Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

ok Děkujeme za Váš hlas.
  1. ANO - výborné 4092
  2. ANO 2957
  3. NEVÍM 2972
  4. NE 2709
  5. NE - strašné 2833


Kalendář akcí

Pytlácký flám

2.7.2024

13.července 2024

Pytlácký flám a večerní mejdan

Kontakt

WWW adresa:

www.salmanovice.cz

E-mail:

info@salmanovice.cz

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecký spolek
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

ReklamaVýlovy rybníků 2011

13.11.2011

Je podzim. Čas sychravého, mlhavého a větrného počasí, ale čas ideální pro výlovy rybníků. A právě takové počasí panovalo v sobotu 5. listopadu 2011 v Šalmanovicích. V tento den uspořádala rodina Čutků výlov rybníčku. Po jeho vypuštění až na bahno se začalo. Za pomoci svých kamarádů ze vsi a známých bylo vyloveno pěkné množství šupináčů. Samozřejmě nechyběli ani sumci. K velkému údivu všech přítomných byl rybníček domovem i raků. Při pohledu na ně se chlapi rozpovídali. Vyprávěli úsměvné historky, když jako malí kluci raky chytali. Během výlovu nechybělo ani občerstvení. Hostitelky podávaly rybí speciality, cmundu a samozřejmě něco na zahřátí.

Výlovy neodmyslitelně patří k podzimu a předvánočnímu času. Jsou oblíbenou podívanou nejen pro děti, ale i pro dospělé. A tak se jistě sejdeme u dalších výlovů u nás v Šalmanovicích.

                                                                                                           Martina Korandová

Fotogalerie Výlov I. 2011 

Výlovy rybníků 2009

22.11.2009
Výlovy šalmanovických rybníků

Je tu podzim. V tomto deštivém, pochmurném a mrazivém počasí nastává čas výlovů rybníků. Nejinak tomu je i u nás v Šalmanovicích. Místní rybáři se za tímto účelem spojili a říkají si spolek "Radost". V sobotu 7. listopadu 2009 se konal výlov rybníčka pana Ladislava Krále v Nepomuku, který obhospodařují místní rybáři. Po vypuštění rybníčku skoro až na bahno čekal na rybáře bohatý úlovek. Pomocí keserů vylovili přes sto kaprů, dva sumce, jednu štiku a několik línů. U výlovu nechybělo občerstvení v podobě pečených ryb, grilovaného bůčku, piva a kořalky.

Ve stejnou dobu se také lovilo na druhé štaci, a to na rybníčku Štěpána Krále, který se nachází pod statkem Kojan. Tento rybník se nevypouštěl, ale lovil se pomocí rybářské sítě a lodí, tzv. zátahem. Také tady si úlovek pochvalovali.

Závěr obou výlovů se odehrál ve stodole Štěpána Krále ml., kde se večer sešli rybáři u obou rybníků a oslavili bohatý úlovek.

Netrvalo týden a k výlovu se přistrojil další rybník, tentokráte u Václava Mejdrecha. Výlov začal již tradičně o den dříve pijatykou na hrázi. Zde se rybáři i hosté "posiluji" na druhý den, aby zvládli náročný rybolov. Druhý den ráno začal výlov. I tento rybníček byl vypuštěn až na bahno a rybáři také lovili ryby pomocí keserů. I zde vytáhli z vody několik sumců, štik, línů a hlavně kapříky. Po zdárném výlovu proběhlo pasování třech hostů a Vaškova bratra Lukáše do cechu rybářského. Slavnostní řeči se ujal Pavel Pekař a polévání Láďa Tetour. Třemi ranami plácačkou na zadnici byli všichni jmenovani pasovaným rybářem. Po skončení tohoto aktu se podávalo občerstvení - pečené ryby, guláš, točené pivo, grog a kořalka.

K příjemné atmosféře výlovu celé odpoledne až do večerních hodin hráli na harmoniku a housle bratři Tröstlovi. A jelikož se šalmanovické rybníky neloví každý rok, tak za dva roky zase Petrův zdar!!!

Martina Korandová

 

Fotogalerie Výlov I., Výlov II., Výlov III.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek