Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

error V této anketě jste již hlasoval(a).
  1. ANO - výborné 2825
  2. ANO 1907
  3. NEVÍM 1890
  4. NE 1661
  5. NE - strašné 1697


Kalendář akcí

Kontakt

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecký spolek
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

Reklama* * * * * Aktuálně * * * * *

FACEBOOK Obec Šalmanovice http://www.facebook.com/salmanovice

 

Šalmanovický advent 2021

SDH Šalmanovice vás všechny srdečně zve na Rozsvícení vánočního stromku do Šalmanovic na náves k místní hasičárně v neděli 28.11. 2021 od 16 hodin. Můžete se těšit na vystoupení dětí, vánoční koledy, lahodný punč, vánoční cukroví, rozsvícení stromku a pozor také na příjezd pošťáka. Ať si vaše dětičky nezapomenou přinést dopis pro Ježíška. Pojďme společně krásně začít adventní čas. Těšíme se na vás - SDH Šalmanovice

Není Májka jako Májka - netradiční tradice a pokus o rekord

Milí Šalmaňáci, Nepomučáci a Požeráci,

                poslední duben a s ním spojené tradiční stavění májky se nezadržitelně blíží. Avšak kvůli pokračujícím vládním opatřením, zakazujících shromažďování lidí, si letošní vesnickou májku společně nepostavíme. A proto SDH ŠALMANOVICE přichází se zbrusu novou MÁJOVOU VÝZVOU. Ptáte se, v čem spočívá?                                                                                                                                                                          Stačí, abyste si dne 30. 4. 2020 do 18 hodin na zahradě u své chaloupky postavili a dle libosti a barevnosti nazdobili májku z břízy (výška cca 3 – 4 metry). Po 18. hodině v tentýž den dojde Láďa Koranda pomocí dronu zdokumentovat všechny postavené březové májky. 

Následující den 1. 5. 2020 opřete svou nazdobenou májku do 14 hodin o své branky nebo domy, tak aby byly přístupné. Májky budou postupně naloženy na vlek a odvezeny na louku lemující silnici ze Šalmanovic do Nepomuku (od cedule končících Šalmanovic k ceduli začínajícího Nepomuku na straně u křížku). Tam budou po celé délce symbolicky zasazeny do předem připravených děr a vznikne tak naše společná překrásná alej.                                                                         

Pojďme každý sám za sebe (za rodinu) postavit březovou májku na počest tradicím a zvykům. Každý sám za sebe, ale přitom spolu.

A proč nespojit příjemné ještě s příjemnějším? Tím, že se pustíme do MÁJOVÉ VÝZVY, se tak společně můžeme pokusit zvládnout rekord pod názvem „Nejvíce současně postavených májek ve vsi“. Všechny pořízené fotografie březových májek a májová alej včetně souhrnné zprávy budou odeslány do agentury Dobrý den, Pelhřimov, kde je pokus o rekord již řádně zaregistrován a zaznamenán. 

MÁJOVÁ VÝZVA je pro každého, kdo má chuť podniknout netradiční tradici, ruku v ruce s hravostí, pestrostí a radostí.                               

Jsme v tom sp❤lu - SDH Šalmanovice 

Nové články v rubrikách

Vážení čtenáři, 

aktualizovali a doplnili jsme pro Vás články jednotlivých rubrik jako například SDH Šalmanovice, Dýňobraní a myslivecké sdružení. Podívejte se.

Zasloužilý hasič

Zasloužilý hasič - Josef Vach

Rok 2017 byl pro šalmanovické hasiče a jejich sbor velmi významný. Uplynulo již 120 let od založení a u příležitosti oslav byla vyznamenána řada členů. Své životní jubileum oslavil i náš velitel Josef Vach, který byl za svou celoživotní aktivní hasičskou činnost sborem nominován na nejvyšší hasičské vyznamenání. Titul „Zasloužilý hasič“ si v doprovodu starosty okresního a krajského Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Žižky a jeho otce bývalého starosty Václava Žižky na slavnostním ceremoniálu převzal dne 9. listopadu 2017 v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi. 

            Pan Josef Vach se narodil jako nejmladší syn rolníka v Šalmanovicích. Své dětství prožil v nelehkých padesátých letech, v době, kdy celé vesnice byly násilně kolektivizovány. Jeho rodiče jako jedni z velkých sedláků podstupovali mnoho ústrků a perzekucí ze strany takzvaných budovatelů socialismu. Přesto anebo právě proto z něho vyrostla osobnost s nejlepšími lidskými vlastnostmi, kterou neohnula ani nezlomila předchozí totalitní doba.

Po vychození základní školy v místě bydliště se vyučil kovářem v Hněvkovicích, přičemž praktickou část výuky absolvoval u místního kováře. Základní vojenskou službu prožil u dělostřelců v Boru u Tachova. Po návratu začal pracovat ve státních statcích v Šalmanovicích, kde nějakou dobu jezdil s traktorem a různými zemědělskými stroji. Postupem času se vrátil k řemeslu, kovařil a pracoval v údržbě v jílovickém státním statku, pod které Šalmanovice připadly. Zde pracoval až do porevoluční doby, kdy statek ukončil svou činnost. Pár let před odchodem do důchodu byl zaměstnán u jedné stavební firmy. Jeho velká láska je ale kovařina, kterou bravurně ovládá. Ve svém stavení si vytvořil malou kovárničku a zde kovaří dodnes. Ve volném čase se věnuje myslivosti, spíše by se ale hodilo říci k ochraně přírody a zvířátek, protože obojí v jeho okolí rozhodně nestrádá. Troufám si tvrdit, že jeho největší láskou, kromě manželky a dvou synů, je hasiččina, které věnuje hodně sil a času. Své vzory měl ve své rodině, kdy jeho předci jsou v různých funkcích v našem sboru zaznamenány už od roku 1909.

Řady dobrovolných hasičů rozšířil v roce 1965 a hned po svém vstupu se aktivně zapojil do činnosti našeho sboru. Ve svých třiadvaceti v roce 1970 byl zvolen velitelem sboru. Což bylo v době, kdy náš sbor moc aktivit neměl. Svou pílí, příkladem a velitelskými schopnostmi postupně sbor vrátil na první místo mezi všemi spolky ve vesnici. V roce 1976 se rozšířil své vědomosti v ústřední hasičské škole v Bílých Poličanech. Tuhle dobu již mohu posoudit z vlastní zkušenosti. Nám mladým hasičům byl vždy příkladem a snažil se nám předat co nejvíce vědomostí, dovedností, životních mouder, ale i morálních hodnot. Ať už v hasičské uniformě nebo bez ní, vždy byl ochotný pomoci bližnímu svému, kterého postihlo neštěstí nebo třeba své vesnici, aby se nám všem v ní žilo lépe. O to se snažil i jako zastupitel obce, kam ho lidé rádi zvolili. Vždy se staral, aby hasičská technika a vše co souvisí s hasiččinou, bylo v pořádku. Na všech akcích nás skvěle reprezentoval. Jelikož měl práce stále málo, tak si přibral i funkci velitele okrsku, kterou svědomitě po mnoho let stále ještě vykonává. V rámci okresu České Budějovice vždy patřil a patří k těm nejaktivnějším velitelům a je jen málo akcí, kterých by se aktivně neúčastnil a nepomohl k jejich zdárnému průběhu. Jako velitel je svými činy a svým vystupováním velkou autoritou a velkým příkladem pro nastupující generace. I přes svůj věk je vždy připraven komukoliv pomoci ať už radou nebo skutkem.

starosta SDH Šalmanovice

Petr Král

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek