohár ze Zalin

Zase po roce naše hasičská družstva vyrazila 15.května 2010 na obvodovou soutěž do Zalin. Po obědě jsme se sešli v Šalmanovicích před hasičárnou. Připravili jsme potřebné věci a vydali se do Zalin.

Přes bahnitou cestu, vodou násáklou louku jsme se dostali na místo - naště bez uvíznutí. První z našich tří družstev sly soutěžit ženy. Vznikly menší problémy. Z mašiny se začal valit podezřelý dým, ale nakonec nás nenechala ve štychu. S trochou štěstí a také šikovností holek se ženské družstvo nad 30 let umístilo na 3. místě. A tak získal hasičský sbor ze Šalmanovic keramický pohár ze 110.výročí založení sboru v Zalinách. Muži bez omezení se umístili na 14.místě a muži nad 35 let skončili na 8.místě.

I přes nepřízeň počasí se soutěž nakonec vydařila a my jeli spokojeně domů. V Šalmanovické hospůdce se dobré výsledky náležitě oslavily. Už teď se všichni těšíme na další hasičské soutěže.

Lucie Králová

Hasičská soutěž Zaliny - první ohlédnutí

17.05.2010
V sobotu 15.května se naše tři soutěžní družstva zúčastnila obvodové soutěže v Zalinách k příležitosti 115. výročí založení zdejšího sboru. I přes nepřízeň počasí, studeného větru a podmáčené tratě, se hasičům ze Šalmanovic podařilo opět přivézt pohár. Významnou roli hrálo ženské družstvo, které získalo ocenění za třetí místo v útoku.

Soutěžní časy dalších dvou našich družstev mužů ve vysoké konkurenci 19 a 8 družstev, se dokázaly v tabulce velmi dobře poprat.

Můžete shlédnout první části fotografii a videa ze soutěže.

Fotogalerie I.

Fotogalerie II.

David ZEMEN

Hasičská soutěž Zaliny

10.05.2010
Sbor dobrovolných hasičů Šalmanovice si Vás dovoluje pozvat dne 15.května 2010 na obvodovou soutěž v Zalinách u Českých Budějovic k příležitosti 115.výročí založení zdejšího sboru. Přijďte nás podpořit k Pazdernickému rybníku. Šalmanovice opět vyráží se svými třemi družstvy.

www.zaliny.cz

David ZEMEN

Schůze hasičů

09.03.2010

Dne 12.března 2010 od 19 hodin se v místním hostinci koná schůze Sboru dobrovolných hasičů Šalmanovice za přítomnosti starosty obce pana Ing.Oldřicha Šírka.

Petr Král

Výroční členská chůze 28.11.2009

16.01.2010

Dne 28.listopadu 2009 se konala výroční členská schůze SDH Šalmanovice. Po slavnostním zahájení schůze se slova ujal velitel sboru Jan Bohdal a stručně zhodnotil činnost sboru za uplynulý rok. Poté pan Jaroslav Fučík všechny přítomné seznámil s finanční situací a stavem peněz v hasičské pokladně.

Dalším bodem programu byly volby do výboru. Navržení členové byli všemi jednoznačně zvoleni.

Členové nového výboru SDH Šalmanovice:

Starosta: Petr Král

Místostarosta: Bc. Ladislav Koranda

Velitel SDH: Jan Bohdal

Jednatel: Roman Čutka

Hospodář: Jaroslav Fučík

Zapisovatel: Bc. Ladislav Koranda

Revizoři: Vladimír Dušek, Jan Čutka, Jan Smetana

MTR: Petr Smetana

Členové výboru: Josef Vach, Martina Korandová, Jaroslav Tetour, Josef Čutka

Po volbách následovala diskuze. Diskutovalo se především o opravě nově zakoupených hasičských automobilů zn. Avie a Mitsubishi. Kapacita těchto dvou vozidel by měla být dostačující k dopravě, jak na soutěže, tak i  k případným požárům.

Po projednání všech bodů výroční schůze přítomní shlédli video projekci z hasičských soutěží, kterých se zúčastnila všechna tři soutěžní družstva SDH Šalmanovice. Projekci připravil Petr Komberec a všemi přítomnými byl odměněn velkých potleskem.

Po zhlédnutí následovalo pohoštění a volná zábava.

Fotogalerie

Martina Korandová

Výroční členská schůze 28.11.2009

02.11.2009

Sbor dobrovolných hasičů Šalmanovice srdečně zve všechny své členy na Výroční členskou schůzi, která se koná dne 28.11.2009 od 19 hodin v přísálí hostince v Šalmanovicích.

Programem schůze bude zhodnocení činnosti sboru za uplynulý rok, plán akcí na rok příští a promítnutí fotografií a video dokumentace z hasičských soutěží.

Na závěr schůze je připraveno malé občerstvení a pivo zdarma.

Martina Korandová

Hasičská soutěž Jílovice 22.08.2009 - O pohár starosty obce

22.08.2009 proběhla v Jílovicích za podpory zdejšího dobrovolného sdružení hasičů a obecního úřadu hasičská soutěž "O pohár starosty obce".

Všechna naše družstva dobrovolných hasičů ze Šalmanovic se zúčastnila a umístila se.

Muži - 11. místo

Muži - 8. místo

Ženy - 3. místo s pohárem

Fotogalerie ZDE a ZDE

Hasičská soutěž Vrcov 11.07.2009

12.07.2009
Tento den se konala hasičská soutěž ve Vrcově. Opět jsme získali pohár a to zásluhou žen, které nás reprezentovalo vedle mužstev mladíků a staříků. Ženy si vybojovaly první místo, mladíkům jen těsně uteklo třetí místo a staříci získali tekutého GINa v láhvi. Blahopřejeme.

Mrkněte na fotogalerii !

Od Masopustu k jednomu z nejvyšších vyznamenání - Za záchranu života

05.07.2009
Při každoroční tradiční Masopustní koledě došlo v roce 2008 v Šalmanovicích k havárii rogala, jehož pilot zachytil dráty elektrického vedení a zřítil se doprostřed návsi. Zraněnému pilotovi poskytli první pomoc členové místního hasičského sboru, kteří v tu chvíli byli součástí masopustního průvodu, a předali ho ve stabilizovaném stavu posádce letecké záchranné služby.

Za tento čin byli navrženi naším sborem , Krajským sdružením hasičů a ředitelem rychlé záchranné služby k vyznamenání za záchranu života, členové místního hasičského sboru v Šalmanovicích, Martina Korandová, Bc Ivana Kamišová a Bc Ladislav Koranda. Návrh potvrdil starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Ing. Karel Richter.

Dne 21. května 2009 do Centra hasičského hnutí, které sídlí v Přibyslavském zámku, přijeli ti nejlepší z nejlepších z celé naší republiky, aby zde byla oceněna jejich celoživotní práce pro dobrovolnou požární ochranu. Celkem tu bylo předáno 23 medailí „ zasloužilý hasič „ a 4 medaile „za záchranu života“. Vyznamenání, medaile a věcné dary předali oceněným starosta SH ČMS Ing. Karel Richter, náměstek SH ČMS Josef Netík a starosta Krajského sdružení pro Jihočeský kraj Václav Žižka.

Měl jsem tu čest se s našimi vyznamenanými, velitelem našeho sboru Janem Bohdalem a starostou Václavem Žižkou, zúčastnit jako doprovod. Při předávání vyznamenání, zde na republikovém fóru, zaznělo jméno našeho sboru a jména našich členů, z čehož jsem měl nesmírnou radost.

V rámci uvedeného slavnostního aktu jsme si prohlédli hasičské muzeum a měli jsme připravené i výborné občerstvení. Vše bylo organizačně velmi dobře zajištěno.
Na závěr bych chtěl všem třem vyznamenaným ještě jednou poděkovat za jejich práci pro sbor a „hasiččinu“ i za jejich profesionální zásah při pomoci bližnímu, tak jak je to obsaženo v našem hasičském heslu.

I na malé vesnici jsou mezi námi nenápadní hrdinové.

Za SDH Šalmanovice  
Josef Vach

fotogalerie z Masopustu ZDE

Ze souteže s pohárem

05.07.2009

Dne 23. 5.2009 se tři šalmanovická hasičská družstva zúčastnila Obvodové soutěže v Ohrazení. Před soutěží se pilně trénovalo, padly na to dva víkendy, především bylo nutné naučit se zacházet s nově zakoupenými savicemi. Nové savice si vynutily i výměnu sacího hrdla na hasičské (stříkačce?) mašině.

Samotná soutěž se konala na louce vedle betonárky u Ohrazení. Muži do 35 let a ženy do 30 let běželi kromě hasičského útoku také štafetu 4x100 metrů. Soutěž v útoku probíhala pouze na jednu základnu, čímž se celá soutěž neúměrně protáhla. Plánovaný závěr, který měl být cca v 16 hodin se o tři hodiny posunul, takže řada družstev předčasně odjela. Bylo to zřejmě zapříčiněno nedostatkem rozhodčích, které si organizátoři v dostatečném počtu nezajistili.

Další komplikací byla porucha signalizace na terčích, ke které došlo při soutěži žen nad 30 let, takže všechna družstva musela útok opakovat. I přes tyto komplikace si Šalmanovičtí hasiči odvezli domů dva poháry. Muži nad 35 let byli druzí ze šesti zúčastněných ve své kategorii a druhé místo obsadilo i družstvo žen nad 30 let. Družstvo mužů do 35 let skončilo v nejnabitější kategorii na jedenáctém místě ze sedmnácti soutěžících. Po skončení soutěže se všechna tři družstva přesunula autobusem do Šalmanovické hospody, kde byla soutěž slavnostně zhodnocena a zakončena, a dosažený úspěch byl náležitě oslaven.

Kronikář Bc. Ladislav Koranda

fotogalerie ZDE

Hasičská soutež Vrcov

22.06.2009
Sbor dobrovolných hasičů Šalmanovice podal přihlášku na soutěžní klání v obci Vrcov u Borovan. Soutěž se koná 11. července 2009. Přiďte nám fandit!

Zasloužilý Hasič

21.06.2009
Významného ocenění se dočkali naši 3 členové sboru dobrovolných hasičů Šalmanovice. V reprezentačním sále přibyslavského zámku se ve dnech 21. a 22. května 2009 odehrávalo již tradiční slavnostní udělování titulu Zasloužilý hasič, který je pro dobrovolné hasiče nejvyšším oceněním jejich celoživotní práce při naplňování poslání záchrany života, zdraví a majetku svých bližních.

K padesátce hasičských veteránů přibyli také ocenění medailí Za záchranu života. Byli jimi Ivana K., Ladislav K., Martina K..

Tituly a medaile předával starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Ing. Karel Richter.

Prapor sboru

21.06.2009
Nadace pro podporu Hasičského hnutí Přibyslav - dotace na zhotovení hasičského praporu pro SDH Šalmanovice. Hodnota dotace Kč 10.000,- podíl obce Kč 20.000,-.

Prapor je ve fázi výroby. Svěcení praporu se dle rozhodnutí členů bude konat v roce 2010.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek