Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

  1. ANO - výborné 4092
  2. ANO 2957
  3. NEVÍM 2971
  4. NE 2708
  5. NE - strašné 2833


Kalendář akcí

Pytlácký flám

2.7.2024

13.července 2024

Pytlácký flám a večerní mejdan

Kontakt

WWW adresa:

www.salmanovice.cz

E-mail:

info@salmanovice.cz

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecký spolek
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

ReklamaMasopust 2024

Tak to byl náš masopust…

První letošní akcí pořádanou šalmanovickými hasiči byl tradiční masopust, který připadl na 17. února. Od časných ranních hodin se koledníci, muzikanti a masky scházeli v místní šenkovně, kde se doladily poslední detaily nadcházejícího náročného dne, a vyrazilo se na cestu. Po tichém kolečku u pomníku padlých se přejelo na Kojan, poté do Požerova a Nepomuku, ze kterého již chodíme dolů do Šalmanovic pěkně po svých. Mladá generace koledníků v čele se stále se usmívající masopustkou Terezkou vytáčela na Červenou růžičku kolečka jedno za druhým. Místní kapela Obecní psi vyhrávala písničky dle přání hospodářů a hospodyněk, a tak se od chalupy k chalupě tančilo a zpívalo. Všude nás vítali s výtečným pohoštěním a dobrým pitím, tak jak to o masopustu chodívá.

Jen to počasí nám letos moc nepřálo. Ze zamračeného nebe od rána vytrvale pršelo, což vadilo hlavně koledníkům. Červenomodrobílé šerpy se zcela rozmáčely, slily dohromady a nakonec roztrhaly na cáry. Muzikanti se zase balili do pláštěnek, aby před deštěm ochránili své inštrumenty.  Nebylo to vůbec nic příjemného, ale v poledne se počasí umoudřilo, z nebe vysvitlo všemi tolik očekávané sluníčko a všichni rázem ranní trable hodili za hlavu.

O skvělou zábavu se postarala početná skupina masek, která masopustní veselení úžasně zpestřila. Zaprvé parta kůrovců, která nic dřevěného, co po chalupách našla, nenechala ležet ladem a okousala, až padaly piliny. Asanace a postřik nezabíral a veškeré hubení bylo marné. Zadruhé tři krásné jílovické čarodějnice, které svými vyrobenými lektvary dokázaly možné i nemožné. Za třetí dvě petříkovské kravičky, na které si celý den brousili nože dva statní řezníci, kteří se však po celý den zdržovali na konci průvodu, a tak se kravičky pod kudlu nedostaly.  Za čtvrté z daleké Jilemnice překročil kopečky hor a na šalmanovický masopust zavítal Krakonoš. V proutěné nůši měl schované nejen počasí a koření, ale i jiné tajuplnosti, které před hospodářem a hospodyňkou vytahoval jak z rukávu, vlastně z nůše. Za páté jako vítr, ale hlavně nenápadně vždy přiběhl vrchní a se slovy: „Přejete si platit… polívčička byla???“ hospodáře zkasíroval a už o něm nikdo nevěděl. Prchal dál, protože byl přece „falešnej.“ I letos nás doprovázely také děti, které měly masky tematicky sladěné z Harryho Pottera. Poslední partou byli dělostřelci, kteří měli vždy pečlivě nabito, a ránou jako z děla doladili masopustní veselení.

Večer pokračoval na místním sále masopustní veselicí, kde vyhrávala oblíbená třeboňská kapela Regent. Koledníci po krátkém odpočinku se vrhli na kolečka a všechny vyzvali do věnečku.  Parketem se proháněli stále pilní kůrovci, které se po celý den nepodařilo zneškodnit, ale už nic nehlodali, už jen zvesela tančili. Neúnavný vrchní již nikoho nekasíroval, vyměnil kasírtašku za housle a od stolu ke stolu vyhrával na housle, jak jinak než falešně. Tak to byl náš masopust roku 2024.

Šalmanovičtí hasiči děkují všem za štědrou koledu, bohaté občerstvení a milé přijetí ve svých příbytcích. Koledě, muzikantům, maskám a všem, kteří přidali ruku k dílu, za zdárný průběh masopustní koledy. Tak nashledanou zase za rok při šalmanovickém masopustu.

Martina Korandová

Masopust 2019

Tradici masopustu stále držíme…

Přelom února a března 2019 ovládlo masopustní veselí i obce na Jílovicku. Průvod ve složení koledníci, muzikanti a maškary nebo muzikanti a maškary obcházejí jednotlivá stavení ve svých obcích a obveselují své spoluobčany. Poděkováním je milé přijetí, štědrá koleda a hojná pohostinnost. U nás v Šalmanovicích se letos konalo 9. března.

            Celodenní masopustní maraton odstartoval v 8. hodin od místní hospůdky. Koledníci nejprve udělali tiché kolečko před pomníkem padlých a poté se průvod hasičskými auty přesunul do vzdálenějších obcí Nepomuku a Jiterní Vsi. Hlavy koledníků letos zdobily zbrusu nové klobouky. Nemalé starosti jim však tropil silný vítr, který průvod nemile doprovázel. Koledníci tak sváděli náročný boj udržet již tak těžké klobouky na svém místě. Šestičlenná kapela „Co vesnice dala“ vyhrávala valčíkovou Růžičku a mnoho oblíbených písniček na přání hospodářů a hospodyněk.  O tu pravou masopustní atmosféru se samozřejmě postaraly masky. A že jich letos bylo! Kominíci zrevidovali komíny a všem na vesnici doporučili koupi nových kotlů. Z brazilského Rio de Janeira přilétly lehce oděné tanečnice, které v rytmu samby zatančily, a lechtivě zvolenými doplňky občany rozesmály. Dva šarmantní muzikanti s flašinetem zase zpívali a vyhrávali písničky různých žánrů. Kadeřnice s kosmetičkou učesaly a nalíčily na večerní tancovačku. Kněz vysvětil všechny příbytky a hlavně celý masopustní den dokumentoval. Již několik let se na masopustním veselí podílejí také děti.  Partička doktorů a sestřiček všechny uzdravila, chovatelky stihly vykrmit hladového čuníka, manikérky zase lakovaly ženám nehty na večerní tancovačku. Nejmladší účastnicí byla malá indiánka, která v dětském kolektivu srandovně pobíhala sem a tam. Účelem každoročního masopustu je pobavit a rozveselit své spoluobčany, a to si myslím, že v letošním složení celého masopustního průvodu bylo na 100% splněno.

Po obchůzce vesnic se koleda přesunula do místního sálu, kde nastávající večer pokračoval masopustní veselicí s oblíbenou kapelou Regent. Koledníci na tanečním parketu vytočili několik koleček, Červenou růžičku uložili k ročnímu spánku a následně vyzvali všechny hosty do věnečku. A pak se už jen tancovalo a zpívalo až do pozdních nočních hodin.

Sbor dobrovolných hasičů Šalmanovice, pod jehož záštitou masopust probíhá, děkuje občanům za štědrou koledu, milé přijetí a bohaté pohoštění.  Všem účastníkům masopustního průvodu za vytrvalost a odvahu zdolat velmi náročný celodenní maraton. Věřte nebo nevěřte, v mobilní aplikaci jedna z kolednic naměřila bez několika metrů neuvěřitelných dvacet kilometrů.

Martina Korandová

Masopust 2018

Šalmanovické masopustní veselení aneb jak probíhá invaze masek       

            Na masopustní veselení se těší celý rok snad každý, ať jsou to děti nebo dospělí, všichni mají rádi ten každoroční vzruch právě v tento den. Masopust tentokrát vyšel na 17. února 2018. Venku mrzlo, až praštilo, foukalo a poletoval sníh, ale to nebylo pro nikoho žádnou překážkou. A ač v ten den v ranních brzkých hodinách právě hráli hokej Češi proti Kanadě, tak i přesto už po šesté hodině se začaly scházet první skupinky masopustních nadšenců. V půl osmé byla atmosféra v místní hospůdce v plném proudu. Sešli se všichni, koledníci, masopust, masky a samozřejmě naši skvělí muzikanti ze skupiny A je to.

            Na sále místního hostince se začaly linout první tóny podobající se písničce Červená růžičko, proč se nerozvíjíš?. Kapela se rozehrála, naladila nástroje a začalo se. Koleda si vyzkoušela několik koleček a odebrala se k pomníku na náves, kde udělala tiché kolečko na počest padlým vojákům z války. Pak už to jelo. Ze Šalmanovic, přes Nepomuk, do Požerova, zpět do Nepomuku a zase do Šalmanovic. Letos jakoby se roztrhl pytel s maskami. To byla okupace. Radost pohledět.

            Nápaditost a hravost s jakou si každý masku připravil, zaujala nejednoho hospodáře a hospodyňku. Velký úspěch slavila Restaurace Čapí hnízdo. Nejen, že podávali vynikající cmundy a dělali skvělé pikadory, ale představte si, že v nabídce měli i „frí“ wi-fi. A aby na ně nepřišly úřady, tak samozřejmě ke každému nákupu přiložili účtenku z „éété“ pokladny. Konkurence je veliká a tak s dalším jídlem přijela i společnost z Hluboké u Borovan s názvem Vepřové hlavy s. r. o., každý si mohl zkusit píchnout čuníka a přiblížit se tak trochu k vesnické zabijačce. No a kde jsou jitrnice, tam nesmí chybět naše hlava státu. Prezident Miloš Zeman se z Vysočiny na chvíli odebral do té naší vesničky, za doprovodu svého tiskového mluvčí Jiřího Ovčáčka a také mu po ruce byla jeho ochranka. Z Jílovic k nám zase dorazil režisér Troška s doktorem Kájou, s postelí i babkou z filmové komedie Zima, sníh, Šalmanovice. O masopustním veselení se dozvěděly i dvě sympatické vietnamky. S nepřeberným množstvím oděvu se vydaly nabídnout své zboží. Kravaty, čepice, kabelky, trika, halenky, no co vám budu povídat, mohli jste si koupit nejnovější trendy módní kousky za příjemnou cenu. Ve výprodejích pak nabízeli hebké „ošuky“, svůdné „prsky“ anebo teploučká „pidžama“. Ale za masky nechodili pouze dospělí, převlékly se také děti. Teda to vám byla podívaná. Ženich s nevěstou prodávali nádherně namalované obrázky, měli jsme tady i pohádkové vodníky, Amorka se šípem lásky anebo ovoce a zeleninu se svými bio produkty. Takže jste tady mohli klidně potkat jahůdku, citrón anebo lusk.

            U každého stavení udělala masopustní koleda kolečko a pozvala tak hospodáře i hospodyňky na večerní zábavu. Tancovalo se a pilo, zpívalo a bavilo. Radost pohledět. Aspoň ta naše vesnička zase po čase ožila. Večer na sále se v kolečkách pokračovalo. A pak se zvalo do věnečku. K tanci a poslechu večer hrála kapela Regent.            

            A co dodat na závěr? Den i noc jsme si všichni skvěle užili. Všem zúčastněným patří velký dík, ať už to jsou kuchaři, topič, řidiči, muzikanti, masky, masopustní koleda s masopustem a rybníkářem, hospodská, hospodáři a hospodyňky, všichni návštěvníci na masopustní veselici a SDH Šalmanovice. 

                                                                                                                                  Lucka Králová

Masopust 2017

Masopustní průvod aneb obžerství jednoho sobotního dne 4.3.2017

            Masopustní veselí se díky dobrovolným hasičům v obcích Jílovicka udržuje již pěknou řádku let. Tak je tomu rok co rok i u nás v Šalmanovicích, Nepomuku a Požerově. Letošní masopustní koleda připadla na 4. března. Ráno se všichni účastníci koledy sešli v místní hospůdce, kde se doladily poslední detaily, a společně se vyrazilo na velmi náročnou masopustní túru.

            Právo koledovat udělil „starosta obce“ Láďa Koranda, následovalo tiché kolečko u pomníku padlých z první světové války, a poté se Masopust s koledníky, muzikanty a maskami nasoukal do hasičských aut a přesunul se k nejvzdálenějším stavením do Požerova a Nepomuku. Okolo desáté hodiny se konečně slibované sluníčko prodralo mlhavým oparem a všem dodalo správný masopustní elán. V každém navštíveném stavení na masopustní průvod čekalo bohaté občerstvení a nechyběla ani štamprdlička dobrého moku. Masky se postaraly o pobavení a rozveselení hospodářů, hospodyněk, prostě všech, kteří se v daném stavení zrovna nacházeli. Daně nemilosrdně vybírali Ferenc a Lorenc. Středověcí malíři na památku zvěčnili a každému věnovali portrét malovaný uhlem. Zloději Enerdži s.r.o. odhalili ve staveních černý odběr elektřiny. Motýl Emanuel a maková panenka rozdávali radost těm nejmenším. Vše důkladně dokumentoval masopustní fotograf s fotopuškou a s retro typy fotoaparátů. Masopustní průvod i letos obohatily místní děti. Vlastně samé holky. Na kole štěstí si u Bédi Trávníčka a jeho asistentky mohli lidé vytočit slevu na nákup anebo ho mít celý zadarmo. Selka s kravičkou zase prodávaly bio výrobky ze své rodinné farmy. V plechové konvičce s sebou vláčely bio mléko a do košíčku z proutí se jim vešlo bio maso, bio sýr, bio jogurt a další nejzdravější z nejzdravějších potravin. Dětský masopustní kolektiv ještě zpestřila Pipy punčochatá, lištička s tygříkem a ovečka Shaun.

            Červenou růžičku a písničky na přání hospodářům a hospodyňkám celý den vyhrávala sedmičlenná kapela složená z místních a přespolních muzikantů.  Od rána do večera se nenašla jediná písnička, kterou by ve svém repertoáru páni muzikanti nenašli.

Čas ubíhal snad rychleji než v jakýkoliv jiný den, a tak masopustní průvod zavítal do několika posledních stavení už za úplné tmy. I přesto zde byl s úsměvem přivítán, obdarován štědrou koledou a pohoštěn.

            Po náročném masopustním maratonu se všichni sešli v „obchodě“, kde na ně čekala teplá polévka od místního kuchaře Pavla. Po večeři si koledníci trošičku „odfrkli“ a začalo se s přípravou na věneček. Ozdobeni novými šerpami a s úsměvem ve tváři se vrhli na poslední náročnou hodinku masopustního dne. Tou dobou již na sále probíhala masopustní veselice v plném proudu. Třeboňská kapela Regent vyhrávala Červenou růžičku, koledníci na parketu vytočili řadu koleček a poté všechny vyzvali k tanci a do věnečku.

            Sbor dobrovolných hasičů Šalmanovice děkuje spoluobčanům, kteří masopustní průvod u svých příbytků přivítali, štědře obdarovali a bohatě pohostili. Zvláštní poděkování patří místním děvčatům, která se do průvodu zapojila a posílila tak letošní slabší účast masek, a všem, kteří se na udržení masopustní tradice letos jakkoliv podíleli. 

Martina Korandová  

Masopust 2016

únor 2016

Masopustní veselice

Třináctá únorová sobota patřila masopustu v Šalmanovicích, Nepomuku a Jiterní Vsi. Po sedmé hodině ranní se šalmanovická hospůdka naplnila koledníky, maskami a osmi muzikanty. Po přečtení práva koledovat a tichém kolečku před pomníkem padlých se všichni účastníci masopustního průvodu nasoukali do hasičských aut a vyrazili na náročnou celodenní túru. První zastávkou byl statek Kojan, kde si většina z nás oprášila němčinu, protože místní hospodář je Rakušan. Poté následoval přejezd do Jiterní Vsi a Nepomuku, odkud již všichni cupitali po svých. V každém navštíveném stavení koledníci udělali kolečko a zatančili si s hospodářem, hospodyňkou, jejich příbuznými a známými, kteří si každoročně nenechají ujít tu příležitost shlédnout pravé masopustní veselí na vsi. Muzikanti vždy přidali alespoň jednu písničku navíc. A masky? Ty patřičně každého dle svého gusta obveselily. Odměnou pro všechny účastníky masopustu byla štědrá koleda a bohaté občerstvení. Dvanácti hodinové masopustní turné neskončilo u poslední chalupy, ale po teplé polévce a kratičkém odpočinku následovala tancovačka v místním sále. Koledníci ji zahájili několika kolečky a všechny přítomné vyzvali do věnečku a na taneční parket. K tanci a poslechu až do ranních hodin vyhrávala třeboňská kapela Regent.

Sbor dobrovolných hasičů v Šalmanovicích tímto děkuje všem spoluobčanům, kteří masopustní průvod u svých dveří přivítali, štědře obdarovali a bohatě pohostili. Všem, kteří se průvodu zúčastnili nebo s organizací masopustu jakkoliv pomohli. Velké poděkování také posílám kamarádům do Jílovic a Hluboké, kteří každoročně posílí naši řadu masek. Tak na společnou shledanou zase za rok u nás v Šalmanovicích, Nepomuku a Jiterní Vsi.

Martina Korandová      

Masopust 2015

Unor 2015

Šalmanovický masopust aneb „Červená růžičko, proč se nerozvíjíš…?“

Chladný vítr nám rozhoupal nazdobené klobouky, když jsme se ráno 21. února seřadili s celou masopustní koledou před místním hostincem v Šalmanovicích. Masopust poprosil o udělení práva koledovat, které s náležitým důrazem přečetl místostarosta obce Ladislav Koranda. K uctění památky padlých v I. světové válce koledníci udělali před pomníkem tiché kolečko. Mezitím se to na návsi začalo hemžit různými maskami. 

Vůbec poprvé jsme zavítali na samotu na „KOJAN“, kde na nás natěšeně čekal první hospodář Horst Maas se svou ženou Ingrid. A nejen oni nás přívětivě přivítali. I jejich překrásný kůň na všechny zvídavě zíral a pobíhal ze strany na stranu, zdálo se jako by chtěl tančit do prvních tónů, které se linuly kolem stavení. O hudbu se tentokrát a také poprvé za poslední léta skvěle a vesele postarali místní muzikanti a to ve složení: Jaroslav Fučík, Štěpán Král st., Pavel Pekař, Josef Mejdrech, František Junek a Lukáš Tuscher, kterého během dne vystřídala ve hraní na harmoniku Dita Čábelová. Všichni hráli s vervou a totálním nasazením po celý den.

A pak už vše pokračovalo ve starých zajetých kolejích, i když s mírným zpožděním. Kolečka od masopustní koledy pro hospodáře a hospodyňky z poctivého příbytku doprovázela písnička „Červená růžičko, proč se nerozvíjíš…?“, ať už to bylo v Jiterní Vsi, Nepomuku nebo v Šalmanovicích. Písnička zazněla tolikrát, že růžička už musela být rozkvetlá nejméně stokrát a Pepíček i přes dívčiny slzy raději stále nikam nešel. Ještě, že u toho všeho byli přítomni Mach a Šebestová se svým kouzelným sluchátkem, které jim splnilo každé přání. A aby Šebestová zachránila situaci, řekla do kouzelného sluchátka: „prosím Vás, my bychom potřebovali pro dnešní celý den krásné slunné počasí, štěstí, hojnost v jídle a pití, aby byli všichni krásní a plní elánu, aby nikde nic neshořelo a všem dobře bylo.“ A jak přání zaznělo, tak se i stalo. Ke štěstí nám pomohli malí kominíčci, na které se stačilo podívat, a byl spokojený snad každý, a kdyby přece jen ne, tak jako patent na štěstí dávali knoflíky z keramiky. Jídla a pití bylo také dost. U každého stavení nám připravili koblihy, řízečky, polévku, chlebíčky, jednohubky, koláče a buchty, byla to pastva pro oči. Zálusk na dobrůtky měl sice obrovitánský medvěd, ale medvědář ho držel zkrátka a pro jistotu mu dal na krk ceduli s nápisem NEKRMIT. S pitím také problém nebyl. Kouzelné sluchátko přivolalo totiž dva Mexičany s obrovitánskými sombrery, kteří rozlévali svůj národní nápoj a to nápoj z kaktusů. To byla party. Však si vzpomeňte, kdo se nechal zlákat na žhavý bodyshot. Don Pablo a Don Pako opravdu bodovali. Zachránit nás přijeli také jílovičtí hasiči. Hasili nejen požáry, ale také žízeň. A abychom oplývali krásou, mládím a sexuálním apetitem byli povoláni ŠMEJDI s. r. o.. Jeden lidi „ukecal“, druhý „vošidil“ a třetí „obral“, ale v závěru se všichni zasmáli. Také nás přiletěl navštívit ptáček z Hluboké u Borovan pod dohledem zkušeného ornitologa. A aby všechna práce nezbyla pouze na hospodáře s hospodyňkou, navštívil je hodinový manžel VRTÁK ROBERT DUO VŠECHNO ZMÁKNE. Pro potěšení kouzelné sluchátko přičarovalo ještě malou lvici Štěpánku, včelku Markétku a králíčka, který chroupal mrkvičku.

Sestava byla prostě ideální. Co dodat. Ve večerních hodinách se masopustní koleda s několika maskami dostala k poslednímu stavení v Šalmanovicích. To bylo radosti, že to všichni společně zvládli. Na závěr dne a na úvod večera připravili šikovní kuchaři výtečnou polévku pro koledníky a samozřejmě také masky na posilněnou.

Když masopustní koleda vstupovala na sál místního hostince, zase je vítaly ty známé tóny valčíku, raz, dva, tři, raz dva tři, „Červená růžičko, proč se nerozvíjíš…?“ To už bylo za doprovodu známé kapely Regent a zase se dělala kolečka. Pak Masopust pozval všechny hosty do věnečku. A tančilo se a zpívalo, pilo a veselilo, jedno přes druhé. Ale to už v téhle pozdní hodině kouzelné sluchátko Macha a Šebestové oddechovalo spokojeně ve své peřině.

Lucka Králová

Masopustní koleda 2014

26.08.2014

Masopustní koleda

Každoroční masopustní veselí v Šalmanovicích odstartovalo letos až 8. března 2014. Na startovní čáře před místní hospodou bylo koledníkům starostou obce uděleno právo koledovat. Následovalo tiché kolečko u pomníku padlých a poté se již masopustní koleda mohla vydat na dlouhou štreku do Jiterní Vsi, Nepomuku a následně zpět do Šalmanovic. Koledníky a muzikanty doprovázela řada masek posílena o kamarády z Jílovic a Hluboké.

V každém navštíveném stavení byla koleda mile přivítána, štědře obdarována a pohoštěna. Na stolech nechyběly tradiční masopustní koblihy, chlebíčky, jednohubky, zákusky, uzené, zabijačkové pochoutky a jiné a jiné dobroty. Samozřejmě, že nechyběla ani štamprdlička dobrého moku. Hojnost jídla a pití, ta prostě k masopustu neodmyslitelně patří. A masky? Ty se náležitě postaraly o rozveselení a pobavení hospodářů, hospodyněk i ostatních příbuzných a známých.

            Po tříleté odmlce doprovázela masopustní průvod i pojízdná kuchyň – maringotka, tažena traktorem Zetorem 25. Kuchtík a kuchtičky se ve své nóbl kuchyni museli pěkně otáčet. Vždyť vůně bramboráku, pikadorů a topinek se linula široko daleko. Poptávka po jejich dobrotách byla tak veliká, že číšníci běhali a roznášeli, zač jim síly stačily.

Ke zdárnému průběhu masopustu a k dobré náladě přispělo jistě i teplé počasí a sluníčko, které bylo koledě celý den v patách, i když cílovou rovinkou procházela už za úplné tmy. Avšak i u posledních chalup byla očekávána, vřele přijata a pohoštěna. Někde se hold musí začít a někde skončit, to je úděl i masopustu.

V cíli na koledníky a masky - vytrvalce čekala výborná polévka. Po kratičkém odpočinku se všichni vrhli do místního sálu. Na tanečním parketu koledníci vytočili několik koleček a vyzvali přítomné hosty do věnečku. A masopustní veselice s kapelou Regent pokračovala až do pozdních nočních hodin.  

Martina Korandová

Masopust 2013

11.03.2013

Masopustní koleda

Tradiční šalmanovický masopust odstartoval v sobotu 16. února v osm hodin od místní hospody. Po úvodním tichém kolečku u pomníku padlých byli koledníci a masky převezeni do nejvzdálenějších stavení v Jiterní Vsi a Nepomuku. Zhruba kolem poledního se průvod přesunul i do Šalmanovic. V každém příbytku byla koleda štědře odměněna a bohatě pohoštěna dobrým jídlem a pitím. Červenou růžičku a písničky na přání hospodářů a hospodyněk vyhrávala třeboňská kapela Regent.

Koledníky po celý den doprovázela řada masek. Jejich nápaditý výběr byl inspirován děním okolo nás -  například metanolovou aférou, prezidentskou kampaní a udělovanými falešnými diplomy z plzeňské univerzity. Maškarní tým doplnili ještě indiáni, zástupci výherní loterie, zubaři, jeptišky a vědmy. Do masopustního víru se zapojily i děti, coby selky z rodu Králů a Smetanů, s prodejem domácích koláčků.      

Po dvanáctihodinovém maratonu se masopustní koleda vrátila na místo, odkud ráno vyrážela. Do místní hospody. Dorazila i hrstka těch nejvytrvalejších masek. Po krátkém odpočinku se koledníci vrhli na sál a po několika kolečkách vyzvali všechny přítomné do věnečku. Taneční parket se rázem zaplnil a nastala ta pravá masopustní veselice.

                                                                                                           Martina Korandová     

Masopust 2012

04.04.2012

Masopust v Šalmanovicích

Poslední únorovou sobotu se konal masopust v Šalmanovicích. Po udělení práva koledovat a tichém kolečku u pomníku padlých se vydal masopustní průvod na cestu. Nejprve do Jiterní Vsi a Nepomuku, kam byli muzikanti, koledníci i masky odvezeni auty. Okolo poledne se průvod, již po svých, přesunul do Šalmanovic. Koledu doprovázela pestrá škála masek: výběrčí daní, kati, hospodyně, žebráci, exekutoři, krejčí, deratizéři, sněhuláci a zámecké páže. Do letošního masopustního průvodu se v krásných kostýmech přidaly i místní děti; Anetka Králová – kuře, Barunka Králová – zámecká paní, Šárka Bohdalová – pirátka a Lucka Smetanová – myslivec.

K dobré náladě přispělo i krásné slunečné počasí, pro tuto dobu neobvyklé, které doprovázelo koledníky a maškary po celý den. Do tance a do kroku vyhrávala třeboňská kapela Regent. Večer se v místním sále konala masopustní veselice, kde koledníci ukončili masopustní průvod několika kolečky pro hosty. Poté už se jen pilo a tancovalo do časných ranních hodin.

Poděkování patří všem hospodářům a hospodyním, kteří masopustní koledu u domu přivítali, štědře pohostili a finančním příspěvkem obdarovali. Velký dík patří i všem zúčastněným, kteří se na tak náročnou cestu v tento den vydali.

                                                                                                                       Martina Korandová


Fotogalerie

Masopust 2011

23.03.2011

Kobliha či uzené

Mezi posledními masopusty, které se na Jílovicku konají, byl ten náš šalmanovský. Letos připadl až na 12. března. Právo k vykonání masopustní koledy uděloval nový starosta obce Štěpán Král. Ten po podzimních volbách vystřídal Jaroslava Fučíka. Masopustní koleda měla i správný počet koledníků- dvanáct. Na každém klobouku koledníků zářilo 365 nových růžiček. Za krásného skoro jarního dne se rozezněla Červená růžička v Požerově a Nepomuku. Okolo poledního se průvod přesunul do Šalmanovic. Do skoku koledníkům hrála po celý den třeboňská kapela Regent.  No a jaký by to byl masopust, kdyby nebylo masek? Ten správný šmrnc masopustu daly cikánky, popeláři, šmoulové, mažoretky, ženich nevěstou a farářem, zástupci plzeňské univerzity. Již tradičně průvod doprovázel pojízdný bufet s masopustním bramborákem, pikadorem a topinkou. Za povedené kolečko a obveselení hospodáře či hospodyňky byl průvod štědře odměněn. Také pohoštění bylo opravdu bohaté a pestré - koblihy, chlebíčky, řezy, kremrole, uzené, sekaná, sulc, tlačenka, masové rolády. Prostě, jak se říká – co hrdlo ráčí. Nejeden hospodář vytáhl ze zásob pravou domácí pálenku, aby se náležitě pochlubil.

Od chalupy k chalupě se postupně den zkracoval a masopustní koleda po sedmé hodině večerní ukončila svůj průvod obcí.

Po krátkém odpočinku následovala pravá šalmanovská masopustní veselice v místním sále.

Koledníci zde roztočili několik koleček a poté vyzvali všechny hosty k tanci. S vypětím posledních sil ty nejvytrvalejší masky dodaly večeru tu správnou masopustní atmosféru.

A nyní až do Velikonoc nastává doba půstu…

Fotogalerie ZDE 

                                                                                                                   Martina Korandová          

Masopust 2010

06.03.2010

Rok se s rokem sešel a Šalmanovicemi se opět rozezněla Červená růžička. V sobotu 20.února 2010 se konala již tradiční masopustní veselice. Po úvodním čtení práv uctili koledníci tichým kolečkem u pomníku památku padlých. Po té se ke koledě přidaly masky a celý průvod se přesunul do Jiterní Vsi a Nepomuku. Jelikož byly letos všude haldy sněhu, nemohla koleda na přesun použít autobus, ale musela se spokojit s převozem v nově zakoupené hasičské Avii, Škodou 1203 a VW Caravelou.

Masopusta s koledníky doprovázela pestrá škála masek, piráti, kominíci, vězňové, školačky, jamajští bobisté, řezníci, erotická "píp šou! a Bufet Ještěrka - kuchařka a dva číšníci, kteří i letos po celý den i večer pekli cmundu a pikadory.

Celodenní veselice se protáhla až do osmé hodiny večerní. Na sále poté koledníci věnovali všem zúčastněným masopustní kolečka a všechny postupně vyzvali na parket do věnečku a na štamprli. Červenou řůžičku od rána do večera hrála a koledu doprovázela třeboňská kapela Regent.

Masopustní veselice se protáhla až do ranních hodin a už teď se všichni těší na tu příští. Tak červená růžičko zase za rok naslyšenou!

Fotogalerie

Martina Korandová

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek